ILPB1/415-250/07-7/GM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-250/07-7/GM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana A. Ś., przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2007 r. (data wpływu 5 grudnia 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej wniesionej nieruchomości i praw autorskich oraz proporcji jaką należy zastosować dla ustalenia wielkości odpisów amortyzacyjnych dla poszczególnych wspólników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej wniesionej nieruchomości i praw autorskich oraz proporcji jaką należy zastosować dla ustalenia wielkości odpisów amortyzacyjnych dla poszczególnych wspólników.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 15 lutego 2008 r. nr ILPB1/415-250/07-2/GM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku.

Wezwanie prawidłowo doręczono w dniu 18 lutego 2008 r., wniosek uzupełniono w dniu 21 lutego 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki osobowej - spółki komandytowej (dalej: Spółka), w której wspólnikami są zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne.

Trzej Wspólnicy (dwie osoby fizyczne oraz jedna spółka akcyjna) tytułem wkładu do Spółki wniosły gotówkę.

Czwarty wspólnik - spółka akcyjna z siedzibą w Polsce, która jest właścicielem zabudowanej nieruchomości oraz praw autorskich do projektu budowlanego na tej nieruchomości, wniosła tę nieruchomość oraz prawa autorskie tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki.

Nieruchomość została wniesiona do Spółki wg wartości rynkowej, która została wskazana w umowie spółki osobowej i jest inna niż koszt jej nabycia, natomiast prawa autorskie zostały wniesione wg wartości odpowiadającej koszom ich nabycia. Formalne przeniesienie ich własności na Spółkę, nastąpi w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Ponieważ przedmiotem działalności spółki komandytowej będzie m.in. obrót nieruchomościami, w przyszłości nieruchomość zostanie sprzedana.

Udział w zyskach i stratach poszczególnych wspólników Spółki nie będzie proporcjonalny do wartości wnoszonych wkładów i będzie określony w umowie Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką wartość początkową wniesionej nieruchomości i praw autorskich należy przyjąć dla potrzeb ewidencji środków trwałych oraz jaką proporcję należy zastosować dla ustalenia wielkości odpisów amortyzacyjnych dla poszczególnych wspólników.

Zdaniem Wnioskodawcy dla celów podatkowych, tj. dla potrzeb ewidencji środków trwałych należy przyjąć wartość początkową nieruchomości określoną przez wspólników, nie wyższą od wartości rynkowej. Będzie to zatem wartość rynkowa określona w umowie spółki osobowej (komandytowej). Jednocześnie dla potrzeb amortyzacji zdaniem Wnioskodawcy, odpisy amortyzacyjne winny być ustalane dla każdego ze wspólników, od takiej części wartości początkowej, jaka wynika z proporcji udziału w zysku spółki komandytowej.

Zgodnie z dyspozycją art. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem spółki osobowej, a odnoszące się do jej wspólników będących osobami fizycznymi, powinny być rozpatrywane w oparciu o ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartością początkową środków trwałych, wniesionych pojedynczo do spółki osobowej jako wkład niepieniężny, jest ustalona przez wspólników na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych, nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu. Zdaniem Wnioskodawcy dla celów podatkowych, tj. dla potrzeb ewidencji środków trwałych należy przyjąć wartość początkową nieruchomości określoną przez wspólników, nie wyższą od wartości rynkowej. Będzie to zatem też wartość rynkowa określona w umowie spółki komandytowej.

Wynika to z literalnego brzmienia art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten, mimo iż znajduje się wśród regulacji poświęconych osobom fizycznym, odnosi się wprost do ustalania wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wnoszonych do spółek nie mających osobowości prawnej (a zatem także do spółek komandytowych). W konsekwencji w oparciu o literalne brzmienie ww. przepisu ustawy podatkowej, nieruchomość wniesiona aportem do spółki komandytowej może być ujęta w księgach tego podmiotu wg wartości przyjętej przez wspólników przy wniesieniu wkładu, tj. np. w wartości rynkowej. Jednocześnie zgodnie z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w świetle którego przychody i koszty wspólników powinny być rozliczane proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów, także odpisy amortyzacyjne winny być ustalane dla każdego ze wspólników, od takiej części wartości początkowej, jaka wynika z proporcji udziału w zysku spółki komandytowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Zgodnie z art. 22g ust. 12 powołanej ustawy w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego.

W myśl art. 22h ust. 3 ww. ustawy podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 lub 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony, z uwzględnieniem art. 22i ust. 2-7.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż do spółki komandytowej zostanie wniesiony wkład w postaci zabudowanej nieruchomości oraz praw autorskich, których właścicielem była spółka akcyjna z siedzibą w Polsce.

Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny oraz powołane uregulowania prawne stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie do spółki komandytowej wniesiony zostaje wkład przez jednego ze wspólników. W powyższej sytuacji nie nastąpi zmiana formy prawnej (w tym podział lub połączenie) wobec powyższego w opisanym we wniosku stanie faktycznym nie znajdują zastosowania ww. przepisy art. 22g ust. 12 oraz 22 h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa, należy uznać, iż wartością początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wniesionych do spółki komandytowej, winna być - w myśl art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - ustalona przez wspólników na dzień wniesienia wkładu, nie wyższa jednak od wartości rynkowej, z dnia wniesienia.

Jednocześnie zgodnie z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w świetle którego przychody i koszty wspólników powinny być rozliczane proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów, także odpisy amortyzacyjne - mając na uwadze ich ujęcie w kosztach uzyskania przychodów spółki komandytowej - stanowić będą koszt uzyskania przychodów u każdego ze wspólników w proporcji, jaka wynika z ich udziału w zyskach i stratach spółki komandytowej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Wniosek w zakresie uzyskania przychodu przez Wspólników z tytułu wniesienia do spółki nieruchomości i praw autorskich został rozstrzygnięty pismem z dnia 29 lutego 2008 r. nr ILPB1/415-250/07-5/GM, natomiast w zakresie ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia nieruchomości i uwzględnienia tego kosztu u poszczególnych Wspólników został rozstrzygnięty pismem z dnia 29 lutego 2008 r. nr ILPB1/415-250/07-6/GM.

Pismem z dnia 15 lutego 2008 r. nr ILPB1/415-250/07-3/GM odmówiono wszczęcia postępowania o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów uzyskanych przez spółki akcyjne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl