ILPB1/415-146/07-2/IM - Przychód ze sprzedaży przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-146/07-2/IM Przychód ze sprzedaży przedsiębiorstwa.

"(...) Spółka jawna prowadzi księgi rachunkowe i posiada trzech wspólników rozliczających się z działalności gospodarczej 19% stawką podatku na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wspólnicy spółki jawnej zamierzają sprzedać przedsiębiorstwo w rozumieniu art. art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Po transakcji, wspólnikami spółki jawnej (sprzedawcy) nadal byłyby te same osoby co przed transakcją. Sprzedaż przedsiębiorstwa obejmowałaby następujące składniki:

1)

własność intelektualną związaną z prowadzoną przez przedsiębiorstwo działalnością,

2)

rynek przedsiębiorstwa,

3)

aktywa trwałe z wyłączeniem nieruchomości gruntowej,

4)

wszelkie umowy, za wyjątkiem umów leasingu, których przedmiotem są samochody używane przez wspólników,

5)

know-how w postaci kilkunasto-, kilkudziesięciustronnicowego biznesplanu dotyczącego wprowadzenia na rynek nowej grupy produktowej,

6)

zapasy magazynowe,

7)

należności spółki,

8)

przejście do nabywcy wszystkich pracowników zbywcy na podstawie art. 231 Kodeksu pracy (...).

Po przeprowadzeniu transakcji sprzedaży, zbywca nie będzie w stanie kontynuować działalności gospodarczej w zakresie podlegającym przejęciu. Nabywca zaś, prowadził będzie działalność w zakresie podlegającym przejęciu. Nabywcą będzie specjalnie utworzony podmiot gospodarczy, tylko i wyłącznie na potrzeby przejęcia przedsiębiorstwa (nabywca nigdy nie prowadził działalności w innym zakresie niż zakres transakcji przejęcia).

Nieruchomość gruntowa wyłączona z transakcji nie jest elementem działalności operacyjnej jednostki, została nabyta w celach inwestycyjnych.

(...) Czy dla opisanej transakcji na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych zastosowanie będzie miał art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, czyli uzyskany ze sprzedaży przychód należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej?

(...) Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a)

środkami trwałymi,

b)

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 1.500 zł,

c)

wartościami niematerialnymi i prawnymi,

-

ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c.

Z istoty rozwiązań zawartych w ww. przepisach wynika, że kwoty uzyskane ze sprzedaży przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (...), gdzie przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, należy uznać za przychód z prowadzonej działalności gospodarczej. (podkreśl. red.)

(...) Zauważyć należy, że na podstawie przytoczonego przepisu art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy - do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się przychodu ze zbycia składników majątku niezaliczanych do środków trwałych ze względu na przewidywany okres ich używania krótszy niż rok oraz wyposażenia o wartości do 1.500 zł. W przypadku wystąpienia takich składników w momencie sprzedaży przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, będzie miał zastosowanie przepis art. 14 ust. 1 tejże ustawy, zgodnie z którym za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Podatnicy nabywając bowiem tego typu składniki majątku, są uprawnieni do zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów całej kwoty poniesionej na ich nabycie. Dlatego też, zarówno nabycie takiego składnika, jak i jego odpłatne zbycie musi znaleźć odzwierciedlenie w prowadzonej przez podatnika dokumentacji księgowej. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/4/19-21