ILPB1/415-1257/09-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1257/09-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 18 listopada 2009 r. (data wpływu 20 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia pełnego zakresu usług BHP. Świadczone usługi polegają na:

* doradztwie w zakresie stosowania przepisów BHP,

* prowadzeniu dokumentacji związanej z BHP,

* organizowaniu i przeprowadzaniu szkoleń z zakresu BHP,

* przeprowadzaniu dochodzeń powypadkowych,

* identyfikacji i analizie zagrożeń zawodowych oraz ryzyka zawodowego związanego z tymi zagrożeniami,

* kontroli i ocenie stanu bezpieczeństwa i higieny pracy poszczególnych stanowisk pracy,

* propagowaniu wiedzy o zdrowiu oraz oddziaływaniu czynników szkodliwych, niebezpiecznych dla zdrowia,

* promocji zdrowia, edukacji zdrowotnej,

* rozpoznawaniu potrzeb zdrowotnych jednostek, grup społecznych,

* kształtowaniu postaw prozdrowotnych.

Wcześniej dla potrzeb wykonywania działalności gospodarczej w tym zakresie wystarczające były posiadane przez Wnioskodawcę wykształcenie średnie oraz ukończone kursy specjalistyczne, szkolenia okresowe. W związku z wejściem w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisem § 2 tegoż rozporządzenia Wnioskodawca został zobligowany do uzyskania wyższego wykształcenia o kierunku lub specjalności w zakresie BHP, co też uczynił i w czerwcu 2009 r. uzyskał tytuł licencjata.

Jednakże dopiero po ukończeniu studiów magisterskich Wnioskodawca kompletnie zakończy edukację w tym zakresie, co daje profesjonalne kwalifikacje.

Zainteresowany dodał, iż nie można wykluczyć, że podobnie jak to miało miejsce ze wspomnianym rozporządzeniem, w niedługim odcinku czasowym poprzeczka zostanie ponownie podwyższona i do wykonywania zawodu wymagane będzie wykształcenie magisterskie.

Z podanych powyżej względów Wnioskodawca postanowił kontynuować naukę i uzyskać tytuł magistra.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca może do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć następujące wydatki związane z uzyskaniem tytułu magistra, tj.:

* zapłata czesnego,

* koszty dojazdu na zajęcia do uczelni,

* zakup podręczników i innych materiałów dydaktycznych,

* opłata dyplomowa,

dotyczące podjętych studiów magisterskich.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, że wyższe kwalifikacje umożliwią pozyskanie większej ilości klientów jak i na zwiększenie przychodów, zwłaszcza, że duże firmy w coraz większym stopniu zwracają uwagę na kwalifikacje i wykształcenie osób, z którymi zamierzają współpracować.

Wnioskodawca uważa więc, że wydatki na studia magisterskie będą stanowiły koszty uzyskania przychodów, ponieważ istnieje ścisły związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ich poniesieniem a utrzymaniem, jak i zwiększeniem źródła przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednakże ciężar wskazania owego związku spoczywa na Wnioskodawcy, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Kosztami uzyskania przychodu są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła. Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

* nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* być właściwie udokumentowany.

Wydatki na opłacenie czesnego, kosztów dojazdu na zajęcia do uczelni, zakupu podręczników i innych materiałów dydaktycznych, opłaty dyplomowej, nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ww. ustawy, a zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej. Do stwierdzenia, czy wydatek poniesiony przez Wnioskodawcę na opłacenie studiów magisterskich z zakresu BHP może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, istotnym jest ustalenie:

* czy taki wydatek związany jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,

* czy taki wydatek służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.

Z powyższych wydatków, jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć uprawnienia, umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Z przedstawionych informacji wynika, że w związku z wejściem w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisem § 2 tegoż rozporządzenia Wnioskodawca został zobligowany do uzyskania wyższego wykształcenia o kierunku lub specjalności w zakresie BHP. Zainteresowany uważa, że nie ulega wątpliwości, iż wyższe kwalifikacje umożliwią pozyskanie większej ilości klientów jak i na zwiększenie przychodów, zwłaszcza, że duże firmy w coraz większym stopniu zwracają uwagę na kwalifikacje i wykształcenie osób, z którymi zamierzają współpracować.

Kierunek podjętych przez Wnioskodawcę studiów wiąże się z zakresem wykonywanych przez niego usług w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zatem poniesione przez Wnioskodawcę wydatki związane z podjętymi studiami magisterskimi (czesne, koszt dojazdu na zajęcia do uczelni, zakup podręczników i innych materiałów dydaktycznych, opłata dyplomowa) mogą przyczynić się w przyszłości do zwiększenia przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca słusznie uważa, iż ww. wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej (po wypełnieniu powyższych przesłanek), bowiem wydatek ten pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i ponoszony jest w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Należy zaznaczyć, iż ciężar udowodnienia ww. związku przyczynowo-skutkowego ciąży na podatniku.

W związku z powyższym, wydatki związane z uiszczeniem czesnego za studia magisterskie, kosztu dojazdu na zajęcia do uczelni, zakupu podręczników i innych materiałów dydaktycznych, opłaty dyplomowej, Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl