ILPB1/415-1128/09-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1128/09-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 13 października 2009 r. (data wpływu 19 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródła przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawcą jest Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej Spółka), której udziałowcami są osoba prawna i osoba fizyczna. Spółka zamierza dokonać zmiany formy prawnej na spółkę komandytowo-akcyjną, w której udziałowcami będą osoby prawne i fizyczne. Kwestią do rozstrzygnięcia jest sposób opodatkowania dochodu wspólników w nowo powstałej spółce. Wątpliwości budzi fakt, czy akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej można uznać za prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą i wobec tego jego dochody niezależnie od dokonanych wpłat podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i rozliczane w okresach miesięcznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy osobę fizyczną będącą akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej uznaje się za prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą i wobec tego dochód z udziału w spółce obliczany miesięcznie, przypadający na akcjonariusza, jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych lub podatkiem tzw. liniowym.

Zdaniem Wnioskodawcy, spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową i wobec powyższego akcjonariusz podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w myśl art. 5a oraz 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uznając status takiego akcjonariusza jako prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą.

Natomiast wobec zapisu art. 8 ust. 1 i 2 cyt. ustawy, należy uznać, iż przychody i koszty z udziału w spółce niebędacej osobą prawną określane proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku stanowią dochód wspólnika, który podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ww. ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1.

rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,

2.

ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest między innymi pozarolniczą działalność gospodarcza.

Pozarolniczą działalność gospodarcza została zdefiniowana w przepisie art. 5a pkt 6 ww. ustawy, jako działalność zarobkowa:

a.

wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

b.

polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Artykuł 5b ust. 2 ww. ustawy doprecyzowuje, iż w sytuacji gdy pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1 ww. ustawy, uznaje się za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Natomiast art. 8 ust. 1 powołanej ustawy wskazuje, iż przychody z udziału w spółce niebędacej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy, chyba że podatnik dokona wyboru sposobu opodatkowania, o którym mowa w art. 30c tej ustawy.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. - określanego w dalszej części skrótem k.s.h.) spółka osobowa to-spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo - akcyjna. Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem (art. 125 ww. k.s.h.).

Z kolei art. 147 § 1 k.s.h. stanowi, iż komplementariusz i akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki, chyba że statut stanowi inaczej.

Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej. Dochody spółek osobowych nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki osobowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem (akcjonariuszem) spółki komandytowo-akcyjnej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią art. 30c ust. 1 ww. ustawy wskazuje się, iż podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Prawo wyboru opodatkowania dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej "podatkiem liniowym" przyznaje podatnikom art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stosownie do którego, podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c o ile dopełnią obowiązków informacyjnych określonych tym przepisem. W takim przypadku przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, osiąganych przez podatników, którzy wybrali opodatkowanie "podatkiem liniowym", nie łączy się - zgodnie z art. 8 ust. 1a ww. ustawy, z przychodami z pozostałych źródeł.

Dokonany przez podatnika wybór sposobu opodatkowania źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza dotyczy - zgodnie z art. 9a ust. 5 ww. ustawy, wszystkich form prowadzenia tej działalności.

Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową (art. 4 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych), w związku z czym do jej wspólników mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na takiej samej zasadzie opodatkowane są dochody wspólnika Spółki komandytowo-akcyjnej-akcjonariusza jak i dochody uzyskiwane przez pozostałych wspólników, i to zarówno tego który ma status komplementariusza jak i tego, który ma status akcjonariusza. Każda bowiem z tych osób jest wspólnikiem (różnie nazywanym w odniesieniu do różnego rodzaju wspólników występujących w poszczególnych spółkach, np. partnerzy, komandytariusze, komplementariusze, akcjonariusze), a zatem osobą której prawa i obowiązki wynikają z przysługujących jej tytułów uczestnictwa w spółce, a zatem z udziałów lub akcji.

W tym stanie rzeczy nie ma jakichkolwiek podstaw do rozróżniania sytuacji prawnopodatkowej w zakresie możliwości opodatkowania dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej w zakresie różnych form wykonywania tej działalności, bowiem żaden przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzasadnia tego typu odróżnienia. Zarówno zatem dochody osiągane przez komplementariusza jak i przez akcjonariusza Spółki komandytowo-akcyjnej mogą być opodatkowane zgodnie z art. 30c w wysokości 19% podstawy opodatkowania pod warunkiem zachowania formalnych warunków wskazanych w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przypadający na wspólnika spółki komandytowo-akcyjnej dochód powinien być ustalony na podstawie prowadzonych przez spółkę ksiąg rachunkowych, do prowadzenia których jest zobowiązana na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.). Zgodnie bowiem z treścią art. 24 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych u podatników, którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku a zwiększony o wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce komandytowo-akcyjnej stanowić będzie, dla jej wspólnika - osoby fizycznej (akcjonariusza), bez względu na pozycję jaką zajmuje w spółce dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający co do zasady opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy. Jednakże zgodnie z powołanym art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, akcjonariusz ma prawo wyboru opodatkowania swoich dochodów w sposób określony w art. 30c tej ustawy, z zastrzeżeniem warunków określonych w art. 9a ust. 3.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl