ILPB1/415-1242/13-4/AA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1242/13-4/AA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 listopada 2013 r. (data wpływu 12 listopada 2013 r.) uzupełnionym w dniu 29 stycznia 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie określenia stawki ryczałtu:

* w części dotyczącej opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży i montażu wytwarzanych wyrobów z własnych materiałów na indywidualne zamówienie klienta - jest nieprawidłowe,

* w pozostałej części - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie określenia stawki ryczałtu.

W związku z tym, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 22 stycznia 2014 r., znak ILPB1/415-1242/13-2/AA, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 24 stycznia 2014 r., a w dniu 29 stycznia 2014 r. wniosek uzupełniono (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 28 stycznia 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca działalność rozpoczął od dnia 19 lipca 2012 r. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jak również innych podmiotów gospodarczych, w zakresie usług wykonywanych z drewna powierzonego wykonuje: ogrodzenia (płoty), meble ogrodowe, donice do kwiatów, altany ogrodowe, piaskownice, huśtawki, karmniki dla ptaków, wiaty. Przychody Wnioskodawca opodatkowuje zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z właściwą stawką 8,5%.

Od następnego roku Zainteresowany chce wytwarzać przedmioty (wyroby) z materiałów własnych (zakupionego drewna) na rzecz bezpośredniego odbiorcy - osoby fizycznej, dla firm jako podwykonawca, jak również na rzecz innych podmiotów gospodarczych (np. realizacja zamówienia sklepu w postaci wykonania mebli ogrodowych do sprzedaży detalicznej). Wnioskodawca działalność prowadzi według symboli PKWiU 1610Z i 1623Z.

Ponadto w uzupełnieniu do wniosku wskazano, że Wnioskodawca zamierza poszerzyć działalność o wytwarzanie przedmiotów (wyrobów) z materiałów własnych (obecnie wytwarza z materiału powierzonego), poza tym będzie wykonywał je na rzecz bezpośredniego odbiorcy - osoby fizycznej, dla firm jako podwykonawca, jak również innych podmiotów gospodarczych (np. realizacja zamówienia sklepu w postaci wykonania np. 10 kompletów mebli ogrodowych do sprzedaży detalicznej). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie to: wytwarzanie huśtawek ogrodowych, drewutni, piaskownic, wykonanie ogrodzeń (płotów). Według Polskiej Klasyfikacji i Usług z 2008 r. są to symbole 16.23.19.0 oraz 16.29.91.0.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy prawidłowo zostanie zastosowana stawka 5,5% ryczałtu w przypadku wykonania z własnych materiałów (drewna zakupionego) ogrodzeń (płotów), mebli ogrodowych, donic do kwiatów, altan ogrodowych, piaskownic, huśtawek, karmników dla ptaków, wiat.

2. Czy prawidłowo jest zastosowana stawka 8,5% ryczałtu z materiału powierzonego, które to przedmioty są wykonywane: ogrodzenia (płoty), meble ogrodowe, donice do kwiatów, altany ogrodowe, piaskownice, huśtawki, karmniki dla ptaków, wiaty.

3. Czy stawka ta znajdzie również zastosowanie do przychodów zrealizowania indywidualnego zamówienia, tj. wykonania np. ogrodzenia (płotów), mebli ogrodowych, donic do kwiatów, altan ogrodowych, piaskownic, huśtawek, karmników dla ptaków, wiat - na rzecz bezpośredniego odbiorcy, czy też świadczenia innych usług stolarskich np. struganie desek (nie powstanie dobro materialne).

Zdaniem Wnioskodawcy prawidłowym jest, że wykonywanie z własnych materiałów, na zamówienie bezpośredniego odbiorcy, osób nieprowadzących działalności gospodarczej do sprzedaży detalicznej w sklepie (kilka lub kilkanaście sztuk) takich wyrobów jak ogrodzenia (płoty), meble ogrodowe, donice do kwiatów, altany, piaskownice, huśtawki, karmniki, wiaty wraz z jej zamontowaniem podlega opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

Natomiast wykonanie płotów, mebli ogrodowych, donic, altan, piaskownic, huśtawek, karmników, wiat wraz z ich zamontowaniem z materiałów powierzonych, na zamówienie bezpośredniego odbiorcy jak również osób nieprowadzących działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu wg stawki 8,5%.

Zainteresowany uważa również, że przychody uzyskane z działalności polegającej na wytworzeniu produktów z powierzonego materiału, mimo że pochodzą z działalności wytwórczej będą podlegały opodatkowaniu stawką ryczałtu wynoszącą 8,5%.

Ponadto Wnioskodawca uważa, że ma prawo zastosowania stawki 5,5% dla wykonania z własnych materiałów na zamówienie bezpośredniego odbiorcy, osób nieprowadzących działalności gospodarczej, do sprzedaży detalicznej w sklepie (kilka lub kilkanaście sztuk) takich wyrobów jak meble ogrodowe, huśtawki, wiaty wraz z ich zamontowaniem, wykonanie altany czy płotów wraz z ich zamontowaniem. Z kolei zdaniem Wnioskodawcy ma prawo zastosowania stawki 8,5% do wykonania z materiałów powierzonych na zamówienie bezpośredniego odbiorcy jak również osób nieprowadzących działalności gospodarczej do wykonania mebli ogrodowych, huśtawki, wiaty wraz z jej zamontowaniem, wykonanie altany ogrodowej wraz z jej zamontowaniem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie określenia stawki ryczałtu w części dotyczącej opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży i montażu wytwarzanych wyrobów z własnych materiałów na indywidualne zamówienie klienta jest nieprawidłowe, w pozostałej części jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Przy czym zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest m.in. uzależniona od niewystąpienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 8 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 i 4 ww. ustawy, użyte w ustawie określenia oznaczają:

* działalność usługowa - pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 i Nr 220, poz. 1435 oraz z 2009 r. Nr 33, poz. 256 i Nr 222, poz. 1753) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z późn. zm.7)), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3,

* działalność wytwórcza - działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzona przez podatnika.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie:

* wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, tzn. usługi dla celów produkcji nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych,

* wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Przychodem z działalności usługowej jest kwota należna za wykonanie usługi, która obejmuje wartość robocizny, materiałów, części i innych składników kalkulacyjnych ceny usługi.

Natomiast wyroby w myśl PKWiU to: surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i ich części.

Jednocześnie wyjaśnić należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Podstawą do zakwalifikowania osiąganych przychodów do odpowiedniej stawki podatku jest określenie dla danej działalności symbolu PKWiU wprowadzonego rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza rozszerzyć działalność gospodarczą o wytwarzanie przedmiotów (wyrobów) z materiałów własnych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie to wytwarzanie: huśtawek ogrodowych, drewutni, piaskownic, wykonanie ogrodzeń (płotów), usługi te oznaczone są symbolem PKWiU: 16.23.19.0 oraz 16.29.91.0.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

* 8,5% - przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b tej ustawy);

* 8,5% - przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. f ustawy);

* 5,5% - przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton (art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy).

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, że do uzyskiwanych przez Wnioskodawcę przychodów z działalności wytwórczej, tj. działalności w wyniku której powstają nowe wyroby, niemające cech indywidualnych określonych przez zamawiającego ("na wymiar"), w tym sprzedaż wyrobów wykonanych z własnych materiałów, prowadzonej przez podatnika, zastosować należy 5,5% stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Ponadto stawką ryczałtu właściwą do opodatkowania przychodów ze sprzedaży i montażu wyrobów wytwarzanych z materiału powierzonego przez zamawiającego oraz pozostałych usług stolarskich, o których mowa we wniosku jest stawka 8,5%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b i f powołanej ustawy.

Z kolei Wnioskodawca wykonując wyroby na zamówienie klienta nie prowadzi działalności wytwórczej w tym zakresie, ponieważ produkowane przez niego przedmioty mają cechy indywidualnie określone przez zamawiającego. W konsekwencji do przychodów ze sprzedaży tych produktów oraz ich montażu nie znajduje zastosowania 5,5% stawka ryczałtu, określona w art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Stawką ryczałtu właściwą do opodatkowania tych przychodów jest stawka 8,5%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b i f ww. ustawy.

Wobec powyższego, przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych właściwej do opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu:

* sprzedaży i montażu wyrobów wytwarzanych z własnych materiałów - jest prawidłowe;

* sprzedaży i montażu wyrobów wytwarzanych z powierzonego materiału - jest prawidłowe;

* sprzedaży i montażu wyrobów wytwarzanych z materiałów powierzonych na indywidualne zamówienie klienta oraz świadczenia pozostałych usług stolarskich - jest prawidłowe;

* sprzedaży i montażu wyrobów wytwarzanych z własnych materiałów na indywidualne zamówienie klienta - jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl