ILPB1/415-137/13-2/AA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 kwietnia 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-137/13-2/AA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2013 r. (data wpływu 4 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

I.

Osoba fizyczna ("Wnioskodawczyni") podlega na terenie Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku PIT.

II.

Wnioskodawczyni prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą (działalność w branży gastronomiczno-hotelowej) na zabudowanej (budynki i budowle) nieruchomości.

Nieruchomość ta była wprowadzona przez Wnioskodawczynię do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Budynki i budowle w części - są posadowione na gruncie, który był przedmiotem użytkowania wieczystego przez Wnioskodawczynię; w części - są posadowione na gruncie, do którego przysługiwało Wnioskodawczyni prawo własności.

III.

Wnioskodawczyni i nabywca są zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT. Pismem z dnia 27 grudnia 2012 r. Wnioskodawczyni i nabywca nieruchomości złożyli pisemne oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla nabywcy nieruchomości, że zgodnie z art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT rezygnują ze zwolnienia tej transakcji od podatku VAT.

IV.

Wnioskodawczyni dokonała na podstawie aktu notarialnego z dnia 28 grudnia 2012 r. (rep. A nr 10861/12) sprzedaży tej nieruchomości. Protokół wydania nieruchomości kupującemu został podpisany przez strony w dniu 31 grudnia 2012 r.

V.

Zapłatę z tytułu powyższej transakcji, zgodnie z umową sprzedaży, Wnioskodawczyni otrzyma w styczniu 2013 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawczyni, iż w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, przychód z tytułu sprzedaży nieruchomości powstał po stronie Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o PIT, w dniu podpisania aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości (tekst jedn.: w dniu 28 grudnia 2012 r.).

Zdaniem Wnioskodawczyni, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawczyni, iż w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, przychód z tytułu sprzedaży nieruchomości powstał po stronie Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o PIT, w dniu podpisania aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości (tekst jedn.: w dniu 28 grudnia 2012 r.).

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o PIT "za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. (...)."

Artykuł 14 ust. 1c ustawy o PIT stanowi, iż "za datę powstania przychodu, o którym mowa w (art. 14) ust. 1 (ustawy o PIT), uważa się, (...), dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności."

Mając na uwadze powyższe przepisy ustawy o PIT stwierdzić należy, że za moment zbycia nieruchomości należy uznać dzień przeniesienia własności lub innych praw majątkowych w zamian z korzyść majątkową, co następuje z chwilą zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. A zatem, umowa sprzedaży nieruchomości przenosi własność na nabywcę, a transakcję uznaje się z realizowaną, z datą podpisania umowy.

Oznacza to, że datą powstania przychodu w podatku PIT w odniesieniu do sprzedaży prawa majątkowego (prawa własności i prawa użytkowania wieczystego) był dzień, w którym zbyto prawo majątkowe na podstawie podpisanej przez strony umowy przenoszącej prawo wieczystego użytkowania gruntu i prawo własności posadowionych na tym prawie budynków.

Reasumując - zdaniem Wnioskodawczyni - przychód w podatku PIT z tytułu sprzedaży nieruchomości przez Wnioskodawczynię, powstał w momencie zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości (prawa własności i prawa użytkowania wieczystego), czyli w dniu podpisania aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości, tj. 28 grudnia 2012 r.

W razie nieuznania ww. stanowiska Wnioskodawczyni za prawidłowe, w ocenie Wnioskodawczyni w opisanym wyżej stanie faktycznym, przychód w podatku PIT powstanie u Wnioskodawczyni w dniu podpisania aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości, tj. 28 grudnia 2012 r. niezależnie od tego należy wskazać, iż wydanie rzeczy (nieruchomości) na rzecz nabywcy (kupującego) nastąpiło w dniu 31 grudnia 2012 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zasady ustalania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zostały określone w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) który stanowi, iż za przychód działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Natomiast stosownie do treści art. 14 ust. 1c powołanej ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1 h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

W myśl ww. przepisu przychód podatkowy dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi. Zatem odnosząc się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdzić należy, że za moment zbycia nieruchomości należy uznać dzień przeniesienia własności lub innych praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową, co następuje z chwilą zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. A zatem, umowa sprzedaży nieruchomości przenosi własność na nabywcę, a transakcję uznaje się za zrealizowaną, z datą podpisania umowy. Oznacza to, że datą powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do zbycia prawa własności i prawa użytkowania wieczystego był dzień, w którym zbyto te prawa na podstawie podpisanej przez strony umowy przenoszącej prawo wieczystego użytkowania gruntu i prawo własności posadowionych na tym prawie budynków.

Umowa sprzedaży została zdefiniowana w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) w art. 535 przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Szczegółowe przepisy Kodeksu cywilnego (art. 155-158) określają moment, w którym następuje skuteczne w świetle prawa cywilnego przeniesienie własności. Powołane przepisy Kodeksu cywilnego pozwalają na wyprowadzenie wniosku, wedle którego zgodnie z normami prawa cywilnego wpłata zaliczki na poczet ceny towaru, która według umowy stron ma być wypłacona w momencie wydania rzeczy, nie powoduje jeszcze przeniesienia własności na kupującego, a tym samym nie stanowi realizacji sprzedaży.

Za moment zbycia uznaje się natomiast dzień przeniesienia własności lub innych praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową, co następuje z chwilą zawarcia aktu notarialnego. Nie ulega zatem wątpliwości, że umowa sprzedaży przenosi własność na nabywcę, a transakcję uznaje się za zrealizowaną z datą podpisania umowy notarialnej, na mocy której dochodzi do przeniesienia prawa własności.

Z kolei przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1 500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawczyni prowadziła działalność gospodarczą w zabudowanej nieruchomości, która była wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Na podstawie aktu notarialnego z dnia 28 grudnia 2012 r. Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży tej nieruchomości. Protokół wydania nieruchomości kupującemu został podpisany przez strony w dniu 31 grudnia 2012 r.

Zatem dochód ustalony ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych stosowanie do przyjętej metody opodatkowania dochodów uzyskiwanych w ramach prowadzonej przez Wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej.

Reasumując, przychód z tytułu sprzedaży nieruchomości po stronie Wnioskodawczyni powstał w momencie zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, tj. w 28 grudnia 2012 r. w dniu podpisania aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto tut. Organ wskazuje, iż wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług zostanie rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl