ILPB1/415-187/07-2/AG - Wydatki na opłacenie studiów przedsiębiorcy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-187/07-2/AG Wydatki na opłacenie studiów przedsiębiorcy.

"(...) Począwszy od czerwca 2007 r. Wnioskodawca - osoba fizyczna - podjął wykonywanie działalności w zakresie świadczenia usług transportowych. (...) Wnioskodawca wprawdzie funkcjonuje na rynku, jednakże ma świadomość tego, że o ile nie podniesie swoich kwalifikacji w kierunku prowadzonej działalności, o tyle nie będzie miał szans na uzyskanie długoterminowych, pozytywnych efektów gospodarczych.

W kwestii przewozów krajowych, procedury zdaniem Wnioskodawcy są jasne, natomiast aby pozyskać wiedzę na temat transportu międzynarodowego, wiedzę na temat warunków i przepisów prawnych obowiązujących w innych krajach, niezbędnym jest skorzystanie z profesjonalnej edukacji w tym zakresie.

Dlatego też, Wnioskodawca mając świadomość, iż brak fachowej wiedzy w najbliższej lub dalszej perspektywie pozbawi go możliwości konkurowania na rynku - postanowił podjąć naukę na Wydziale Logistyki i Transportu w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu (...).

(...) Czy wydatki poniesione na zapłatę czesnego, dojazdy na Uczelnię oraz zakup podręczników i innych materiałów dydaktycznych, związane z nauką w szkole wyższej na kierunku logistyka i transport, Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie transportu międzynarodowego?

(...) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. nr 14 poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Natomiast art. 23 ww. ustawy określa negatywny katalog wydatków, które nie należą do kosztów uzyskania przychodu podatkowego. Kosztem uzyskania przychodów nie są bowiem wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu, bądź zabezpieczeniem albo zachowaniem przychodu z danego źródła. Jednak ciężar wskazania owego związku spoczywa na Wnioskodawcy, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Kosztami uzyskania przychodu są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła. Katalog wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów, określony w art. 23 nie przewiduje wykluczenia z kosztów uzyskania przychodów, wydatków związanych z dokształcaniem.

Do stwierdzenia, czy wydatek poniesiony przez Wnioskodawcę na opłacenie studiów może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, istotnym jest ustalenie:

-

czy taki wydatek związany jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,

-

czy taki wydatek służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.

Mając na uwadze treść art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy stwierdzić, że z omawianych wyżej dwóch grup wydatków dotyczących kształcenia, do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, zaliczone mogą być koszty związane z nauką, tylko wtedy, kiedy w ich przypadku uznaje się, że są one racjonalnie i gospodarczo uzasadnione oraz mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca podjął naukę na studiach w zakresie logistyki i transportu międzynarodowego i w związku z tym poniesione zostały wydatki. Zatem uznać należy, iż spełniają one powyższe warunki, pozwalające zaliczyć poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/4/38-39