ILPB1/415-213/10-2/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-213/10-2/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2010 r. (data wpływu 19 lutego 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wkładu niepieniężnego w postaci udziału w nieruchomości, wniesionego do spółki jawnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wkładu niepieniężnego w postaci udziału w nieruchomości, wniesionego do spółki jawnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca nabędzie udział w zabudowanej nieruchomości gruntowej. Przedmiotowy udział Podatnik otrzyma w związku z likwidacją spółki komandytowej, w której jest wspólnikiem. Nieruchomość została zakupiona przez spółkę komandytową, w której Podatnik jest wspólnikiem. Nieruchomość jest wynajmowana przez spółkę komandytową.

Wspólnicy spółki komandytowej rozważają zakończenie działalności spółki. w związku z zakończeniem działalności przez spółkę komandytową wspólnicy otrzymają majątek spółki. w majątku spółki znajduje się nieruchomość. Podział majątku spółki komandytowej pomiędzy wspólników będzie podziałem w naturze, w związku z czym Podatnik nabędzie udział w nieruchomości.

W najbliższej przyszłości Podatnik planuje zawiązanie spółki jawnej. Nabyty przez Podatnika udział w nieruchomości ma zostać wniesiony jako wkład niepieniężny do nowo powstałej spółki jawnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego w postaci udziału w nieruchomości do nowo powstałej spółki jawnej powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Na poparcie swojego stanowiska Podatnik przedstawił poniższe argumenty.

Brak przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. Nr 80, poz. 350 z późn. zm.), źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości bądź ich części oraz udziału w nieruchomości. Zasada ta ulega jednak modyfikacji na mocy art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, który wskazuje, iż przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości nie powstaje w przypadku odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Ponieważ nieruchomość stanowiąca przedmiot wkładu będzie stanowiła w spółce jawnej środek trwały lub środek obrotowy to z przytoczonej regulacji jednoznacznie wynika, iż przy transakcjach wnoszenia wkładów niepieniężnych do spółek, po stronie wnoszącego nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu. w świetle tych regulacji zatem, Podatnik w momencie wniesienia udziału w nieruchomości do spółki jawnej nie będzie zobligowany do rozpoznania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach udzielonych przez organy podatkowe w odniesieniu do analogicznych stanów faktycznych jak stan faktyczny, będący przedmiotem niniejszego wniosku, np. w interpretacji z dnia 14 września 2007 r. 1434/dd2/415/25a/2007, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga wskazał m.in. że "fakt wniesienia do spółki komandytowo-akcyjnej aktywów w postaci papierów wartościowych powoduje powstanie przychodu z kapitałów pieniężnych, natomiast jeśli przedmiotem wkładu będą inne aktywa: środki obrotowe, środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne przychód nie powstanie".

Z kolei Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek w piśmie z dnia 27 czerwca 2007 r. 1437/ZDD/6/MF/423/28/2007 wyjaśnia, że "nieruchomość może być wniesiona do spółki komandytowo-akcyjnej, albo jako środek trwały, albo jako środek obrotowy (towar). Wobec powyższego wniesienie nieruchomości jako aportu do spółki komandytowo-akcyjnej nie stanowi przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości".

Brak przychodu z kapitałów pieniężnych.

Podatnik stoi także na stanowisku, iż wnosząc do spółki jawnej udział w nieruchomości, po jego stronie nie powstanie także przychód ze źródła przychodów jakim są kapitały pieniężne.

Zgodnie bowiem z regulacją art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Powyższa regulacja wskazuje, iż przychodem podlegającym opodatkowaniu będzie wartość nominalna udziałów, jakie otrzyma podatnik w zamian za wniesienie do spółki mającej osobowość prawną wkładu niepieniężnego. Regulacja ta swoją dyspozycją obejmuje wyłącznie wkłady wnoszone do spółek posiadających osobowość prawną czyli do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej. w sytuacji wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej analizowana regulacja nie będzie miała zastosowania. Opierając się na zasadzie racjonalności ustawodawcy, gdyby chciał on opodatkować także wniesienie wkładów niepieniężnych do spółek osobowych dałby temu wyraz wprost poprzez wprowadzenie odpowiednich zapisów w ustawie o PIT.

W świetle zatem powyższych argumentów, po stronie Podatnika nie powstanie również przychód z kapitałów pieniężnych z tytułu wniesienia udziału w nieruchomości do nowo utworzonej spółki jawnej.

Podatnik wskazuje, iż zaprezentowane przez niego stanowisko jest w pełni akceptowane przez organy podatkowe. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 8 stycznia 2009 r. (sygn. IPPB1/415-1258/08-2/JB) wskazał, iż "wniesienie wkładu niepieniężnego w formie nieruchomości (grunt, lokal mieszkalny stanowiący odrębny przedmiot własności) do nowoutworzonej spółki cywilnej w momencie jego wniesienia nie rodzi u wspólnika wnoszącego żadnych skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych. (...) z treści art. 10 ust. 2 pkt 2. ustawy o PIT wynika jednak, iż przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. (...) Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie stanowi także źródła przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy jakim są kapitały pieniężne, ponieważ przepis ten dotyczy wyłącznie wnoszenia wkładu niepieniężnego do spółek posiadających osobowość prawną, albo wkładów do spółdzielni. Nie ma natomiast zastosowania do wkładu niepieniężnego wnoszonego do spółki osobowej."

Analogiczne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 4 listopada 2008 r., sygn. ILPB1/415-585/08-2/IM.

Podsumowując zatem, zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie udziału w nieruchomości nie stanowi, przychodu ze źródła jakim jest odpłatne zbycie nieruchomości. Ustawodawca wprost wyłączył wniesienie wkładów niepieniężnych do spółek z dyspozycji art. 10 ust. 1 pkt 8 cytowanej ustawy.

Wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci udziału w nieruchomości do spółki jawnej nie będzie stanowiło także przychodu z kapitałów pieniężnych określonego w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dyspozycja bowiem niniejszej regulacji odnosi się wyłącznie do wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółek posiadających osobowość prawną. Podatnik zamierza natomiast wnieść wkład do spółki jawnej, która osobowości prawnej nie posiada.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do art. 8 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą.

Wniesienie do spółki osobowej wkładu niepieniężnego powoduje przeniesienie własności rzeczy lub prawa będącego przedmiotem wkładu, na spółkę. Na mocy art. 50 Kodeksu spółek handlowych, wnoszący wkład otrzymuje udział kapitałowy, równy wartości wkładu określonej w umowie spółki, który stanowi podstawę do określenia praw lub obowiązków wspólnika. Zatem z punktu widzenia prawa cywilnego dochodzi do odpłatnego zbycia rzeczy lub prawa.

W myśl zasady określonej w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są m.in. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Wniesienie do spółki osobowej wkładu w postaci nieruchomości stanowiących środki trwałe, wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej wnoszącego wkład (osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą), stanowi ich odpłatne zbycie. Wartość środków trwałych określona w umowie spółki stanowi, w rozumieniu przepisu art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z działalności gospodarczej Wnioskodawcy wnoszącego wkład do spółki.

Reasumując, w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego w postaci udziału w nieruchomości do nowo powstałej spółki jawnej, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - w myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl