ILPB1/415-1190/09-2/AMN - PIT w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu wynagrodzenia za zbycie udziałów w spółce celem ich umorzenia

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1190/09-2/AMN PIT w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu wynagrodzenia za zbycie udziałów w spółce celem ich umorzenia

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2009 r. (data wpływu 3 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu wynagrodzenia za zbycie udziałów w spółce celem ich umorzenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu wynagrodzenia za zbycie udziałów w spółce celem ich umorzenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka). Zgromadzenie wspólników planuje podjęcie uchwały o umorzeniu części udziałów za wynagrodzeniem i obniżeniu kapitału zakładowego Spółki. Umorzenie udziałów odbędzie się za zgodą wspólnika. Umowa spółki przewiduje możliwość dobrowolnego umorzenia udziałów. Ponieważ Spółka nie posiada środków finansowych pozwalających na zapłatę wspólnikowi wynagrodzenia z tytułu umorzonych udziałów, planowane jest rozliczenie z zastosowaniem instytucji datio in solutum (świadczenie w miejsce wykonania zgodnie z art. 453 Kodeksu cywilnego). w ramach umowy datio in solutum (Umowa) przeniesiona zostanie na rzecz Wnioskodawcy Nieruchomość, której Spółka jest użytkownikiem wieczystym (grunt) i właścicielem (budynki). Wartość Nieruchomości jest zbieżna z wartością wynagrodzenia za zbyte Spółce udziały celem umorzenia. Wnioskodawca planuje wykorzystać nieruchomość w ramach prowadzonej działalności deweloperskiej celem przeprowadzenia inwestycji budowlanej polegającej na wybudowaniu obiektu użytkowego (Inwestycja). Inwestycja zostanie zbyta na rzecz podmiotu trzeciego. Przy rozliczeniu Inwestycji, jako koszt podatkowy, Wnioskodawca planuje ująć wartość Nieruchomości wykazaną w Umowie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu wynagrodzenia za zbycie udziałów w spółce celem ich umorzenia.

1.

Czy prawidłowe jest stanowisko podatnika, iż w opisanym stanie faktycznym, dochód uzyskany tytułem wynagrodzenia za zbyte udziały celem ich umorzenia zostanie opodatkowany zgodnie z zasadami określonymi w art. 30a ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2.

W sytuacji gdy koszty nabycia udziałów podlegających umorzeniu będą wyższe od wielkości ustalonego wynagrodzenia dochód po stronie podatnika nie powstanie...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - ustawa PIT, źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

Za przychód z ww. źródła m.in. na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy uważa się dywidendy i inne przychody z udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (...).

Stosownie do art. 24 ust. 5 pkt 2 cyt. ustawy o PIT, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów.

Ustalenie dochodów z tytułu umorzenia udziałów następuje w myśl przepisów art. 24 ust. 5d ustawy o PIT. Na podstawie tych przepisów, dochodem z tytułu umorzenia udziałów w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f) albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Od uzyskanych dochodów pobierany jest zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy - zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19%. Opodatkowaniu podlega zatem różnica pomiędzy przychodem, uzyskanym z tytułu wynagrodzenia za udziały przeznaczone do umorzenia, a kosztem ich wcześniejszego nabycia.

Ponieważ Spółka nie posiada środków finansowych pozwalających na zapłatę wspólnikowi wynagrodzenia z tytułu umorzonych udziałów, planowane jest rozliczenie z zastosowaniem instytucji datio in solutum (świadczenie w miejsce wykonania zgodnie z art. 453 Kodeksu cywilnego). w ramach umowy datio in solutum przeniesiona zostanie na rzecz Wnioskodawcy nieruchomość, której Spółka jest użytkownikiem wieczystym (grunt) i właścicielem (budynki). Wartość Nieruchomości jest zbieżna z wartością wynagrodzenia za zbyte Spółce udziały celem umorzenia.

W opinii Wnioskodawcy, przedstawiony powyżej sposób rozliczenia wynagrodzenia za zbyte udziały celem ich umorzenia, nie wpłynie na sposób i zasady opodatkowania uzyskanego z tego tytułu dochodu. Zastosowanie znajdą zasady określone w art. 30a ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 24 ust. 5d ustawy o PIT. w sytuacji gdy koszty nabycia udziałów podlegających umorzeniu będą wyższe od wielkości ustalonego wynagrodzenia dochód po stronie podatnika nie powstanie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Rozstrzygnięcie przedstawionego we wniosku pytania dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów, zawarto w interpretacji indywidualnej z dnia 25 stycznia 2010 r. Nr ILPB1/415-1190/09-3/AMN.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl