ILPB1/415-1177/13-4/IM

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1177/13-4/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2013 r. (data wpływu 23 października 2013 r.), uzupełnionym w dniu 27 stycznia 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania działalności gospodarczej.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 16 stycznia 2014 r., na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 20 stycznia 2014 r., a w dniu 27 stycznia 2014 r. wniosek uzupełniono o brakujące informacje (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 24 stycznia 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem niemieckiej spółki prawa cywilnego osób fizycznych (...) GbR (dalej jako GbR), która jako komandytariusz posiada 19% udziałów w niemieckiej spółce komandytowej (...) GmbH Co. KG (dalej jako GmbH Co. KG) prowadzącej w Polsce działalność gospodarczą w formie oddziału.

Wnioskodawca jest zatem pośrednio wspólnikiem spółki komandytowej (GmbH Co. KG) i uczestniczy w zysku i stracie tej spółki w sposób określony w umowie spółki komandytowej (GmbH Co. KG) oraz umowie niemieckiej spółki prawa cywilnego (GbR).

W związku z powyższym Wnioskodawca zarejestrował się według właściwości siedziby oddziału dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych w polskim urzędzie skarbowym i został mu nadany numer NIP. Ze względu na fakt, iż rejestracja nastąpiła w trakcie roku podatkowego i po rozpoczęciu prowadzenia działalności dochody uzyskane w Polsce przez Wnioskodawcę w 2013 r. z tytułu pośredniego uczestnictwa w spółce komandytowej są opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca działając na podstawie art. 9a ust. 2 ustawy o p.d.o.f. składając do 20 stycznia 2014 r. pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy może od 2014 r. skorzystać z tego sposobu opodatkowania.

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 9 ust. 1 ustawy o p.d.o.f., opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Wnioskodawca będący osobą fizyczną, mającą miejsce zamieszkania w Niemczech, podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce tylko od dochodów (przychodów) osiąganych pośrednio z oddziału niemieckiej spółki komandytowej (GmbH Co. KG) na terenie Polski, zgodnie z art. 3 ust. 2a ww. ustawy.

Wnioskodawca jako wspólnik niemieckiej spółki cywilnej (GbR) posiadającej udziały w niemieckiej spółce komandytowej (GmbH Co. KG) prowadzącej w Polsce działalność w formie oddziału prowadzi tym samym w Polsce we własnym imieniu bez względu na jej rezultat działalność zarobkową w sposób zorganizowany i ciągły, z której, zdaniem Wnioskodawcy, przychody są zaliczane do źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o p.d.o.f., tj. do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o p.d.o.f., za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, z wyłączeniem wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Do kwot należnych wspólnikowi spółki cywilnej należą m.in. kwoty odpowiadające wartości wypracowanego zysku proporcjonalnie do posiadanych współce udziałów.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy o p.d.o.f., dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Na podstawie art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Z powyższych przepisów wynika, iż osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, opłacają podatek dochodowy na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej bądź 19% stawki na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wyboru formy (lub sposobu) opodatkowania podatnik dokonuje składając pisemne oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Oznacza to, że jeżeli nie została zgłoszona likwidacja działalności gospodarczej, wyboru formy (lub sposobu) opodatkowania dochodów podatnik dokonuje na dany rok podatkowy.

Biorąc zatem pod uwagę fakt, że przychody z tytułu pośredniego uczestnictwa Wnioskodawcy w zysku niemieckiej spółki komandytowej (GmbH Co. KG) prowadzącej w Polsce działalność gospodarczą w formie oddziału mogą być, zdaniem Wnioskodawcy, zakwalifikowane do źródła przychodów z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i przy spełnieniu wymogu złożenia stosownego oświadczenia mogą podlegać opodatkowaniu według stawki 19% zgodnie z art. 30c ustawy p.d.o.f.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca wnosi jak na wstępie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl