ILPB1/415-1167/10-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1167/10-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2010 r. (data wpływu 15 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie: skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki komandytowej oraz skutków podatkowych wniesienia wkładu pieniężnego do spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni - osoba fizyczna - jest udziałowcem spółki z o.o.

Zainteresowana wraz z pozostałymi udziałowcami spółki z o.o. zamierza założyć nową spółkę komandytową (dalej Nowa Spółka). Komplementariuszem Nowej Spółki będzie spółka z o.o., która jako wkład niepieniężny wniesie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 1 Kodeksu cywilnego. Komandytariuszami Nowej Spółki będzie Wnioskodawczyni oraz pozostali wspólnicy Sp. z o.o., którzy jako wkład pieniężny wniosą po 100 złotych każdy.

Wnioskodawczyni powzięła wątpliwość, czy:

1.

wniesienie przez spółkę, której Zainteresowana jest udziałowcem, wkładu w postaci przedsiębiorstwa do Nowej Spółki będzie się wiązało z powstaniem przychodów po stronie Wnioskodawczyni, jako udziałowca spółki wnoszącej wkład.

2.

wniesienie przez Wnioskodawczynię wkładu pieniężnego do spółki komandytowej będzie się wiązało z powstaniem przychodów po jej stronie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki komandytowej.

Czy wniesienie przez spółkę, której Wnioskodawczyni jest udziałowcem (Sp. z o.o.), wkładu w postaci przedsiębiorstwa do Nowej Spółki będzie się wiązało z powstaniem przychodów po stronie Wnioskodawczyni (jako udziałowca spółki wnoszącej wkład) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, odpowiedź na zadane pytanie winna być negatywna. Zgodnie z art. 217 Konstytucji RP, zakres przedmiotu opodatkowania musi być precyzyjnie określony w ustawie podatkowej, a interpretacja jej przepisów nie może być rozszerzająca. W konsekwencji nie ma obowiązku podatkowego bez ustawy podatkowej, która kwalifikuje określone zdarzenie jako zdarzenie skutkujące powstaniem obowiązku podatkowego (przedmiot opodatkowania). Jeśli zatem określonego zdarzenia ustawa podatkowa nie wymienia jako przedmiotu opodatkowania, to zdarzenie to nie podlega opodatkowaniu.

Istotą podatku dochodowego jest opodatkowanie przysporzenia majątkowego, które ma charakter definitywny, ostateczny. W opisanym stanie faktycznym nie dochodzi do powstania przysporzenia majątkowego po stronie Wnioskodawczyni. W przypadku wkładu wnoszonego przez wspólnika do spółki komandytowej nie występuje również definitywny przyrost majątku, ponieważ zgodnie z Kodeksem spółek handlowych wkład taki może być zwrócony w całości lub części.

U Wnioskodawczyni, będącej wspólnikiem spółki kapitałowej tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) nie powstanie przychód, w związku z wniesieniem do Nowej Spółki przedsiębiorstwa przez spółkę z o.o. W podatku dochodowym od osób fizycznych, aby przychód był opodatkowany musi pochodzić z opodatkowanego źródła. "Źródło przychodów" to podstawowy element konstrukcyjny ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Żadne ze źródeł przychodów wskazanych w ww. przepisie ustawy nie przewiduje powstania przychodu u podatnika, z tytułu wniesienia przez spółkę kapitałową, której podatnik jest udziałowcem, aportu w postaci przedsiębiorstwa do spółki osobowej. Ewentualne opodatkowanie takiego aportu można by rozważać wyłącznie na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w sytuacji tylko wobec spółki z o.o.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką handlową o kapitałowym charakterze, mającą osobowość prawną, działającą w oparciu o kapitał zakładowy podzielony na udziały, ponoszącą odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki.

Zgodnie z powyższym, do opodatkowania dochodów powyższej spółki mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Zgodnie natomiast z art. 4 § 1 ustawy - Kodeks spółek handlowych, spółka komandytowa jest spółką osobową.

Stosownie do art. 8 § 1 ustawy - Kodeks spółek handlowych, spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą.

Ponieważ spółka komandytowa nie ma podmiotowości prawnej odrębnej od wspólników, nie są one podmiotami obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego. Podmiotami takimi są natomiast wspólnicy takiej spółki.

Pojęcie wkładu do spółki osobowej uregulowane zostało w art. 48 § 2 ustawy - Kodeks spółek handlowych. Wynika z niego, że wkład wspólnika może polegać na przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw, a także na dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki. Udział kapitałowy wspólnika odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu (art. 50 § 1 Kodeksu spółek handlowych).

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

Zgodnie natomiast z art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Z treści wniosku wynika, że przedmiotem aportu do spółki komandytowej jest przedsiębiorstwo spółki z o.o., w której Wnioskodawczyni jest udziałowcem. Wnoszącym aport jest spółka z o.o.

Samo wniesienie przez spółkę z o.o. przedsiębiorstwa tej spółki do innej spółki handlowej - spółki komandytowej (bez wyzbycia się/umorzenia udziałów posiadanych przez udziałowców) jako niewymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie rodzi po stronie udziałowca spółki z o.o. żadnych skutków podatkowych.

Wniesienie wkładów niepieniężnych przez spółkę kapitałową, której udziałowcem jest Wnioskodawczyni do spółki komandytowej nie mieści się w przychodach z kapitałów pieniężnych, gdyż art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy stanowi, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji), objętych w zamian za wkład niepieniężny, w spółkach mających osobowość prawną. Literalne brzmienie przytoczonego przepisu wskazuje, że odnosi się on wyłącznie do udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną, nie dotyczy więc spółki komandytowej.

Zatem należy uznać, iż wniesienie przez spółkę kapitałową (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), w której Wnioskodawczyni jest udziałowcem, do spółki komandytowej aportem przedsiębiorstwa, w zamian za udział w zyskach spółki, nie skutkuje powstaniem u Wnioskodawczyni przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. organ informuje, że w zakresie pozostałej problematyki dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych (tj. skutków podatkowych wniesienia wkładu pieniężnego do spółki komandytowej) wniosek rozstrzygnięto interpretacją indywidualną z dnia 14 stycznia 2011 r. nr ILPB1/415-1167/10-3/AG.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl