ILPB1/415-1147/11-4/AA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1147/11-4/AA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2011 r. (data wpływu 4 października 2011 r.) uzupełnionym w dniu 15 grudnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wynagrodzenia członka zarządu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie w zakresie opodatkowania dochodu z udziału w zysku spółki jawnej oraz w zakresie opodatkowania wynagrodzenia członka zarządu.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14f § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 9 grudnia 2011 r., znak ILPB1/415-1147/11-2/AA, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 13 grudnia 2011 r., i w dniu 15 grudnia 2011 r. wniosek uzupełniono o brakującą opłatę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest członkiem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka). Wnioskodawca pełni funkcję prezesa zarządu Spółki. Uchwała walnego zgromadzenia wspólników nie przyznaje Wnioskodawcy wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu. Wnioskodawca jest także zatrudniony przez Spółkę na podstawie umowy o pracę i pobiera z tego tytułu wynagrodzenie.

Obowiązki Wnioskodawcy wykonywane w ramach stosunku pracy obejmują m.in. czynności, które można sklasyfikować do dwóch grup:

* czynności o charakterze zarządczym (m.in. nadzór i udzielenie wytycznych pracownikom, podejmowanie istotnych decyzji personalnych, negocjowanie i zatwierdzanie warunków kontraktów handlowych, rozporządzanie majątkiem Spółki, reprezentowanie Spółki),

* czynności o charakterze analitycznym, doradczym (m.in. bieżąca analiza danych finansowych, przygotowywanie analizy rynku w tym przeprowadzanie badań dotyczących działań konkurencji i oferowanych przez nią usług, wsparcie w zakresie utrzymywania i rozwoju kontaktów z kluczowymi klientami, zajmowanie się identyfikacją nowych klientów i ich potrzeb, przygotowywanie projektów najistotniejszych kontraktów i ofert, udzielanie porad i konsultacji w związku z kluczowymi decyzjami inwestycyjnymi lub personalnymi).

Wnioskodawca i Spółka zamierzają zmieniać zasady dotychczasowej współpracy w następujący sposób:

1.

Wnioskodawca i Spółka planują rozwiązać istniejący stosunek pracy.

2.

Wnioskodawca w dalszym ciągu będzie pełnił funkcję członka zarządu. Za wykonywanie obowiązków o charakterze zarządczym Wnioskodawcy wypłacane będzie wynagrodzenie na podstawie uchwały walnego zgromadzenia wspólników przewidującej takie wynagrodzenie.

3.

Wnioskodawca zamierza utworzyć (jako wspólnik) spółkę jawną, świadczącą usługi doradcze na rzecz Spółki na podstawie umowy cywilnoprawnej. Wspólnikiem spółki jawnej będzie także drugi członek zarządu Spółki. Zakres usług doradczych będzie obejmował czynności o charakterze zarządczym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie opodatkowania wynagrodzenia członka zarządu.

Czy wynagrodzenie wypłacane Wnioskodawcy jako członkowi zarządu na podstawie uchwały walnego zgromadzenia wspólników będzie przychodem z działalności wykonywanej osobiście, a dochód z tego źródła opodatkowany będzie wg tzw. skali podatkowej - zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenie wypłacane Wnioskodawcy jako członkowi zarządu na postawie uchwały walnego zgromadzenia Wspólników będzie przychodem z działalności wykonywanej osobiście, a dochód z tego źródła opodatkowany będzie wg tzw. skali podatkowej - zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 13 pkt 7 ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody otrzymywane przez osoby niezależnie od sposobu ich powoływania należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osoby prawne. Do przychodów z art. 13 pkt 7 zalicza się więc otrzymane wynagrodzenia w związku z pełnieniem funkcji członka zarządu na podstawie samego tylko aktu ustanowienia.

Zdaniem Wnioskodawcy wynagrodzenie które będzie mu wypłacane jako członkowi zarządu na podstawie uchwały walnego zgromadzenia wspólników za wykonywanie czynności o charakterze zarządczym będzie więc przychodem z działalności wykonywanej osobiście i w związku z tym będzie podlegało opodatkowaniu według skali zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o PIT.

Prawidłowość wskazanego stanowiska potwierdzają interpretacje organów podatkowych wydane w analogicznych stanach faktycznych, np.:

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 3 lutego 2011 r. (sygn. ITPB1/415-1050b/10/MR);

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 stycznia 2011 r. (IPPB1/415 970/10-3/EC).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z przepisem art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

W myśl przepisu art. 13 pkt 9 ww. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Z powyższych uregulowań wynika, iż zarządzanie przedsiębiorstwem może być źródłem przychodu określonym w art. 13 pkt 7 bądź pkt 9 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przychody te, bez względu na podstawę prawną ich uzyskania, uważane są za przychody z działalności wykonywanej osobiście i jako źródło przychodów wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 2 tej ustawy.

Do przychodów z art. 13 pkt 7 zalicza się otrzymane wynagrodzenia w związku z pełnieniem funkcji na podstawie samego tylko aktu ustanowienia. W praktyce wynagrodzenie to, dość często jest określane jako wynagrodzenie za udział w posiedzeniach spółki. Natomiast, do przychodów z art. 13 pkt 9 należy zaliczyć otrzymane wynagrodzenia z tytułu m.in. umów o zarządzanie, gdyż osoby zarządzające spółką na podstawie takiej umowy nie pobierają wynagrodzenia wyłącznie z tytułu pełnionej funkcji, lecz z tytułu tej umowy.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca za pełnienie funkcji Prezesa Zarządu Spółki z o.o., na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Wspólników, otrzymuje wynagrodzenie. Natomiast w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki jawnej zakres usług jakie będzie świadczył Wnioskodawca nie będzie obejmował żadnych czynności o charakterze zarządczym.

Tak więc, wynagrodzenie wypłacane Wnioskodawcy jako członkowi Zarządu, na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Wspólników, będzie przychodem z działalności wykowanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 7 ustawy.

Dochody te będą podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej określonej, w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne oraz opis zdarzenia przyszłego przedstawiony we wniosku, należy stwierdzić, iż przychody, które uzyska Wnioskodawca w związku z pełnieniem funkcji Prezesa Zarządu Spółki z o.o. - traktowane będą jako przychody z działalności wykonywanej osobiście i winny być opodatkowane według zasad przewidzianych dla tego źródła przychodu, tj. według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. organ informuje, iż wniosek dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z udziału w zysku spółki jawnej w dniu 19 grudnia 2011 r. został rozstrzygnięty odrębną interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-1147/11-3/AA.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism urzędowych co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl