ILPB1/415-1172/13-5/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1172/13-5/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 16 października 2013 r. (data wpływu 21 października 2013 r.), uzupełnionym w dniach 3 i 23 grudnia 2013 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

* skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych w wyniku likwidacji spółki jawnej - jest prawidłowe,

* skutków podatkowych otrzymania innych składników majątku w wyniku likwidacji spółki jawnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych w wyniku likwidacji spółki jawnej oraz w zakresie skutków podatkowych otrzymania innych składników majątku w wyniku likwidacji spółki jawnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym.

W przyszłości zostanie wspólnikiem w spółce jawnej, powstałej na podstawie przepisów Kodeksu Spółek Handlowych (dalej: Spółka).

Jest możliwe, że Spółka zostanie w przyszłości zlikwidowana. Na dzień likwidacji w majątku Spółki będą się znajdowały środki pieniężne oraz inne składniki majątkowe.

W wyniku likwidacji Spółki Wnioskodawca otrzyma przypadającą na niego, zgodnie z umową Spółki, część środków pieniężnych oraz innych składników majątkowych pozostających w Spółce na dzień likwidacji.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że w wyniku likwidacji Spółki może otrzymać w szczególności: sprzęt biurowy pozostały w spółce na dzień zakończenia likwidacji lub wierzytelności z tytułu przysługujących Spółce należności niespłaconych przed zakończeniem likwidacji Spółki. W wyniku likwidacji Wnioskodawca nie otrzyma papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych oraz udziałów w spółkach kapitałowych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w wyniku likwidacji Spółki, w ramach zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód do opodatkowania.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT środki pieniężne otrzymane przez Wnioskodawcę w wyniku likwidacji Spółki nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Również otrzymanie niepieniężnych składników majątkowych Spółki nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Dopiero późniejsze zbycie tych składników majątkowych spowoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Potwierdzenie prezentowanego stanowiska znaleźć można w interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy m.in.:

1. z dnia 27 czerwca 2013 r. sygn. ITPB1/415-416/13/WM:

"Jednocześnie wskazać należy, że przyznanie wspólnikowi na wyłączną własność papierów wartościowych w związku z likwidacją tej spółki (spółki jawnej) i podziałem jej majątku między wspólników w świetle wyżej zanalizowanych regulacji prawnych nie rodzi skutków podatkowych na dzień ich przekazania. Przychód (dochód) powstanie w momencie odpłatnego zbycia na wyżej wskazanych zasadach.",

2. z dnia 13 maja 2013 r. sygn. ITPB1/415-378/13/HD:

" (...) tym samym na moment przekazania ww. aktywów, w wyniku likwidacji spółki osobowej, u Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych".

Dyrektor IS w Bydgoszczy zajął analogiczne stanowisko również w interpretacjach z dnia 4 lutego 2013 r. sygn. ITPB4/415-12a/12/TK oraz z dnia 21 stycznia 2013 r. sygn. ITPB1/415-1180/12/MR.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje poparcie również w interpretacjach wydawanych przez Dyrektorów pozostałych izb skarbowych uprawnionych do wydawania interpretacji indywidualnych prawa podatkowego w imieniu Ministra Finansów, np. interpretacjach wydanych przez:

* Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 20 listopada 2012 r. sygn. IPTPB1/415-534/12-2/ASZ,

* Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 kwietnia 2013 r. sygn. IPPB1/415-91/13-4/AM,

* Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 14 czerwca 2013 r. sygn. ILPBI/415-327/13-2/TW.

Podsumowując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, likwidacja Spółki w ramach opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego, będzie dla niego neutralna podatkowo.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl