ILPB1/415-106/09-4/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-106/09-4/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2009 r. (data wpływu 22 stycznia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 27 marca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z umorzeniem udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie umorzenia udziałów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacji podatkowej, w związku z czym pismem z dnia 20 marca 2009 r., znak ILPB1/415-106/09-2/IM, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 24 marca 2009 r., a w dniu 27 marca 2009 r. wniosek uzupełniono.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wspólnicy Sp. z o.o. zamierzają darować należące do nich udziały w tej Spółce innym osobom fizycznym. Jednocześnie w przyszłości (już po dokonaniu darowizny) zgromadzenie wspólników Sp. z o.o. planuje podjąć uchwałę o umorzeniu dobrowolnym tych udziałów. w następstwie powyższego, osoby, które otrzymają wcześniej udziały w formie darowizny, otrzymają od Sp. z o.o. wynagrodzenie z tytułu zbycia udziałów na rzecz Spółki w celu ich umorzenia. Sp. z o.o. wystąpi w tym przypadku w roli płatnika, zobowiązanego do obliczenia, poboru i odprowadzenia podatku od wypłacanego wynagrodzenia umorzeniowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Według jakich zasad Sp. z o.o. powinna obliczyć dochód podlegający opodatkowaniu z tytułu dobrowolnego umorzenia. Czy przychód powstały w związku ze zbyciem na rzecz Sp. z o.o. udziałów w celu umorzenia należy obniżyć o koszty uzyskania tego przychodu oraz jak należy ustalić owe koszty, w omawianym przypadku, gdzie umarzane udziały zostaną wcześniej nabyte w drodze darowizny.

Zdaniem Wnioskodawcy, opodatkowaniu podlegał będzie dochód z dobrowolnego umorzenia udziałów otrzymanych wcześniej w drodze darowizny, ustalony w wysokości nadwyżki przychodu otrzymanego w związku z dobrowolnym umorzeniem nad wartością udziałów ustaloną na dzień darowizny.

Za powyższym stanowiskiem zdaniem Wnioskodawcy przemawiają następujące argumenty.

Wynagrodzenie wypłacone wspólnikowi z tytułu zbycia udziałów w celu umorzenia, stanowić będzie przychód z udziału w zyskach osób prawnych stosownie do art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Opodatkowaniu podlegać będzie natomiast nadwyżka przychodu wypłaconego wspólnikowi z tytułu zbycia udziałów w celu umorzenia nad kosztami uzyskania tego przychodu - zgodnie z dyspozycją art. 24 ust. 5d zdanie pierwsze ww. ustawy.

Taki sposób ustalenia podstawy opodatkowania, jak podaje Wnioskodawca, wynika z powołanego wyżej przepisu, a także znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach organów podatkowych m.in. w:

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 9 maja 2008 r., sygn. ITPB2/415-177/08/PS,

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 maja 2008 r., sygn. IPPB1/415-372/08-2/AM.

Co do sposobu ustalenia wysokości kosztów uzyskania Wnioskodawca wskazuje na przepis art. 24 ust. 5d zdanie drugie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli nabycie udziałów nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

W konsekwencji, koszty uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziałów (otrzymanych w formie darowizny) na rzecz Spółki w celu ich umorzenia zostaną ustalone w wysokości wartości udziałów ustalonej na dzień darowizny, co zdaniem Wnioskodawcy potwierdzają m.in. wskazane powyżej interpretacje indywidualne.

Przychód z wynagrodzenia pomniejszony o te koszty stanowić będzie podstawę opodatkowania. Od tak ustalonego dochodu Sp. z o.o. zobowiązana będzie pobrać i odprowadzić zryczałtowany 19% podatek dochodowy, zgodnie z art. 41 ust. 4 w zw. z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę pism stwierdzić należy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl