ILPB1/415-179/09-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-179/09-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2009 r. (data wpływu 6 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Firma Wnioskodawczyni jest producentem wyrobów ze stali nierdzewnej, przeznaczonych do stosowania w służbie zdrowia, weterynarii, budownictwie, gastronomii oraz świadczy kompleksowe usługi związane z ich montażem i instalacją u klienta.

W celu osiągnięcia przychodów Wnioskodawczyni zawarła:

* umowę leasingu operacyjnego z dnia 26 września 2007 r.,

* aneks uzupełniający do umowy leasingu - porozumienie o finansowaniu wstępnym z dnia 26 września 2007 r.,

i dołożyła wszelkiej staranności, by umowa służyła firmie.

Do chwili obecnej Wnioskodawczyni nie podpisała protokołu zdawczo-odbiorczego, ponieważ według Jej oceny przedmiot leasingu nie posiada parametrów jakie były przedstawione w ofercie, pomimo prób naprawy przez przedstawicieli dostawcy.

Stosownie do podpisanej umowy i aneksu do umowy:

* leasingodawca nie może firmy Wnioskodawczyni obciążać ratami za użytkowanie przedmiotu leasingu ponieważ do chwili obecnej Wnioskodawczyni nie podpisała protokołu odbioru,

* wnioskodawczyni jest zobowiązana uiszczać opłatę za koszty finansowania wstępnego. Opłata ta jest związana z przekazaniem przez leasingodawcę na konto dostawcy zaliczek w łącznej kwocie 467.000 EUR.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wymienione wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem Wnioskodawczyni, wydatki poniesione z tytułu opłat za koszty finansowania wstępnego stanowią koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 i art. 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W świetle art. 23b ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodu korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa spełnia następujące warunki:

* została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome,

* suma ustalonych w umowie opłat pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych.

Przepis art. 23b ust. 2 ww. ustawy określa, że opłaty ustalone w umowie leasingu stanowią koszt uzyskania przychodu korzystającego, jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu nie korzystał ze zwolnień w podatku dochodowym, przysługujących na podstawie przepisów wymienionych w tym artykule.

W związku z powyższym, jeżeli spełnione zostały wymienione warunki, korzystający ma prawo ujęcia w kosztach opłat ustalonych w umowie leasingu, w tym opłat inicjalnych.

Z analizy przedstawionych informacji wynika, że Wnioskodawczyni podpisała umowę leasingu operacyjnego w 2007 r., jednak z uwagi na fakt, iż przedmiot leasingu nie posiada parametrów jakie były przedstawione w ofercie nie podpisano jak dotąd protokołu zdawczo-odbiorczego. w związku z powyższym Wnioskodawczyni nie poniosła jak dotąd opłat związanych z uiszczeniem kolejnych rat leasingowych, natomiast konieczne było - co wynikało z zawartej umowy leasingu - uiszczenie tzw. opłaty za koszty finansowania wstępnego.

W związku z powyższym wydatki związane z uiszczeniem tej opłaty, określonej mianem opłaty za koszty finansowania wstępnego mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Do wniosku dołączono plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego, w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawczynię i Jej stanowiskiem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl