ILPB1/415-1173/13-2/AA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1173/13-2/AA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2013 r. (data wpływu 22 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

X (dalej: Wnioskodawca) jest akcjonariuszem w X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna (dalej: SKA) i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca, wraz z innymi akcjonariuszami SKA rozważa przekształcenie SKA w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (spółce przekształconej) uczestniczyć będą wszyscy akcjonariusze SKA.

W wyniku takiego przekształcenia Wnioskodawca stałby się wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której przysługiwałyby wszystkie prawa i obowiązki przekształconej SKA.

Przekształcenie SKA w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nastąpi na podstawie stosownych przepisów prawa spółek handlowych.

SKA posiada kapitał zakładowy i zapasowy. Wskazane kapitały zostały utworzone z wkładów pieniężnych i niepieniężnych (aport).

Aktualnie SKA jest w trakcie trwania pierwszego roku obrachunkowego. Na moment przekształcenia SKA będzie posiadać kapitał zakładowy oraz kapitał zapasowy. Ponadto, SKA będzie posiadała także zysk wypracowany od początku danego roku obrachunkowego.

Po przekształceniu wartość kapitału zapasowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie odpowiadała wartości kapitału zapasowego SKA. Z kolei wartość kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie odpowiadała sumie wartości wkładu wniesionego przez komplementariusza oraz wartości nominalnej kapitału zakładowego SKA.

Wnioskodawca będzie posiadał taki sam procent udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością powstałej w wyniku przekształcenia SKA jak procent udziału w sumie kapitału zakładowego SKA (posiadanego przez Wnioskodawcę) i wkładu, przed przedmiotowym przekształceniem.

Poziom udziału Wnioskodawcy w zyskach spółki ograniczoną odpowiedzialnością ustalony w umowie spółki będzie odpowiadał poziomowi jego udziału w zyskach SKA, wynikającemu z umowy spółki przekształcanej. Wnioskodawca, na moment przedmiotowego przekształcenia nie otrzyma żadnych wypłat (dopłat) ze spółki przekształconej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w związku z przekształceniem SKA w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie dojdzie do powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, tzn. czy przekształcenie SKA w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością będzie dla Wnioskodawcy zdarzeniem neutralnym podatkowo.

Zdaniem Wnioskodawcy, przekształcenie SKA w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością będzie zdarzeniem neutralnym podatkowo, tzn. w związku z przekształceniem SKA w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie dojdzie do powstania po stronie Wnioskodawcy żadnego przychodu bądź też przysporzenia majątkowego podlegającego opodatkowaniu na gruncie u.p.d.o.f.

Stosownie do art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm., dalej; Ordynacja podatkowa), osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

* przekształcenia innej osoby prawnej,

* przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej,

wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. Z kolei według art. 553 § 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 z późn. zm., dalej; k.s.h.), wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu z dniem przekształcenia stają się wspólnikami spółki przekształcanej. Ponadto, według art. 553 § 1 k.s.h., spółce przekształconej będą przysługiwać wszystkie prawa i obowiązki przysługujące dotychczas spółce komandytowo-akcyjnej.

Uwzględniając treść powyższych przepisów można zauważyć, iż Wnioskodawca, w momencie przekształcenia, z mocy samego prawa stanie się wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, powstałej w wyniku przekształcenia. Uzyskanie statusu wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie się zatem wiązało z koniecznością podejmowania przez Wnioskodawcę jakichkolwiek czynności innych niż te wskazane w k.s.h. W praktyce, planowana czynność przekształcenia SKA w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością będzie dla Wnioskodawcy oznaczać jedynie, iż jeden składnik jego majątku (akcje SKA) zostanie zastąpiony innym składnikiem (udziałami w spółce z o.o.). Stan majątkowy Wnioskodawcy pozostanie ten sam.

Wnioskodawca pragnie zauważyć, iż przekształcenie SKA w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością to proces ukierunkowany na zmianę formy prawnej. Z tego względu u Wnioskodawcy, jako akcjonariusza SKA nie powstaje w chwili przekształcenia ani przychód ze zbycia majątku przekazanego do majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ani przychód z tytułu nabycia udziałów spółki przekształconej. Wspólnicy spółki przekształcanej nie uzyskują dochodu, który mógłby podlegać opodatkowaniu #61485; majątek spółki przekształcanej (SKA) nie trafi do ich majątku osobistego, lecz będzie majątkiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstałej z przekształcenia.

W wyniku przekształcenia SKA w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Wnioskodawca, jako wspólnik SKA, a następnie - po przekształceniu - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nie otrzyma zatem żadnego przysporzenia majątkowego (majątek SKA pozostanie majątkiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie podstawy do uznania, że u Wnioskodawcy z tytułu przekształcenia SKA w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością powstanie jakikolwiek przychód podlegający opodatkowaniu. Przekształcenie SKA w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, stanowi wyłącznie efektywną wymianę akcji SKA na udziały spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nie stanowi natomiast żadnego trwałego przysporzenia po stronie Wnioskodawcy. Podobnie, w opinii Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu na gruncie u.p.d.o.f. w momencie przekształcenia kapitału zakładowego SKA na kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy przekształcenia kapitału zapasowego powstałego z tzw. agio emisyjnego na kapitał zapasowy przekształconej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zdaniem Wnioskodawcy, także zyski (w tym niepodzielone) wykazane w sprawozdaniu SKA nie będą podlegać opodatkowaniu na moment przekształcenia, bowiem u.p.d.o.f. nie wiąże z tym faktem powstania obowiązku podatkowego (w przeciwieństwie np. do przekształcenia spółek kapitałowych w spółki osobowe). Przekształcenie w przedmiotowym przypadku należy traktować wyłącznie jako działanie techniczne niepowodujące zmian w majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością po przekształceniu, tj. majątek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiada majątkowi SKA. Przedmiotowe działanie skutkuje wyłącznie zmianą formy prawnej spółki, nie prowadzi natomiast do powstania żadnego przysporzenia, po stronie Wnioskodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy, w obecnym stanie prawnym brak jest w u.p.d.o.f. regulacji nakazującej rozpoznanie przychodu po stronie Wnioskodawcy w sytuacji przekształcenia SKA w spółkę z o.o. Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, iż w jego ocenie w szczególności nie znajdzie zastosowania art. 17 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f., zgodnie z którym za przychody z kapitałów pieniężnych uznaje się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Przekształcenie SKA w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie opiera się na aporcie SKA do spółki z o.o., lecz stanowi jedynie zmianę organizacyjną odnoszącą się do formy prawnej prowadzenia działalności. Tego typu przekształcenie jest dokonywane na zasadzie sukcesji generalnej i nie skutkuje powstaniem przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny.

Pogląd potwierdzający neutralność przekształcenia SKA w spółkę z o.o. wyrażono m.in. w interpretacji Dyrektora izby Skarbowej w Warszawie z 11 czerwca 2013 r., sygn. IPPB1/415-290/13-2/MT: "jeżeli w wyniku przekształcenia wartość obejmowanych udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będzie równa wartości akcji posiadanych w spółce komandytowo-akcyjnej oraz kapitał zapasowy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie wzrośnie w stosunku do kapitału zapasowego spółki komandytowo-akcyjnej, wówczas Wnioskodawczyni nie rozpozna przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych."

Stanowisko, zgodnie z którym w przypadku przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową po stronie wspólnika spółki osobowej nie powstaje przychód zaprezentowano m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 10 sierpnia 2012 r., sygn. IPTPB1/415-287/12-4/MD, w której można przeczytać: "(...) wspólnicy spółki przekształcanej nie uzyskują dochodu, który mógłby podlegać opodatkowaniu, ponieważ majątek spółki przekształcanej (wyodrębniony majątek jej wspólników) nie ulega likwidacji i zwrotowi podatnikowi do majątku osobistego, lecz jest majątkiem przekształconej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością to proces zmierzający do zmiany formy prawnej przedsiębiorstwa. Tym samym, u wspólnika przekształcanej spółki jawnej nie powstaje w chwili przekształcenia zobowiązanie podatkowe od dochodów (przychodów) ze zbycia majątku przekazanego do majątku spółki przekształconej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), ani dochodów (przychodów) z tytułu nabycia udziałów spółki przekształconej.

Reasumując należy stwierdzić, iż w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym, u Wnioskodawcy - w wyniku przekształcenia Spółki jawnej, w której jest wspólnikiem, w Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością - nie powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu".

Pogląd, zgodnie z którym przekształcenie działalności w spółkę z o.o. jest neutralne na gruncie u.p.d.o.f. wyrażono również w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej z 24 maja 2012 r., sygn. IBPBII/2/415-327/12/JG, zgodnie z którą: "(...) nie można uznać, że w takim przypadku w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa osoby fizycznej w jednoosobową spółkę kapitałową wystąpi przychód z tytułu objęcia udziałów/akcji w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny (aport). Ten rodzaj przekształcenia nie opiera się bowiem na aporcie przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki kapitałowej, lecz jest w swej istocie przeniesieniem wyodrębnionego majątku przedsiębiorcy na podmiot inny. Przekształcenie przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę kapitałową to proces zmierzający do zmiany formy prawnej przedsiębiorstwa. Tym samym u przedsiębiorcy przekształcanego nie powstaje w chwili przekształcenia przychód z tytułu objęcia udziałów/akcji spółki przekształconej".

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, uwzględniając regulacje zawarte w u.p.d.o.f. oraz w k.s.h. i Ordynacji podatkowej, przekształcenie SKA w spółkę z o.o. nie powoduje powstania jakiegokolwiek przychodu podlegającego podatkowi dochodowemu. Powyższego rodzaju przekształcenie jest bowiem wyłącznie zmianą formy prawnej i nie powoduje konsekwencji w zakresie stanu faktycznego (majątkowego). Z uwagi na fakt, iż u.p.d.o.f. nie zawiera regulacji dotyczących skutków podatkowych takiego przekształcenia, w ocenie Wnioskodawcy zmiana formy prawnej działalności z SKA na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie powodować obowiązku zapłaty podatku dochodowego z jakiegokolwiek tytułu - przedmiotowe przekształcenie będzie czynnością neutralną na gruncie u.p.d.o.f.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism urzędowych co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl