ILPB1/415-1082/09-2/TW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1082/09-2/TW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 5 października 2009 r. (data wpływu 7 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wniesienia przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 października 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wniesienia przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest akcjonariuszem handlowej spółki osobowej - spółki komandytowo-akcyjnej x Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna, której przedmiotem działalności jest produkcja artykułów żywnościowych.

Jednocześnie w odnośnej spółce, obok Wnioskodawcy, uczestniczą także jako akcjonariusze siedem innych osób fizycznych, a także, jako komplementariusz osoba prawna - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zamiarem Wnioskodawcy jest, wraz z pozostałymi siedmioma akcjonariuszami X, zawiązanie nowej spółki komandytowej, w której komplementariuszem będzie osoba prawna - spółka z o.o.

Wnioskodawca, jak i pozostałych siedmiu akcjonariuszy, jako przyszli komandytariusze spółki komandytowej zamierzają wnieść do niej wkłady w wysokości 1000,00 zł każdy.

Zamiarem wszystkich wspólników jest w terminie późniejszym podwyższenie wkładów w spółce komandytowej poprzez przystąpienie do tej spółki nowego komandytariusza x Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna, która to Spółka, jako kolejny komandytariusz wniesienie do niej aportem przedsiębiorstwo - Zakłady X. x to wyodrębniony oddział, stanowiący całość gospodarczą i samodzielnie sporządzający bilans. Wnoszony majątek w postaci przedsiębiorstwa będzie obejmował wszystko, co wchodzi w jego skład, mianowicie: nieruchomości, ruchomości, wierzytelności, zobowiązania, jak również pracowników, licencje, znaki towarowe i inne składniki majątkowe. Przez wniesienie przedsiębiorstwa rozumie się aport przedsiębiorstwa, którego pojecie jako całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym odpowiada definicji zawartej w art. 55 Kodeksu cywilnego. Spółka komandytowa będzie prowadzić działalność gospodarczą jako sukcesor uniwersalny przedsiębiorstwa X. Wartość wnoszonego majątku oscyluje w granicach 10.000.000,00 zł, a ustalona będzie w oparciu o wartość księgową wynikającą z ksiąg rachunkowych. w takim przypadku zwiększeniu ulegnie wysokość wkładów do spółki komandytowej, a zarazem majątek podstawowy tejże spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa do spółki komandytowej, w wyniku czego wzrośnie jej majątek, spowoduje powstanie przychodu po stronie beneficjenta tego majątku - spółki komandytowej, a co za tym idzie, po stronie Wnioskodawcy jako jej wspólnika - osoby fizycznej i czy przychód ten będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku podwyższenia wkładów w spółce komandytowej poprzez wniesienie aportem przedsiębiorstwa przez jednego z komandytariuszy nie powstanie po stronie beneficjenta przychód podlegający opodatkowaniu.

Na potwierdzenie stanowiska Wnioskodawcy na wstępie przytoczyć należy regulacje kodeksu spółek handlowych w przedmiotowej sprawie. Zgodnie z treścią art. 28 w zw. z art. 103 k.s.h., wszelkie mienie wniesione do spółki komandytowej staje się jej majątkiem, który przez czas jej trwania jest traktowany jako majątek odrębny od majątku każdego z jej wspólników. Majątek spółki (aktywa i pasywa) także w relacjach wewnętrznych jest dla wspólników majątkiem odrębnego podmiotu - nie ma mowy o istnieniu jakiejkolwiek wspólności.

W związku z tym, że spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, nie może po jej stronie powstać przychód podlegający opodatkowaniu, z uwagi na przytoczone argumenty, że wkłady wniesione przez wspólników stanowią majątek spółki, a nie jej wspólników. Nie ma żadnych podstaw do traktowania wspólników spółki osobowej (spółki komandytowej) jako współuprawnionych do majątku samej spółki na zasadzie przykładowo współwłasności łącznej. Zatem nie może być mowy o powstaniu przychodu po stronie wspólników, skoro majątkiem spółki nie mogą dysponować.

Jako dodatkowy argument przemawiający za brakiem przychodu po stronie wspólników z tytułu objęcia przez spółkę komandytową wkładów w postaci aportu należy wskazać, że zgodnie z przepisami k.s.h. wniesiony przez wspólników wkład może być zwrócony w całości lub części na rzecz wspólników (co jest niedopuszczalne w przypadku spółek kapitałowych). Zatem wnioskować należy, iż wniesienie wkładów przez wspólników nie stanowi definitywnego przysporzenia majątkowego na rzecz spółki. Do przychodów podatkowych zaliczane są jedynie wszelkie trwałe, bezzwrotne i definitywne przysporzenia majątkowe w postaci środków pieniężnych, dóbr majątkowych oraz świadczeń w naturze, a także kwoty należne, nawet gdy nie zostały faktycznie otrzymane. Przychodem nie są przysporzenia, które ze swej istoty mają zwrotny charakter.

Powyższe wynika także z utrwalonej linii interpretacyjnej organów podatkowych oraz orzecznictwa sądów administracyjnych. Wynika z nich, że przychód podatkowy kreują jedynie te zdarzenia, które powodują powstanie trwałego przysporzenia majątkowego, rozumianego jako definitywne powiększenie aktywów podatnika.

Reasumując, w dacie objęcia aportu nie powstaną w spółce komandytowej przychody, a tym samym również u wspólników z tytułu udziału w spółce komandytowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) spółkami osobowymi są spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Spółka komandytowa nie posiada osobowości prawnej, a z punktu widzenia prawa podatkowego obowiązanymi do zapłaty podatku od osiąganych przez nią dochodów (podatnikami) są jej poszczególni wspólnicy. z tego też względu, skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem spółki komandytowej, a odnoszące się do jej wspólników będących osobami fizycznymi, należy rozpatrywać w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Jak wynika z art. 8 ust. 1 ww. ustawy przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. w przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat, a także ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną (art. 8 ust. 2 ww. ustawy).

W świetle przepisów Kodeksu spółek handlowych, w części dotyczącej spółek osobowych, rzeczy i prawa wniesione tytułem wkładu, a także nabyte lub uzyskane przez spółkę w inny sposób, stanowią jej majątek. Majątek spółki osobowej przez czas jej trwania jest traktowany jako majątek odrębny od majątku osobistego każdego z jej wspólników. Wspólnik ma w nim tylko nieoznaczony żadnym ułamkiem udział. Dla stosunków własności oznacza to współwłasność łączną.

Wskazać zatem należy, iż o przychodzie można mówić wtedy, gdy następuje trwałe i definitywne przysporzenie majątkowe. Tymczasem w przypadku wkładu wnoszonego przez wspólnika do spółki osobowej nie występuje definitywny przyrost majątku, ponieważ zgodnie z Kodeksem spółek handlowych wkład taki może być zwrócony w całości lub części.

Reasumując powyższe, wniesienie aportem przedsiębiorstwa do spółki komandytowej nie spowoduje powstania przychodu po stronie spółki komandytowej, a co za tym idzie u Wnioskodawcy jako jej wspólnika.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl