ILPB1/415-125/09-4/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-125/09-4/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2009 r. (data wpływu 26 stycznia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 12 lutego 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 6 lutego 2009 r. znak ILPB1/415-125/09-2/AG na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawczynię do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 10 lutego 2009 r., a w dniu 12 lutego 2009 r. wniosek uzupełniono.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni prowadzi wraz ze wspólniczką działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, przy czym wspólniczka zatrudniona jest również na podstawie umowy o pracę.

W związku z powyższym wspólniczka opłaca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast dla Wnioskodawczyni prowadzona działalność gospodarcza w formie spółki cywilnej stanowi jedyne źródło dochodu wobec czego Wnioskodawczyni uiszcza do ZUS składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, stanowiące ubezpieczenie społeczne.

Ponieważ składka na ubezpieczenie zdrowotne nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, każda ze wspólniczek odlicza składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Składki Wnioskodawczyni na ubezpieczenie społeczne, jak również składki wpłacane na fundusz pracy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na podstawie przepisu art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawczyni odlicza od swojego dochodu.

Wnioskodawczyni chciałaby zmienić sposób księgowania składek ZUS, poprzez zaliczenie składek na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy do swoich kosztów uzyskania przychodu.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, każda ze wspólniczek spółki cywilnej w zeznaniu rocznym będzie mogła wykazać równy dochód.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy jako wspólniczka spółki cywilnej Wnioskodawczyni może zaliczyć do swoich kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej spółki cywilnej swoje składki na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy.

Zdaniem Wnioskodawczyni, można zaliczyć zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy (art. 22 ust. 1 i art. 23 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) bezpośrednio do swoich kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, bowiem zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Zgodnie z powyższą normą prawną, do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wydatki poniesione bezpośrednio w celu osiągnięcia przychodu oraz koszty pośrednie, racjonalnie uzasadnione, związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a za takie uznać należy wydatki na opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy.

Wnioskodawczyni podała, że przepis art. 4 pkt 5 ww. ustawy stanowi, iż płatnikami składek są m.in. ubezpieczeni zobowiązani do opłacania składek na własne ubezpieczenie zdrowotne. Oznacza to, że płatnikiem składek jest także przedsiębiorca opłacający składki na własne ubezpieczenie społeczne.

Ponadto obowiązek płacenie składek do ZUS ma charakter indywidualny i w stosunku do każdego wspólnika spółki cywilnej może kształtować się inaczej.

Wobec powyższego - jak uważa Wnioskodawczyni - w zeznaniu rocznym zarówno Ona jak i jej wspólniczka będą mogły wykazać rzeczywiście osiągnięty przez siebie dochód.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie tut. Organ pragnie zauważyć, iż przedstawiając własne stanowisko w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego Wnioskodawczyni powołała art. 23 ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) jako przepis regulujący kwestię wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów. Mając na uwadze treść wniosku tut. Organ zrozumiał, że Wnioskodawczyni odniosła się do treści art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

* nie znajdować się na liście kosztów nieuznanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* być właściwie udokumentowany.

Wydatki związane z uiszczaniem składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów.

Zatem osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tejże działalności zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne oraz Fundusz Pracy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl