ILPB1/415-192/09-2/TW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-192/09-2/TW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2009 r. (data wpływu 9 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 2003 r. Wnioskodawczyni wraz ze swoim małżonkiem zakupiła niezabudowaną nieruchomość. Nieruchomość ta została przez Wnioskodawczynię zakupiona w trakcie obowiązywania w małżeństwie wspólności ustawowej małżeńskiej i ze środków pochodzących z majątku wspólnego. Wobec powyższego przedmiotowa nieruchomość weszła w skład ich majątku wspólnego.

W 2007 r. na ww. nieruchomości Wnioskodawczyni rozpoczęła budowę domu mieszkalnego dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Budowa domu ostatecznie została zakończona w 2008 r., odbywała się ze środków, stanowiących majątek wspólny małżonków. Dom jest zdatny do użytkowania od grudnia 2008 r. W dniu 23 grudnia 2008 r. Wnioskodawczyni złożyła bowiem do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego kompletne zawiadomienie o zakończeniu budowy obiektu budowlanego - budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej z dobudowanym garażem. W dniu 13 stycznia 2009 r. Organ Nadzoru Budowlanego wydał zaświadczenie, potwierdzające dopełnienie przez Wnioskodawczynie obowiązku zawiadomienia o zakończeniu budowy i stwierdził gotowość obiektu do użytkowania. Dom nie stanowi odrębnej od gruntu własności. Dom jest zatem częścią składową nieruchomości gruntowej.

W dniu 15 sierpnia 2008 r. zmarł małżonek Wnioskodawczyni, pozostawiając testament, w którym powołał Ją w całości do spadku po nim. W dniu 22 października 2008 r. Sąd Rejonowy wydał postanowienie, w którym stwierdził, iż spadek po zmarłym mężu Wnioskodawczyni nabyła na podstawie testamentu w całości.

W związku z powyższym 50% udział we własności nieruchomości Wnioskodawczyni nabyła wskutek dziedziczenia w 2008 r., natomiast drugi 50% udział we własności nieruchomości przysługuje Wnioskodawczyni w związku z pozostawaniem przez nią w ustroju wspólności ustawowej małżeńskiej w chwili nabycia razem z małżonkiem nieruchomości gruntowej w 2003 r..

Obecnie, od dnia 22 stycznia 2009 r. Wnioskodawczyni zameldowana jest na pobyt stały w ww. nieruchomości, zamierza ją sprzedać, przy czym zbycie to nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy dokonując sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym (w której 50% udziału na skutek dziedziczenia Wnioskodawczyni nabyła w 2008 r.) w 2010 r. lub później, ale po upływie 12-miesięcy zameldowania na pobyt stały w tej nieruchomości, Wnioskodawczyni będzie uprawniona do skorzystania z ulgi meldunkowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.), tzn. w szczególności:

* czy przychód ze sprzedaży ww. nieruchomości w części dotyczącej udziału nabytego przez Wnioskodawczynię na skutek dziedziczenia w 2008 r. będzie podlegał zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych z uwagi na zameldowanie Jej na pobyt stały w ww. nieruchomości w okresie dłuższym niż 12 miesięcy przed datą zbycia,

* czy przychód ze sprzedaży ww. nieruchomości w części dotyczącej udziału, przysługującego Wnioskodawczyni w związku z istnieniem pomiędzy Nią a Jej mężem wspólności ustawowej małżeńskiej w dacie zakupu nieruchomości, nie będzie podlegał w ogóle opodatkowaniu, albowiem sprzedaż nieruchomości w tej części zostanie dokonana po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, zaś okoliczność, że dom został pobudowany na nieruchomości gruntowej w 2008 r., a Wnioskodawczyni złożyła 23 grudnia 2008 r. zawiadomienie o zakończeniu budowy, natomiast Organ Nadzoru Budowlanego wydał zaświadczenie w dniu 13 stycznia 2009 r., nie ma żadnego znaczenia z punktu widzenia opodatkowania przychodu ze zbycia nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat licząc od końca miesiąca w którym nastąpiło nabycie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, odnieść się należy zatem do przepisów Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 46 pkt 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale związane z gruntem lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc z natury swej nieruchomościami, budynki natomiast trwale związane z gruntem związane są częścią składową nieruchomości (art. 47 ww. ustawy), bowiem własność nieruchomości gruntowej rozciąga się co do zasady na budynki. Z powyższego zapisu wynika zatem, iż budynek trwale związany z gruntem jako część składowa gruntu nie może być przedmiotem odrębnej własności. Oznacza to iż sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego. Wobec powyższego dla ustalenia, czy powstał przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości do opodatkowania, tj. dla ustalenia, czy odpłatne zbycie nieruchomości zostało dokonane przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, należy brać pod uwagę datę nabycia nieruchomości gruntowej, nie zaś datę wybudowania na tym gruncie budynku, stanowiącego jedynie część składową tego gruntu i nie stanowiącego odrębnego od gruntu przedmiotu własności. Odnosząc powyższe do niniejszej sprawy, wskazać należy, iż nieruchomość gruntowa została zakupiona w 2003 r. do majątku wspólnego Wnioskodawczyni i jej męża. Dom stanowiący część składową ww. nieruchomości gruntowej, został podbudowany ze środków pochodzących z majątku wspólnego, a budowa zakończyła się w grudniu 2008 r. Z chwilą śmierci męża Wnioskodawczyni ustała współwłasność łączna do ww. nieruchomości, która została zastąpiona wspólnością w częściach ułamkowych. Udział 50% w nieruchomości przysługuje zatem Wnioskodawczyni (z tytułu ustania wspólnoty ustawowej małżeńskiej), zaś drugi 50% udział w nieruchomości Wnioskodawczyni nabyła w skutek dziedziczenia testamentowego po zmarłym mężu.

Przepisem art. 1 pkt 11 lit. a) tiret piętnaste ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316) ustawodawca uchylił art. 21 ust. 1 pkt 126 oraz art. 21 ust. 21 i 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem przepisy dotyczące tzw. ulgi meldunkowej. W przepisach przejściowych ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316) w art. 8 ust. 1 wskazano że do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy zmienianej w art. 1, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. Z powyższego przepisu wynika jakie przepisy prawne stosować dla ustalenia ewentualnego opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości. Istotną jest zatem data nabycia tej nieruchomości przez podatnika. Jeśli zatem nabycie udziału we własności nieruchomości nastąpiło na skutek dziedziczenia w sierpniu 2008 r., to do przychodu powstałego ze zbycia nieruchomości, w części dotyczącej tego udziału należy stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2008 r. "Ulga meldunkowa" przewidziana w art. 21 ust. 1 pkt 126 oraz ust. 21 i 22 ustawy istniała, zaś przepis ją regulujący, był przepisem wówczas obowiązującym.

Zgodnie zaś z art. 8 ust. 3 przywołanej powyżej ustawy zmieniającej, podatnicy, do których mają zastosowanie ust. 1 lub ust. 2, oświadczenie, o którym mowa w art. 21 ust. 21 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., składają w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy zmienianej w art. 1. W przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, 14-dniowy termin określony w art. 21 ust. 21 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., nie ma zastosowania.

W związku z powyższym, w przypadku zbycia zabudowanej budynkiem mieszkalnym nieruchomości w 2010 r. lub później, ale po upływie 12 miesięcy zameldowania Zainteresowanej na pobyt stały w ww. nieruchomości:

* przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości w części, dotyczącej przysługującego Wnioskodawczyni 50% udziału we własności nieruchomości z tytułu pozostawania przez Nią we wspólności majątkowej małżeńskiej w chwili nabycia wspólnie z mężem ww. nieruchomości (tj. w 2003 r.) nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, albowiem od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości upłynęło już 5 lat. Okoliczność, że na tej nieruchomości gruntowej został ostatecznie wybudowany w 2008 r. dom mieszkalny, którego zakończenie budowy Wnioskodawczyni zgłosiła do Organu Nadzoru Budowlanego w dniu 23 grudnia 2008 r., a Organ wydał zaświadczenie w dniu 13 stycznia 2009 r. o charakterze deklaratoryjnym, nie ma znaczenia dla powyższego ustalenia, albowiem dom ten, jako nie stanowiący odrębnego od gruntu przedmiotu własności, stanowi część składową gruntu,

* przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości w części, dotyczącej 50% udziału we własności zbywanej nieruchomości, którą Wnioskodawczyni nabyła w drodze dziedziczenia w 2008 r., będzie podlegał zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, albowiem Wnioskodawczyni będzie uprawniona do skorzystania z ulgi meldunkowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. Przed datą zbycia nieruchomości Wnioskodawczyni będzie bowiem zameldowana na pobyt stały w tej nieruchomości przez okres przekraczający 12 miesięcy. Jednocześnie w celu skorzystania z ulgi meldunkowej Wnioskodawczyni będzie zobowiązana do złożenia w urzędzie skarbowym oświadczenia, iż jest uprawniona do skorzystania z ulgi meldunkowej. Jednocześnie oświadczenie to będzie mogła złożyć najpóźniej w ustawowym terminie złożenia zeznania rocznego za rok, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl