ILPB1/415-272/11-2/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-272/11-2/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2, § 6 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2011 r. (data wpływu 7 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia nieruchomości aportem do spółki cywilnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w skutków podatkowych wniesienia nieruchomości aportem do spółki cywilnej

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej (zwanej dalej "Spółką"). Drugim wspólnikiem w Spółce jest inna osoba fizyczna (żona Wnioskodawcy). Wnioskodawca wniósł w 2010 r. do Spółki wkład niepieniężny (aport). Przedmiotem aportu była nieruchomość w postaci zabudowanej działki oraz udziały we współwłasności nieruchomości stanowiących działki niezabudowane (dalej łącznie jako "Nieruchomości").

Przed wniesieniem aportu Nieruchomości stanowiły własność Wnioskodawcy. Prawa własności Nieruchomości Wnioskodawca nabył za fundusze własne, do majątku osobistego (rozdzielność majątkowa na podstawie umowy majątkowej małżeńskiej, udokumentowanej aktem notarialnym). Nieruchomości zaliczone były do majątku prywatnego Wnioskodawcy. Nieruchomości, które stanowiły przedmiot aportu, nie były nigdy wykorzystywane w celach prowadzenia przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. W związku z powyższym Nieruchomości nie spełniały u Wnioskodawcy warunków do uznania ich za środek trwały, nie służyły również do prowadzenia działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę.

Wniesienie Nieruchomości jako aportu do Spółki nastąpiło przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie.

Na dzień wniesienia aportu ustalona została wartość rynkowa nieruchomości. Innymi słowy, Nieruchomości, które stanowiły przedmiot aportu, były wniesione do spółki przy uwzględnieniu ich wartości rynkowej.

Część Nieruchomości spółka wykorzystuje w prowadzonej działalności i wykazała je w ewidencji środków trwałych. Natomiast część Nieruchomości, z uwagi na art. 22a ust. 1 ustawy p.d.o.f., w związku z faktem, iż przewidywany okres używania jest krótszy niż rok, Spółka zakwalifikowała jako środki obrotowe i nie wprowadziła do ewidencji środków trwałych.

Jednocześnie Wnioskodawca zaznacza, że Spółka nie wyklucza, iż w okresie krótszym niż 12 miesięcy od dnia wniesienia aportu Nieruchomości (lub ich części) będą przedmiotem odpłatnego zbycia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z wniesieniem opisanych w przedstawionym stanie faktycznym wkładów niepieniężnych (Nieruchomości) do Spółki u Wnioskodawcy doszło do powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Innymi słowy czy wniesienie nieruchomości aportem do Spółki było dla Wnioskodawcy całkowicie neutralne podatkowo.

Zdaniem Wnioskodawcy, mając na uwadze fakt, iż aport został dokonany w 2010 r., związane z tym aportem konsekwencje podatkowe powinny być rozpatrywane w świetle przepisów obowiązujących na dzień wniesienia tego aportu, tj. ustawy p.d.o.f. w brzmieniu obowiązującym w roku 2010.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie do spółki Nieruchomości nie doprowadziło do powstania u Niego przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Innymi słowy, wniesienie w drodze aportu do Spółki Nieruchomości, tj. składników zaliczonych do majątku prywatnego Wnioskodawcy i niewykorzystywanych przez niego do prowadzenia działalności gospodarczej było całkowicie neutralne podatkowo.

Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), odrębnymi źródłami przychodów są, określone w pkt 3 i 8 tego przepisu:

* pozarolnicza działalność gospodarcza,

* odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Stosownie natomiast do treści art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Przychodem z działalności gospodarczej są również, w myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

W przypadku wniesienia przez wspólnika wkładu niepieniężnego do Spółki w postaci Nieruchomości, następuje przeniesienie prawa własności z osoby fizycznej na Spółkę.

Wnioskodawca mając na względzie przytoczone wyżej przepisy stwierdza następnie, iż wniesienie aportu do Spółki w postaci Nieruchomości, nie spowoduje w momencie wniesienia aportu do Spółki, powstania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem jak wynika z treści wniosku - Nieruchomości nie były wykorzystywane do celów prowadzenia działalności gospodarczej.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca wskazuje następujące interpretacje indywidualne:

d.

Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 13 maja 2009 r., Znak: ITPB1/415-153a/09/MM,

e.

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5 listopada 2009 r., Znak IPPB1/415-662/09-2/MT,

f.

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 1 września 2009 r., Znak: IPPB1/415-464/09-4/MT,

g.

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 czerwca 2009 r., Znak: IPPB1/415-289/09-2/EC,

h.

Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 30 kwietnia 2009 r., Znak: ILPB1/415-214/09-2/IM,

i.

Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 18 lutego 2010 r., Znak IBPBI/1/415-1035/09/ESZ,

j.

Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 czerwca 2010 r., Znak IBPBI/1/415-290/10/AP,

k.

Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 26 lutego 2010 r., Znak: ILPB1/415-1324/09-4/IM,

l.

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 7 września 2010 r., Znak: IPPB1/415-669/10-2/EC,

m.

Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 15 grudnia 2010 r., Znak: ILPB1/415-1045/10-2/AGR.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 860 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo świadczeniu usług (art. 861 § 1 k.c.). Wniesiony wkład może być pieniężny lub niepieniężny.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny (art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy).

Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej nie stanowi więc źródła przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy, tj. kapitałów pieniężnych, ponieważ przepis ten dotyczy wyłącznie wnoszenia wkładu niepieniężnego do spółek posiadających osobowość prawną, albo wkładów do spółdzielni. Nie ma natomiast zastosowania do wkładu niepieniężnego wnoszonego do spółki cywilnej.

Stosownie natomiast do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do źródeł przychodów zalicza się odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jednakże z treści ust. 2 pkt 2 tego przepisu wynika, iż przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Wobec powyższego wniesienie wkładu w postaci nieruchomości do spółki cywilnej, pomimo iż stanowi formę odpłatnego zbycia nieruchomości nie skutkuje powstaniem przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na wyłączenie zawarte w cyt. art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy.

Z uwagi na fakt, iż przedmiotowe nieruchomości nie były wykorzystywane przez Wnioskodawcę w działalności gospodarczej, ich wniesienie do spółki cywilnej nie skutkuje powstaniem przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej. Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są m.in. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą środków trwałych ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa obowiązujące na dzień 31 grudnia 2010 r., należy stwierdzić, że wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości, nie wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej Wnioskodawcy do spółki cywilnej, nie rodzi u wnoszącego wkład żadnych skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych w momencie ich wniesienia, gdyż czynność ta nie generuje u Wnioskodawcy przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto należy nadmienić, iż zgodnie z przepisem art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, wyłącznie pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydawane są wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie. Zainteresowanym jest każdy, kto złoży wniosek w sprawie indywidualnej, która jego dotyczy. W związku z tym zaznacza się, że interpretacja odnosi się tylko i wyłącznie do Wnioskodawcy i nie ma zastosowania do pozostałych wspólników spółki cywilnej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl