ILPB1/415-1236/10-2/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1236/10-2/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2010 r. (data wpływu 29 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnień przedmiotowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnień przedmiotowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. W rezultacie decyzji biznesowej Wnioskodawca zamierza przeprowadzić restrukturyzację prowadzonej działalności, zakładając wspólnie z innym podmiotem spółkę komandytową (dalej: spółka osobowa). Do powstałej spółki osobowej wniesione w formie aportu zostaną niektóre składniki majątku Wnioskodawcy. Udział w zyskach spółki osobowej będzie odpowiadał wartości wniesionych do spółki osobowej wkładów. W ten sam sposób (tj. proporcjonalnie do wartości wkładów wniesionych przez poszczególnych wspólników) nastąpi podział majątku spółki osobowej - w wypadku gdyby doszło do jej likwidacji.

Spółka osobowa jest w sensie prawnym samodzielną jednostką organizacyjną posiadającą odrębną podmiotowość prawną, a jej decyzje zależą od woli wszystkich wspólników, a nie jedynie Wnioskodawcy, który będzie jednym ze wspólników - w związku z czym Wnioskodawca nie jest w stanie przewidzieć, jakie decyzje podejmowała będzie ta spółka.

Niemniej niewykluczone jest, że po pewnym czasie spółka osobowa zbędzie składnik majątku wniesiony przez Wnioskodawcę, po czym zostanie zlikwidowana, a Wnioskodawca otrzyma zwrot wartości wniesionego wkładu w formie pieniężnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku zaistnienia opisanego wyżej zdarzenia przyszłego, otrzymywany przez Wnioskodawcę zwrot wartości wniesionego wkładu niepieniężnego w związku z likwidacją spółki osobowej do wysokości wartości wkładu Wnioskodawcy, określonej w umowie spółki na moment wnoszenia wkładu niepieniężnego korzysta ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o p.d.o.f.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z ewentualną likwidacją spółki osobowej Wnioskodawca otrzyma odpowiednią, przypadającą mu na mocy umowy spółki osobowej, część majątku spółki osobowej, pozostałego po opłaceniu wszystkich zobowiązań spółki. Majątek ten zostanie podzielony według proporcji wkładów wniesionych do spółki osobowej przez wspólników.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21. 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o p.d.o.f. ustawodawca wprowadził zwolnienie dla przychodów otrzymywanych w związku ze zwrotem m.in. wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych wkładów. Z brzmienia tego przepisu wynika, że w przypadku otrzymania przez wspólnika spółki osobowej majątku o wartości nieprzekraczającej jego wkładów do tej spółki osobowej, wartość otrzymanego majątku podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zdaniem Wnioskodawcy, bez znaczenia dla prawa do skorzystania z tego zwolnienia jest fakt, że wkład do spółki osobowej został wniesiony w formie niepieniężnej, a majątek otrzymywany przez Wnioskodawcę może mieć postać środków pieniężnych. Przepis ten mówi bowiem o "przychodach otrzymanych w związku ze zwrotem wkładów" co wskazuje, że zwrot wkładów nie musi nastąpić w naturze. Wniosek taki potwierdza również druga część omawianego przepisu, w której mowa o wysokości zwolnienia (przepis posługuje się sformułowaniem "do wysokości wniesionych wkładów do spółki osobowej"). Gdyby w omawianym art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o p.d.o.f. chodziło wyłącznie o zwrot wkładu w naturze wówczas sformułowanie "do wysokości wniesionych wkładów do spółki osobowej" byłoby zupełnie niepotrzebne.

Ponadto, Wnioskodawca podkreśla, że sformułowanie, użyte w art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o p.d.o.f. jest pewnym skrótem myślowym. Prawo handlowe przewiduje w przypadku likwidacji spółki zwrot wkładów w naturze wówczas, gdy wkłady zostały wniesione jedynie do używania (art. 82 § 3 Kodeksu spółek handlowych#185;). Zasadniczo natomiast wspólnicy w przypadku likwidacji powinni otrzymać odpowiednią część majątku, jaki spółka posiada na moment likwidacji (art. 82 § 2 Kodeksu spółek handlowych), niezależnie od postaci tego majątku. A zatem jeśli w trakcie działalności spółki osobowej doszło np. do sprzedaży wniesionych składników majątku, a następnie do likwidacji spółki osobowej - wówczas "zwrot wkładów" odbędzie się w ten sposób, że wspólnik otrzyma przypadającą mu część środków pieniężnych, jakie uzyskała spółka ze sprzedaży składnika majątku wniesionego do spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy również taka sytuacja jest objęta zwolnieniem, wynikającym z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o p.d.o.f.

Stanowisko, iż w przypadku likwidacji spółki osobowej należy zastosować zwolnienie z opodatkowania (do wysokości wkładów wniesionych do spółki) w stosunku do majątku likwidacyjnego, uzyskanego przez wspólnika tej spółki zostało wielokrotnie potwierdzone w interpretacjach, wydawanych przez organy podatkowe, przykładowo:

* Interpretacja Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 15 września 2008 r., sygn. ILPB1/415-445/08-2/IM;

* Interpretacja Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 12 sierpnia 2010 r., sygn. IBPBI/1/415-461/10/AB;

* Interpretacja Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 10 listopada 2008 r., sygn. IBPB2/415-1386/08/HS;

* Interpretacja Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22 kwietnia 2009 r., sygn. IBPBII/2/415-114/09/HS.

Pogląd taki potwierdzają również wnioski wyrażane powszechnie w orzecznictwie sądów administracyjnych, przykładowo:

* Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 grudnia 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 1437/09;

* Wyrok NSA w Warszawie z dnia 22 lipca 2010 r., sygn. akt II FSK 542/09;

* Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 19 lutego 2009 r., sygn. akt I SA/Gd 785/08.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Jak podaje przepis art. 5a pkt 24 ww. ustawy ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody z udziału w spółce osobowej opodatkowuje się osobno u każdej osoby w stosunku do jej udziałów. Udział wspólnika - występującego ze spółki - w zysku odpowiada wartości majątku wspólnego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, przy uwzględnieniu proporcji, w jakiej wspólnik występujący ze spółki uczestniczył w zyskach spółki.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Co do zasady należą do nich wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 tej ustawy.

W myśl art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki.

Przyjęcie tej zasady jest podyktowane faktem, że podatnikiem podatku dochodowego z udziału w zyskach spółki niebędącej osobą prawną jest wspólnik tej spółki. Zyski osiągane przez tę spółkę, w czasie jej trwania, są na bieżąco uwzględniane u wspólników, jako przychody i koszty z udziału w niej.

A zatem, stosownie do treści art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymany w formie pieniężnej zwrot wartości wniesionego wkładu, w związku z likwidacją spółki osobowej, nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Reasumując, mając na uwadze przedstawione informacje oraz powołane przepisy prawa,

Stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe, jednakże nie z powodów jakie wskazał Wnioskodawca.

Tutejszy organ zauważa bowiem, iż z dniem 1 stycznia 2011 r. treść art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uległa zmianie. Dotychczasowe brzmienie tego przepisu, tj. "wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej" została zmieniona na inną treść, tj. "wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni".

Tak więc, znowelizowane brzmienie art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy nie odnosi się od 1 stycznia 2011 r. do problematyki zwolnienia z opodatkowania zwrotu wkładów wniesionych do spółki niebędącej osobą prawną, zastosowanie zaś w przedmiotowej sprawie znajdzie wyżej cytowany art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl