ILPB1/415-1245/09-3/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1245/09-3/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2009 r. (wg daty wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której na działce stanowiącej Jego własność realizowana jest m.in. budowa budynku mieszkalno-usługowego, nazywana dalej Inwestycją. Nieruchomość ta nie została ujęta w ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy, ponieważ nie została jeszcze w pełni ukończona (Zainteresowany uzyskał warunkowe dopuszczenie do użytkowania).

W 2009 r. Wnioskodawca dokonał wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej "ZCP"), która objęła składniki materialne oraz niematerialne (w tym zobowiązania) związane z Inwestycją.

Przeznaczeniem Inwestycji po zakończeniu budowy jest:

a.

sprzedaż poszczególnych lokali,

b.

wynajem niektórych lokali.

W celu realizacji zadań gospodarczych, objętych ZCP, podatnik zamierza wnieść ją w całości tytułem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej, jako komplementariusz. Spółka komandytowa będzie kontynuowała opisaną wyżej działalność, tj. ukończy Inwestycję, a następnie realizować sprzedaż oraz wynajem lokali. Spółka komandytowa prowadzić będzie księgi rachunkowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów.

W jakiej wysokości powinny zostać przyjęte, przypadające na wspólników, koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży przez spółkę komandytową poszczególnych lokali wniesionych aportem w ramach ZCP, przy założeniu, że wyodrębniony przez Wnioskodawcę zespół składników materialnych oraz niematerialnych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, odnośnie lokali wnoszonych do spółki komandytowej w ramach ZCP, a przeznaczonych na sprzedaż do kosztów uzyskania przychodów zaliczone zostaną m.in.:

a.

wartość lokali określona na dzień wniesienia aportu do spółki komandytowej, ustalona jako proporcjonalna do powierzchni tego lokalu część wartości rynkowej budynku, określonej przez wspólników;

b.

wartość nakładów poniesionych na lokal przez spółkę komandytową po otrzymaniu aportu ZCP;

c.

wartość rynkowa gruntu, w części odpowiadającej udziałowi w prawie własności tego gruntu zbywanemu wraz z lokalem.

Zarówno lokale jak i grunt stanowią składniki majątku nieujęte w ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy. W tej sytuacji ich wartość w księgach rachunkowych spółki komandytowej zostanie ustalona z uwzględnieniem przepisu art. 22g ust. 14 w związku z ust. 14a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w wysokości wartości rynkowej na dzień wniesienia wkładu w postaci ZCP. Podkreślić przy tym należy, że zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o PIT "u podatników, którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów". Przy obliczeniu dochodu na podstawie ksiąg rachunkowych spółki komandytowej, jako koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia lokali wraz udziałem w gruncie, uwzględniona zostanie ujęta w tych księgach - zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości - wartość rynkowa udziału w gruncie oraz wartość rynkowa poszczególnych lokali.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

a.

nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,

b.

nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,

c.

ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych

- wydatki, te zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit d), oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika iż Wnioskodawca zamierza wnieść aportem do spółki komandytowej zorganizowaną część przedsiębiorstwa, obejmującej składniki materialne oraz niematerialne związane z rozpoczętą inwestycją. Spółka komandytowa po ukończeniu ww. inwestycji zamierza sprzedać cześć lokali wraz z udziałem w gruncie. Spółka komandytowa zamierza prowadzić księgi rachunkowe.

W związku z faktem, iż wniesione aportem składniki majątkowe nie będą wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych spółki komandytowej tut. Organ zrozumiał, że będą one traktowane jako towar.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa jak należy skalkulować koszty uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży innych niż środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne składników majątkowych otrzymanych tytułem wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przypadku sprzedaży przez spółkę osobową składników majątkowych, otrzymanych w postaci wkładu niepieniężnego i zaliczonych przez tą spółkę do środków trwałych, kosztem uzyskania przychodów byłaby wartość określona w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (pomniejszona o wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych).

Analogicznie w przypadku sprzedaży przez spółkę komandytową składników majątkowych otrzymanych w formie wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa (np. rozpoczętej inwestycji, która zostanie ukończona przez tą spółkę) i nie będzie w spółce komandytowej wpisana do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, kosztem uzyskania przychodów powinna być wartość składników majątkowych określona na podstawie wartości rynkowej na dzień wniesienia aportu powiększona o wartość nakładów poniesionych na dokończenie przedmiotowej inwestycji.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Ustęp 2 tego artykułu stanowi, iż zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczenia kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat, ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Reasumując, w przypadku sprzedaży przedmiotowych lokali wraz z udziałem w gruncie koszt uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy (proporcjonalnie do posiadanego udziału w zyskach spółki komandytowej) należy ustalić w oparciu o wartość rynkową rozpoczętej inwestycji (w tym udziału gruntu poszczególnych lokali) na dzień wniesienia aportu, powiększonej o wartość nakładów poniesionych na dokończenie przedmiotowej inwestycji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego został rozstrzygnięty w dniu 9 lutego 2010 r. interpretacją indywidualną Nr ILPB1/415-1245/09-2/AK.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl