ILPB1/415-21/09-7/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-21/09-7/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2008 r. (data wpływu 29 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. w celu odróżnienia towarów swojego przedsiębiorstwa od towarów oferowanych przez inne podmioty funkcjonujące na rynku w tej samej branży, Wnioskodawca zarejestrował w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej wytworzone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prawo do znaku towarowego (dalej: Znak).

Obecnie, z przedmiotowego Znaku, na podstawie umowy licencyjnej, korzysta inna spółka kapitałowa (dalej: Spółka A) wykorzystując go do oznaczania nim produkowanych przez siebie towarów na podstawie umowy licencyjnej.

Wnioskodawca oraz inna spółka kapitałowa (dalej: Spółka B), w niedalekiej przyszłości (tj. w 2009 r.) planują powołać spółkę osobową w formie spółki komandytowej (dalej: Spółka Osobowa).

Wkładem podatnika do Spółki Osobowej będzie Znak. Wartość rynkowa Znaku zostanie określona w oparciu o niezależną profesjonalną wycenę. Spółka b wniesie natomiast do Spółki Osobowej środki pieniężne oraz inne prawa majątkowe konieczne do prowadzenia działalności. Przedmiotem działalności Spółki Osobowej będzie udzielanie innym podmiotom licencji na wykorzystywanie Znaku.

Prawo własności do Znaku zostanie przeniesione na Spółkę Osobową. Po ujawnieniu Znaku w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółka Osobowa rozpocznie jego amortyzację.

W przyszłości, wspólnicy Spółki Osobowej dopuszczają możliwość zbycia Znaku. Gdyby jednak doszło do takiej transakcji Wnioskodawca otrzyma środki pieniężne w związku ze zwrotem wkładu do Spółki Osobowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie opodatkowania dochodów.

Czy wycofanie części lub całości wkładu wniesionego do Spółki Osobowej przez Wnioskodawcę skutkować będzie rozpoznaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli kwota wypłacona Wnioskodawcy tytułem zwrotu wkładu nie przekroczy wartości wkładu w postaci Znaku (określonej w umowie Spółki Osobowej) po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 54 kodeksu spółek handlowych, wspólnik uprawniony jest do zmniejszenia swojego udziału kapitałowego w spółce. Do ważności powyższej czynności wymagana jest jednak zgoda pozostałych wspólników.

Artykuł 21 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowi z kolei, że wolne od podatku są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów określonych w umowie spółki.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, przepis ten będzie miał zastosowanie także do częściowego wycofania wkładu (będącego zmniejszeniem udziału), w formie wypłacenia Wnioskodawcy przez Spółkę Osobową gotówki Przepisy kodeksu spółek handlowych zezwalają bowiem wspólnikom na swobodne kształtowanie zwrotu wkładów, w szczególności na zwrot ekwiwalentu wkładu, jeżeli pozostali wspólnicy wyrażą na to zgodę, na przykład w sytuacjach, gdy zwrot wkładu nie jest możliwy z uwagi na jego zużycie bądź sprzedaż.

Wnioskodawca nie osiągnie przychodu podlegającego opodatkowaniu o ile wypłacona mu kwota nie przekroczy wartość Znaku (określonej w umowie Spółki) wniesionego przez Wnioskodawcę do Spółki Osobowej.

Powyższa argumentacja potwierdzona została przez władze skarbowe w następujących indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego:

1.

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 października 2008 r. (sygn. IPPB1/415-1151/08-2/AG),

2.

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 sierpnia 2008 r. (sygn. IBPB1/415-515/08/BK).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na mocy art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od opodatkowania są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Wycofanie części lub całości wkładu wniesionego do Spółki Osobowej przez Wnioskodawcę, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym - na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy - do wysokości, w jakiej został do tej spółki wniesiony.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Ponadto tut. Organ informuje, iż w dniu 19 marca 2009 r. wydano odrębne interpretacje indywidualne dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

* opodatkowania wkładu niepieniężnego wnoszonego do spółki osobowej nr ILPB1/415-21/09-4/IM.

* ustalenia wartości początkowej Znaku towarowego nr ILPB1/415-21/09-5/IM,

* ustalenia dochodu z tyt. zbycia Znaku towarowego nr ILPB1/415-21/09-6/IM.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl