ILPB1/415-1047/11-4/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1047/11-4/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 22 sierpnia 2011 r. (data wpływu 26 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 16 listopada 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia dla celów podatkowych wartości zobowiązań wniesionych do spółki jawnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia dla celów podatkowych wartości zobowiązań wniesionych do spółki jawnej, w zakresie sposobu ustalania różnic kursowych oraz w zakresie sposobu ustalania udziału w zysku spółki jawnej.

Z uwagi na fakt, iż przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14f § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 14 listopada 2011 r. nr ILPB1/415-1047/11-2/AP Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 14 listopada 2011 r. (skutecznie doręczono w dniu 16 listopada 2011 r.), natomiast w dniu 16 listopada 2011 r. Zainteresowany uzupełnił braki formalne wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W związku z zamiarem włączenia rodziny w proces zarządzania i rozwoju przedsiębiorstwa zamierza utworzyć spółkę jawną, której wspólnikami byliby Zainteresowany, Jego małżonka oraz dzieci.

Do spółki jawnej Wnioskodawca zamierza wnieść w formie wkładu prowadzone przez Niego wymienione wyżej przedsiębiorstwo. Udział w zyskach przewidują określić po 44% dla Zainteresowanego i małżonki oraz po 4% dla każdego z dzieci. Proporcje powyższe mogą oczywiście ulec zmianie.

W latach 2002 -2007 Wnioskodawca zaciągnął na rozbudowę prowadzonego przedsiębiorstwa kredyty w walucie obcej - frankach szwajcarskich (CHF), które systematycznie spłaca.

Zainteresowany prowadzi księgi rachunkowe. Sprawozdania finansowe podlegają badaniu przez podmioty uprawnione do badania. Zadłużenie na koniec roku jest dla celów bilansowych każdorazowo wyceniane po kursie średnim waluty zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o rachunkowości.

Ustalone różnice pomiędzy wyceną kredytów po średnim kursie na dzień bilansowy a wyceną po kursie historycznym - zaciągnięcia kredytu - zaliczane są do przychodów lub kosztów finansowych niestanowiących odpowiednio przychodu lub kosztu uzyskania przychodu dla celów podatkowych. Różnice kursowe dla celów podatkowych Wnioskodawca rozlicza bieżąco zgodnie z art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zainteresowany nie stosował zatem dotychczas metody, o której mowa w art. 14b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - to jest nie stosował dla celów podatkowych rozliczeń różnic kursowych zgodnie z ustawą o rachunkowości. Po wniesieniu przedsiębiorstwa do spółki niespłacone na dzień wniesienia wkładu kredyty będą dalej spłacane przez spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie ustalenia dla celów podatkowych wartości zobowiązań wniesionych do spółki jawnej.

W jakiej wartości należy wycenić dla celów podatkowych wartość zadłużenia z tytułu kredytów zaciągniętych w latach poprzednich w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej i wniesionych do spółki oraz które będą dalej spłacane przez spółkę na dzień wniesienia wkładu do spółki jawnej.

Zdaniem Wnioskodawcy, wartość kredytów przejętych przez spółkę należy wycenić zgodnie z art. 22 ust. 1k ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to jest w wysokości przyjętej dla celów podatkowych i wynikającej z ksiąg rachunkowych podmiotu wnoszącego wkład na dzień nabycia. Będzie to zatem dla celów podatkowych wartość historyczna wynikająca z kursu CHF na dzień zaciągnięcia w latach 2002-2007 poszczególnych kredytów przez prowadzącego działalność gospodarczą.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie - oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

W myśl art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Z kolei art. 552 Kodeksu cywilnego stanowi, iż czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W związku z powyższym w skład przedsiębiorstwa w rozumieniu Kodeksu cywilnego mogą wchodzić także inne składniki majątkowe, niewymienione w cyt. wyżej przepisie art. 551 ustawy - Kodeks cywilny. Katalog składników (elementów) przedsiębiorstwa, o których mowa w tym przepisie nie ma charakteru zamkniętego, o czym świadczy użycie sformułowania "w szczególności".

Zatem w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa do spółki jawnej, przedmiotem tego wniesienia są wszelkie składniki majątkowe funkcjonalnie związane z tym przedsiębiorstwem, o ile na podstawie tej umowy bądź przepisów szczególnych nie zostały wyłączone z tego wniesienia. Przedsiębiorstwo obejmuje zatem zarówno składniki materialne, jak i niematerialne, a także zobowiązania.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1k ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w drodze wkładu niepieniężnego (aportu), wartość poszczególnych składników majątku, wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustala się:

1.

w wysokości wartości początkowej, określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego wkład - w przypadku składników zaliczonych do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych;

2.

w wysokości przyjętej dla celów podatkowych i wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego wkład na dzień nabycia - w przypadku pozostałych składników.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zamierza utworzyć spółkę jawną, której wspólnikami byliby Zainteresowany, Jego małżonka oraz dzieci. Do spółki jawnej Wnioskodawca zamierza wnieść w formie wkładu prowadzone przez Niego przedsiębiorstwo. W latach 2002 -2007 Wnioskodawca zaciągnął na rozbudowę prowadzonego przedsiębiorstwa kredyty w walucie obcej - frankach szwajcarskich (CHF), które systematycznie spłaca. Po wniesieniu przedsiębiorstwa do spółki niespłacone na dzień wniesienia wkładu kredyty będą dalej spłacane przez spółkę. Zainteresowany wskazał, iż prowadzi księgi rachunkowe, a sprawozdania finansowe podlegają badaniu przez podmioty uprawnione do badania.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz przytoczone regulacje prawne należy wskazać, iż wartość zadłużenia z tytułu kredytów zaciągniętych w latach poprzednich w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej i wniesionych do spółki, które będą dalej spłacane przez tę spółkę należy wycenić w wysokości przyjętej dla celów podatkowych i wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego wkład na dzień nabycia, zgodnie z treścią art. 22 ust. 1k pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem na podstawie wartości wynikającej z kursu CHF na dzień zaciągnięcia w latach 2002-2007 poszczególnych kredytów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, że w zakresie sposobu ustalania różnic kursowych w dniu 25 listopada 2011 r. wydano interpretację indywidualną nr ILPB1/415-1047/11-5/AP, natomiast w zakresie sposobu ustalania udziału w zysku spółki jawnej w dniu 25 listopada 2011 r. wydano interpretację indywidualną nr ILPB1/415-1047/11-6/AP.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl