ILPB1/415-1107/09-4/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1107/09-4/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2009 r. (data wpływu 12 października 2009 r.), uzupełnionym w dniu 6 listopada 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacji podatkowej, w związku z czym pismem z dnia 21 października 2009 r., znak ILPB1/415-1107/09-2/IM, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 29 października 2009 r., a w dniu 6 listopada 2009 r. wniosek uzupełniono o brakujące informacje (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 4 listopada 2009 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług gastronomicznych. Rozlicza się na zasadach ogólnych, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów według metody uproszczonej (kasowej) stosując art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dla celów prowadzonej działalności Wnioskodawca zawarł umowę ubezpieczenia komunikacyjnego dotyczącego samochodu wykorzystywanego w prowadzonej działalności, który stanowi środek trwały w jego firmie. Zawierając umowę z ubezpieczycielem Zainteresowany wybrał możliwość opłacania składki w ratach. Polisa wpisana jest do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w kol. 13 "Pozostałe wydatki", pod datą jej wystawienia, na kwotę jaką opiewa cała składka polisy.

W prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykorzystuje samochód ciężarowy, a także samochód osobowy. Wartość samochodu osobowego nie przekracza równowartości 20 000 euro przeliczone na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez NBP z dnia przekazania samochodu do używania. Pojazdy stanowią środki trwałe w prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Czy do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawca może zaliczyć całą wartość składki wynikającej z zawartej umowy ubezpieczenia na podstawie polisy w dacie jej wystawienia, czy tylko zapłaconą ratę tej składki.

Zdaniem Wnioskodawcy, do kosztów uzyskania przychodów może zaliczyć całą wartość składki dotyczącej polisy ubezpieczeniowej samochodu. Samochód ten jest środkiem trwałym w firmie Zainteresowanego.

Wnioskodawca prowadzi księgę przychodów i rozchodów wg zasad określonych w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych metodą uproszczoną (kasową) i zgodnie z nią wydatki księgowane są w momencie ich poniesienia, tj. w dacie wystawienia dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania kosztu, bez względu na to, jakiego okresu dotyczą wpłaty rat.

Zdaniem Wnioskodawcy, ustawodawca nie uzależnił prawa do uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów zobowiązań takich jak składki na ubezpieczenia polis komunikacyjnych od terminu ich zapłaty. Zainteresowany uważa, że dowodem na podstawie, którego ubezpieczenie samochodu może zaliczyć w koszty jest Polisa, momentem ujęcia jej w kosztach jest data jej wystawienia, kwotą zaliczoną do kosztów to pełna kwota wynikająca z polisy, a nie tylko jej rata.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. z powyższego przepisu wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy. Jednakże, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że poniesienie tego wydatku miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, ewentualnie na zachowanie lub zabezpieczenie źródła tego przychodu. Kosztami podatkowymi są zarówno koszty, które pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z przychodami podatkowymi, jak również koszty pośrednie, których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe, jednak dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa poniesienie ich jest uzasadnione.

Wydatkami, które nie pozostają w bezpośrednim związku z przychodami, są niewątpliwie poniesione wydatki związane z zakupem polisy ubezpieczenia majątkowego.

Zgodnie z art. 22 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Przepis ten definiuje zasadę potrącania kosztów w momencie ich poniesienia, bez względu na to jakiego okresu dotyczą.

Stosownie do art. 22 ust. 6b wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dla podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6, z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Natomiast należy zauważyć, że w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, składki na ubezpieczenie samochodu osobowego należy uwzględnić ograniczenie wynikające z art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 EURO przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego, wynika, iż wartość samochodu osobowego nie przekracza równowartości 20.000 euro przeliczone na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez NBP z dnia przekazania samochodu do używania, a prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów koszty uzyskania przychodów ewidencjonuje zgodnie z metodą określoną w art. 22 ust. 4 i art. 22 ust. 6b.

Biorąc pod uwagę powyższe, koszty w przypadku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów według metody zapisanej w wyżej cytowanym art. 22 ust. 4, powinny być księgowane w księdze w momencie ich poniesienia. Dniem poniesienia kosztu jest dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania kosztu. Datą księgowania będzie data wystawienia dokumentu, na podstawie którego koszt będzie ujmowany w księdze.

Wobec powyższego, wydatki poniesione na ubezpieczenie samochodu, winny być ujęte w podatkowej księdze w momencie ich poniesienia, tj. w dacie wystawienia faktury, bądź innego dokumentu stanowiącego podstawę do zaksięgowania kosztu, bez w względu na to jakiego okresu dotyczą.

Reasumując, do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawca może zaliczyć całą wartość składki wynikającej z zawartej umowy ubezpieczenia na podstawie polisy w dacie jej wystawienia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. Organ informuje, że wniosek w zakresie sposobu dokonywania zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów został rozstrzygnięty w dniu 31 grudnia 2009 r. odrębną interpretacją nr ILPB1/415-1107/09-5/IM.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl