ILPB1/415-1052/13-2/TW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1052/13-2/TW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2013 r. (data wpływu 18 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Przedmiotowy wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej stanowi do pewnego stopnia kontynuację sprawy przedstawionej we wniosku złożonym w dniu 28 czerwca 2010 r. (interpretacja indywidualna z dnia 22 września 2010 r.).

Od dnia 1 lutego 2011 r. Wnioskodawca zaprzestał prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej (nastąpiło wykreślenie z tzw. ewidencji działalności gospodarczej), a składniki majątku wykorzystywane dotąd na potrzeby tej działalności wynajmuje.

W tym zakresie z najemcami zostały zawarte nowe umowy (Zainteresowany występuje w nich jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej), a składniki majątku stanowią majątek osobisty, który nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Do chwili obecnej uzyskuje przychody wyłącznie z najmu składników majątku, które uprzednio wykorzystywał na potrzeby prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - przychody czerpie z majątku zgromadzonego przed zakończeniem pozarolniczej działalności gospodarczej. Wobec powyższego, zgodnie z treścią wydanej interpretacji indywidualnej z dnia 22 września 2010 r., do opodatkowania ww. przychodów Wnioskodawca korzysta z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na zasadach określonych w art. 1 pkt 2, art. 2 ust. 1a i nast. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Na gruncie prawa cywilnego składniki te posiada na prawach współwłasności łącznej z żoną.

W dniu 23 lipca 2013 r. Zainteresowany wraz z żoną (w małżeństwie istnieje wspólność majątkowa małżeńska) kupił od Akademii prawo wieczystego użytkowania nieruchomości wraz z własnością posadowionego na niej budynku o powierzchni użytkowej 2021,85 m kw., stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności. Przedmiot umowy, zwany dalej "obiektem w (...)" jest położony w P.

Ponadto w dniu 9 sierpnia 2013 r. Zainteresowany wraz z żoną (w małżeństwie istnieje wspólność majątkowa małżeńska) kupił od S.A. z siedziba w W. nieruchomość położoną w G., zabudowaną budynkiem biurowym o powierzchni użytkowej 450 m kw. Budynek będzie dalej określany mianem "obiektu w (...)

Na dzień złożenia przedmiotowego wniosku obie nieruchomości stanowią majątek osobisty małżonków, który nie jest przedmiotem żadnej umowy najmu, dzierżawy lub umowy o podobnym charakterze. Dotąd małżonkowie nie uzyskali też żadnych przychodów z tytułu posiadania ww. nieruchomości, jak również nie podjęli tam żadnych prac budowlanych (adaptacyjnych lub przebudowy) czy nawet remontowych. Ponoszone są wyłącznie koszty utrzymania ww. obiektów, w szczególności podatek od nieruchomości, energia elektryczna itp. W chwili obecnej budynki nie są przez nikogo zajmowane.

W przyszłości Wnioskodawca planuje jednak przeprowadzić przebudowę obiektu w Poznaniu oraz remont obiektu w G. Po wykonaniu prac zamierza obydwa obiekty przeznaczyć na wynajem.

Przed uzyskaniem pierwszego przychodu z tego tytułu Wnioskodawca zamierza ponownie zarejestrować pozarolniczą działalność gospodarczą (na własne nazwisko), a obiekt w Poznaniu oraz obiekt w G. wprowadzić do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz dokonywać od nich odpisów amortyzacyjnych.

Do ewidencji środków trwałych, która będzie założona na potrzeby pozarolniczej działalności gospodarczej Zainteresowany zamierza wprowadzić wyłącznie składniki majątku nabyte w 2013 r. Wnioskodawca nie widzi bowiem powodu, by składniki majątku nabyte przed dniem 1 lutego 2011 r. ujmować w ewidencji środków trwałych, która zostanie zaprowadzona na potrzeby planowanej pozarolniczej działalności gospodarczej (pozostaną one bowiem składnikami majątku osobistego, nie zmieni się sposób ich wykorzystania).

Wnioskodawca nie zamierza również rozwiązywać dotychczasowych umów najmu dotyczących składników majątku nabytych przed dniem 1 lutego 2011 r. i zawierać w tym zakresie nowych umów po planowanym ponownym zarejestrowaniu pozarolniczej działalności gospodarczej.

W porównaniu do sytuacji przedstawionej we wniosku złożonym w dniu 28 czerwca 2010 r. (interpretacja indywidualna z dnia 22 września 2010 r.), zostały nabyte dodatkowe składniki majątku z przeznaczeniem na wynajem. Nie zostały jednak dotąd zawarte żadne umowy najmu dotyczące składników majątku nabytych w 2013 r., jak również z tego tytułu Wnioskodawca nie uzyskał żadnych przychodów (nawet przychodów należnych).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionym przypadku Wnioskodawca będzie miał prawo do dalszego opodatkowania przychodów z najmu składników majątku nabytych przed dniem 1 lutego 2011 r. na zasadach określonych w art. 1 pkt 2, art. 2 ust. 1a i nast. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj. ryczałtem ewidencjonowanym oraz jednoczesnego opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu składników majątku nabytych w 2013 r. na zasadach przewidzianych w art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. na zasadach przewidzianych dla opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym przypadku będzie miał prawo do dalszego opodatkowania przychodów z najmu składników majątku nabytych przed dniem 1 lutego 2011 r. na zasadach określonych w art. 1 pkt 2, art. 2. ust. 1a i nast. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj. ryczałtem ewidencjonowanym oraz jednoczesnego opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu składników majątku nabytych w 2013 r. na zasadach przewidzianych w art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. na zasadach przewidzianych dla opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przepisy nie wykluczają jednoczesnego uzyskiwania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie najmu/dzierżawy oraz z najmu składników majątku osobistego. Na zaliczenie ich do dwóch odrębnych źródeł przychodów wpływają okoliczności w jakich składniki majątku zostały nabyte.

Przychody z najmu składników majątku nabytych z zamiarem wynajmowania należy traktować jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przychody z najmu składników majątku osobistego (w przypadku Wnioskodawcy nabytych przed dniem 1 lutego 2011 r.) są zaliczane do odrębnego źródła przychodów.

Na powyższe wskazuje fakt, że ustawodawca precyzyjnie wyodrębnił tzw. źródła przychodów, a jednocześnie nie zastrzegł, że uzyskiwanie przychodów zaliczanych do jednego ze źródeł powoduje, iż do tego źródła należy kwalifikować wszystkie podobne (co nie znaczy "takie same") przychody.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), odrębnymi źródłami przychodu są określone w pkt 3 i 6 tego przepisu:

* pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),

* najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (pkt 6).

W myśl art. 5a ust. 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy).

W myśl art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Podatnicy podejmujący działalność gospodarczą wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym mogą złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Zgodnie art. 9a ust. 6 ww. ustawy, dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - o czym stanowi art. 2 ust. 1a ww. ustawy.

Stosownie do art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ww. ustawy, do przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

Pamiętać jednak należy, że możliwość opodatkowania przychodów uzyskiwanych z wynajmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od złożenia w terminie oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W przypadku osiągania przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, przepisy dotyczące oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się odpowiednio, z tym że podatnik rozpoczynający osiąganie takich przychodów w trakcie roku podatkowego składa pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego (art. 9 ust. 4 ww. ustawy).

Z powyższego wynika, że co do zasady, podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą wybrać, czy najem nieruchomości będzie przez nich prowadzony w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, czy też w ramach tzw. najmu prywatnego. Od wyboru dokonanego przez podatnika zależy kwalifikacja uzyskiwanych z tego tytułu przychodów do odpowiedniego źródła przychodów (z pozarolniczej działalności gospodarczej, bądź z najmu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Wskazać również należy, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawierają zakazu jednoczesnego osiągania przez podatników przychodów z obydwu wskazanych powyżej źródeł przychodów. Również prawo do opodatkowania przychodów uzyskanych z tzw. prywatnego najmu w formie ryczałtu nie jest uzależnione od nieuzyskiwania przez podatnika przychodów z najmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej.

Z powyższego wynika, że przychody uzyskiwane z najmu zaliczonego do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mogą być opodatkowane zgodnie z wolą podatnika ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych określonym w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w wysokości 8,5% przychodów.

Natomiast do dochodów z tytułu usług najmu zaliczonych do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik może dokonać wyboru opodatkowania wg 19% stawki podatku, o której mowa w art. 30c ust. 1 ww. ustawy, bądź opodatkować je wg skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze informacje przedstawione we wniosku oraz przytoczone powyżej przepisy zasadnym jest uznać, że w rozpatrywanej sprawie Wnioskodawca będzie miał prawo do dalszego opodatkowania przychodów z najmu składników majątku nabytych przed dniem 1 lutego 2011 r. na zasadach określonych w art. 1 ust. 1 pkt 2 i art. 2 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj. ryczałtem ewidencjonowanym oraz jednoczesnego opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu składników majątku nabytych w 2013 r. na zasadach przewidzianych w art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. na zasadach przewidzianych dla opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl