ILPB1/415-157/11-3/TW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-157/11-3/TW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2011 r. (data wpływu 10 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zbycia nieruchomości.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 oraz 14f § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 14 kwietnia 2011 r., znak ILPP1/443-239/11-2/MS, ILPB1/415-157/11-2/TW, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem rozpatrzenia wniosku jedynie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jako zdarzenie przyszłe.

Do dnia wydania niniejszej interpretacji wniosek nie został uzupełniony.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca stał się jeszcze jako osoba niepełnoletnia właścicielem nieruchomości, nabytych na podstawie umowy darowizny z dnia 8 stycznia 1998 r., zawartej w trybie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. (Dz. U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291) o ubezpieczeniu społecznym rolników. Umowa darowizny obejmowała gospodarstwo rolne o pow. 11,59 ha, dla którego Sąd Rejonowy prowadzi księgi wieczyste obejmującą działkę nr 2, o pow. 5,61 ha oraz obejmującą działki nr 42, 106/1 i 168, o łącznej pow. 5,88 ha.

Od czasu rozpoczęciu pracy zawodowej jako rolnik Wnioskodawca prowadzi gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni ok. 52 ha, na które składają się grunty położone w kilku miejscowościach. Od niedawna Wnioskodawca jako rolnik prowadzący działalność rolną jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.

Do końca 2009 r. w skład gospodarstwa rolnego będącego podstawą utrzymania Wnioskodawcy wchodził również w całości grunt otrzymany na drodze wymienionej powyżej darowizny. Prowadzenie działalności rolnej na całej powierzchni gospodarstwa stanowiło również podstawę do występowania przez Wnioskodawcę do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dopłaty zgodnie z uregulowaniami Unii Europejskiej.

Na początku roku 2010 Wnioskodawca podjął decyzję o wydzieleniu z gospodarstwa rolnego części gruntu uzyskanego w drodze darowizny i przeniesieniu tej części do majątku osobistego swojego i żony. Równolegle na wymienionej części gruntu zaniechane zostało prowadzenie działalności rolniczej, działalność Wnioskodawcy na tej części gruntu ograniczyła się podtrzymywania dobrego stanu ziemi poprzez jej coroczne bronowanie. Również począwszy od roku 2010 Wnioskodawca nie występował już o dopłaty bezpośrednie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jak to czynił wcześniej - powodem było właśnie zaniechanie prowadzenia działalności rolniczej na tym obszarze i wydzielenie tej części z gospodarstwa rolnego Wnioskodawcy.

Obecnie po ponad roku od wydzielenia gruntu z gospodarstwa rolnego i zaprzestaniu prowadzenia na tym obszarze działalności rolnej, Wnioskodawca planuje dokonać sprzedaży części wydzielonego gruntu. Transakcja ta w rozumieniu Wnioskodawcy ma mieć charakter incydentalny, gdyż głównym celem Wnioskodawcy jest prowadzenie działalności rolnej na posiadanym gospodarstwie, a nie handel nieruchomościami. Nie wynika ona z działalności w zakresie obrotu nieruchomościami, a jest jedynie wyprzedażą części majątku osobistego. Wnioskodawca nie zamierza w przyszłości prowadzić podobnej działalności. Dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości będzie wykorzystany na cele osobiste Wnioskodawcy i jego małżonki.

Grunty, które mają być przedmiotem sprzedaży zgodnie z aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego zostały oznaczone symbolem MN-7 i opisane jako zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Działki te były jednak przez wiele lat faktycznie wykorzystywane przez Wnioskodawcę do celów związanych z uprawą roli. Przeznaczenie nieruchomości na cele inne niż rolne, wprowadzone planem zagospodarowania przestrzennego. nie wynikało z inicjatywy Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy w opisanych okolicznościach zbycie rzeczonej nieruchomości będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Nieruchomości znajdujące się obecnie we własności Wnioskodawcy zostały nabyte w drodze darowizny. Jako, iż Wnioskodawca stał się ich właścicielem w roku 1998, należy uznać, że pięcioletni termin określony zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął z końcem 2003 r. Przepis art. 10 nakazuje bowiem liczyć bieg terminu od daty nabycia własności gruntu, a nie od daty przekształcenia czy podziału. Stąd odpłatne zbycie gruntu po roku 2003 w sytuacji Wnioskodawcy nie będzie stanowiło źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Zainteresowanego taki sposób rozumienia przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych potwierdzony został m.in. pismem Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 5 września 2006 r. (PB I-3/4150/lN-486/US/2006/MK), postanowieniem Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z dnia 31 maja 2007 r. (nr RO-XV/415/p.d.o.f.-243/174/US/07), czy też interpretacją indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 31 lipca 2008 r. (nr IPPB1/415-600/08-4/IF).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 3 ww. ustawy, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części, oraz udziału w nieruchomości nie podlega, w świetle ww. przepisu, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

* odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej), oraz

* zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Tak więc rozpatrując kwestię opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości podstawowe znaczenie ma data jej nabycia.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, iż Wnioskodawca stał się właścicielem gospodarstwa rolnego na podstawie umowy darowizny w dniu 8 stycznia 1998 r. Z początkiem 2010 r. Wnioskodawca podjął decyzję o wydzieleniu z gospodarstwa rolnego części gruntu uzyskanego w drodze darowizny i przeniesieniu tej części do majątku osobistego. Przedmiotowa nieruchomość nie była wykorzystywana do działalności gospodarczej. Wnioskodawca nie prowadzi działalności w zakresie obrotu nieruchomościami.

Mając powyższe na uwadze wskazać należy, iż wydzielenie części gruntu z istniejącego gospodarstwa rolnego nie stanowi ich nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stąd też czynność ta, jako czynność czysto techniczna, nie ma wpływu na określenie początku biegu terminu, o którym mowa w tym przepisie. Zatem pięcioletni okres, o którym mowa w powyższym przepisie należy liczyć od końca roku w którym nabyto przedmiotową nieruchomość, tj. od końca roku 1998.

Reasumując, sprzedaż przedmiotowej nieruchomości wchodzącej w skład majątku osobistego Wnioskodawcy nie będzie stanowiła źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem sprzedaż nieruchomości zostanie dokonana po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją nabyto.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism urzędowych, tut. organ informuje, że dotyczą one indywidualnych spraw i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w dniu 16 maja 2011 r. został rozstrzygnięty postanowieniem nr ILPP1/443-239/11-3/MS.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl