ILPB1/415-1369/13-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1369/13-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2013 r. (data wpływu 12 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest komandytariuszem w spółce komandytowej (dalej: Spółka). W ubiegłych latach obrotowych Spółka poniosła stratę, która dotąd nie została rozliczona.

W związku z powyższym planowana jest zmiana umowy Spółki i obniżenie wartości wkładu Wnioskodawcy w celu pokrycia strat Spółki z lat ubiegłych. Wnioskodawca pozostanie nadal wspólnikiem (komandytariuszem) Spółki, zmianie nie ulegnie również wysokość sumy komandytowej.

W związku ze zmniejszeniem wkładu Wnioskodawca nie otrzyma żadnych środków pieniężnych ani świadczeń w naturze. Nastąpi jedynie przeksięgowanie określonej kwoty odpowiadającej wysokości obniżenia wartości wkładu na pokrycie straty z lat ubiegłych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w wyniku zmniejszenia wkładu Wnioskodawcy wyłącznie w celu pokrycia straty poniesionej przez Spółkę, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w wyniku zmniejszenia wkładu Wnioskodawcy wyłącznie w celu pokrycia straty poniesionej przez Spółkę po stronie Zainteresowanego nie powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ustawodawca w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.) nie uregulował w sposób szczególny sytuacji będącej przedmiotem interpretacji, polegającej na obniżeniu wkładu wspólnika spółki osobowej w celu pokrycia straty, tak jak uczynił to przykładowo w sytuacji wystąpienia wspólnika ze spółki i otrzymania z tego tytułu środków pieniężnych (art. 14 ust. 2 pkt 16 oraz art. 24 ust. 3c u.p.d.o.f.).

W związku z powyższym do analizowanej sytuacji będą miały zastosowanie przepisy ogólne.

Zgodnie z przepisami art. 9 u.p.d.o.f. opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają co do zasady wszelkiego rodzaju dochody (z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku). Dochodem ze źródła przychodów (jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej) jest z kolei nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Na mocy art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f. przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Użyte w tym przepisie sformułowanie "otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika" oznacza, że z przychodem mamy do czynienia dopiero wtedy, gdy następuje ostateczny przyrost majątku podatnika. W rezultacie przychód powstaje dopiero w momencie faktycznego wpływu środków pieniężnych do majątku podatnika, skutkującego możliwością dysponowania tymi środkami czy też analogicznie w momencie zrealizowania (faktycznego otrzymania przez podatnika) świadczeń w naturze, powodującego powstanie korzyści majątkowej.

O powstaniu przychodu decyduje zatem zaistnienie przysporzenia majątkowego, tj. uzyskanie takich wartości, które powiększają aktywa majątkowe podatnika.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż w związku z podjęciem uchwały, zgodnie z którą Wnioskodawca jako komandytariusz, z tytułu obniżenia wartości jego udziału w Spółce, nie otrzyma żadnych środków pieniężnych ani świadczeń w naturze, gdyż zmiana umowy Spółki i obniżenie wartości wkładu związane będą wyłącznie z pokryciem straty Spółki z lat ubiegłych. Przedstawione zdarzenie przyszłe będzie jedynie operacją księgową (nastąpi przeksięgowanie kwoty odpowiadającej wysokości obniżenia wartości wkładu z konta wkładów na konto straty z lat ubiegłych), która nie spowoduje zwiększenia majątku Wnioskodawcy, a tym samym powstania przychodu po jego stronie.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w innych indywidualnych interpretacjach wydanych przez organy podatkowe. Przykładowo wskazać można na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 18 września 2013 r., sygn. IPPB3/423-445/13-2/DP.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanego przez Wnioskodawcę pisma urzędowego, tut. Organ informuje, że zostało ono wydane w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl