ILPB1/415-1052/08-4/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1052/08-4/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2008 r. (data wpływu 19 grudnia 2008 r.), uzupełnionym w dniu 23 stycznia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży samochodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży samochodu.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 14 stycznia 2009 r. znak ILPB1/415-1052/08-2/AG na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawczynię do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 19 stycznia 2009 r., a w dniu 23 stycznia 2009 r. wniosek uzupełniono.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni w dniu 7 lipca 2008 r. przebywając w USA zakupiła w salonie samochód osobowy marki AUDI, rok produkcji 2005.

Na powyższy zakup posiada fakturę zakupu oraz pokwitowania na wszelkie niezbędne opłaty dotyczące sprowadzenia ww. samochodu do kraju. Rejestracja czasowa w Polsce miała miejsce w dniu 24 września 2008 r., natomiast wydanie decyzji rejestracji stałej, wydanie dowodu rejestracyjnego oraz tablic w dniu 19 listopada 2008 r.

Samochód po odsprzedaży będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej jako samochód służbowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Ponieważ przedmiotowy samochód jest przeznaczony do sprzedaży, od kiedy należy liczyć okres posiadania samochodu, aby nie podlegać opodatkowaniu z tytułu sprzedaży tego samochodu przed upływem pół roku: od daty zakupu w USA, czy też od daty rejestracji w kraju.

Zdaniem Wnioskodawczyni, za datę zakupu samochodu należy uznać datę zakupu w USA, czyli dzień 7 lipca 2008 r. Od tej daty należy liczyć okres półroczny, po upływie którego nie ma obowiązku podatkowego związanego ze zbyciem ruchomości w okresie krótszym niż pół roku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Za datę nabycia rzeczy należy uznać datę potwierdzoną dokumentem, z którego wynika fakt nabycia samochodu. z przedstawionych informacji wynika, że Wnioskodawczyni nabyła samochód osobowy w dniu 7 lipca 2008 r. i tą datę należałoby uznać za datę dokonania transakcji kupna. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określają pojęcia "data nabycia", odnoszą się jedynie do momentu powstania przychodu, bądź momentu zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności, należy stwierdzić, że okres posiadania samochodu należy liczyć od daty jego nabycia, potwierdzonej dokumentem (fakturą). Datą nabycia samochodu osobowego przez Wnioskodawczynię jest zatem data wynikająca z faktury dokumentującej zakup, a więc 7 lipca 2008 r.. Od końca tego miesiąca należy liczyć okres półroczny, po upływie którego nie występuje obowiązek podatkowy związany ze zbyciem ruchomości.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl