ILPB1/415-1207/10-2/AA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1207/10-2/AA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2010 r. (data wpływu 22 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku złożenia sprawozdania finansowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku złożenia sprawozdania finansowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie działalności szkoleniowej. Dofinansowanie miałoby nastąpić z funduszy unijnych programu na lata 2007-2013. Zainteresowany w chwili obecnej prowadzi działalność gospodarczą i nie korzysta ze środków publicznych. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, gdzie ustala dochód osiągnięty z działalności gospodarczej. Rozlicza się po zakończeniu roku składając zeznanie roczne PIT-36 oraz PIT-B. Wnioskodawca nie sporządza sprawozdania finansowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zdaniem Ministra Finansów, jeśli Wnioskodawca otrzyma dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, to wraz z zeznaniem rocznym, za rok w którym otrzyma pozytywną decyzję o dofinansowaniu oraz będzie realizował projekty sfinansowane, bądź dofinansowane ze środków Unii Europejskiej powinien wraz z zeznaniem rocznym złożyć sprawozdanie finansowe bowiem byłby zobligowany do prowadzenia ksiąg.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie powinien składać sprawozdania finansowego wraz z zeznaniem rocznym, gdyż nie byłby zobligowany do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zainteresowany nie był beneficjentem ostatecznym środków pochodzących z Unii Europejskiej. Poza tym ustawa o rachunkowości nakazuje prowadzić księgi rachunkowe w przypadku gdy otrzymano dotacje lub subwencje z budżetów: państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Po uzyskaniu pozytywnej oceny przez komisję kwalifikującą do przyznania dotacji Wnioskodawca dysponowałby środkami Unii Europejskiej a nie środkami z budżetu państwa. Wobec powyższego Zainteresowany uważa, że nie byłby zobowiązany do prowadzenia ksiąg a tym samym do składania sprawozdania finansowego wraz z zeznaniem rocznym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 24a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy (...).

Natomiast w myśl art. 24a ust. 4 ww. ustawy obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości.

Stosownie do treści art. 45 ust. 5 powołanej ustawy, podatnicy prowadzący księgi rachunkowe (handlowe) dołączają do zeznania sprawozdanie finansowe.

Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych reguluje ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.).

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie z funduszy unijnych, a obecnie prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Zatem jeśli Wnioskodawca w roku, w którym otrzyma pozytywną decyzję o dofinansowaniu będzie realizował projekty sfinansowane, bądź dofinansowane ze środków Unii Europejskiej nadal będzie prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów, to nie będzie zobligowany do złożenia wraz z zeznaniem rocznym sprawozdania finansowego, gdyż obowiązek ten dotyczy wyłącznie podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe).

Jednocześnie informuje się, iż tutejszy organ nie oceniał czy Wnioskodawca zobligowany jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl