ILPB1/415-1040/11-2/TW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1040/11-2/TW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2011 r. (data wpływu 24 sierpnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych składek zdrowotnych nienależnie wpłaconych przez podatnika - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych składek zdrowotnych nienależnie wpłaconych przez podatnika.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W związku z realizowanymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych korektami deklaracji ZUS DRA okazało się, że od 2001 r. do 2009 r. Wnioskodawca nie powinien opłacać składek na ubezpieczenie zdrowotne. Wg ZUS osoby prowadzące działalność gospodarczą, rozliczające się kartą podatkową, które pobierają rentę w wysokości poniżej najniższego krajowego wynagrodzenia nie są zobowiązane do opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Prowadząc działalność gospodarczą Zainteresowany opłacał przez te wszystkie lata składki na ubezpieczenia zdrowotne, które w rozliczeniach rocznych - PIT-16A - były odejmowane od podatku należnego, jako faktycznie poniesiony koszt.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku zwrotu nadpłaconych do ZUS składek na ubezpieczenie zdrowotne Wnioskodawca będzie je opodatkowywał w rozliczeniu rocznym za bieżący rok kalendarzowy jako pozostałe przychody (nienależnie pobrane składki), czy też powinien składać korekty rozliczeń rocznych za poprzednie lata.

Zdaniem Wnioskodawcy, skoro w latach 2001-2009 poniósł faktycznie koszty zapłaconych składek, powinien tylko opłacić podatek od obecnego zwrotu ZUS - przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), podatek dochodowy w formie karty podatkowej, wynikający z decyzji, o której mowa w art. 30, podatnik obniża o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego. Zasadę tę stosuje się również do podatników, o których mowa w art. 25 ust. 5.

Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135), o którą pomniejsza się kartę podatkową, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki, określonej w odrębnych przepisach (art. 31 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).

Natomiast w myśl art. 31 ust. 5 ww. ustawy, podatnicy płacą podatek dochodowy w formie karty podatkowej, pomniejszony o zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135) bez wezwania w terminie do dnia siódmego każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, a za grudzień - w terminie do dnia 28 grudnia roku podatkowego, na rachunek urzędu skarbowego.

W związku z powyższym, podatek dochodowy w formie karty podatkowej, wynikający z decyzji naczelnika urzędu skarbowego ustalającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej podatnik obniża o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego.

Ustawodawca nie uregulował w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym konsekwencji rozliczenia zwrotu nadpłaconych składek podatnikom karty podatkowej.

Otrzymany przez Wnioskodawcę zwrot zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne nie jest przychodem z działalności, o której mowa w art. 23 ust. 1 ww. ustawy - należy więc w tej sytuacji odwołać się do przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Sytuacja zwrotu składek na ubezpieczenia zdrowotne została unormowana w art. 45 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl tego przepisu jeżeli podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub podatku, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.

Przywołany wyżej przepis art. 45 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednoznacznie wskazuje, że w roku podatkowym, w którym podatnik otrzymał zwrot uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne - winien w zeznaniu podatkowym składanym za ten rok podatkowy doliczyć do podatku kwoty uprzednio odliczone z tego tytułu.

Mając na uwadze informacje przedstawione we wniosku oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, iż skoro Wnioskodawca odliczył od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne w latach 2001-2009, a następnie otrzymał zwrot kwoty nienależnie zapłaconych przez Niego w tych latach składek, to w rocznym zeznaniu podatkowym o wysokości osiągniętego przychodu za 2011 rok obowiązany jest na podstawie art. 45 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych doliczyć do należnego podatku za 2011 rok kwoty zwróconych składek (uprzednio odliczonych).

W przedmiotowej sprawie nie należy dokonywać korekty rozliczeń rocznych za lata 2001-2009.

Końcowo należy wyjaśnić, że stanowisko Wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe z uwagi na to, iż zwrot przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych składek zdrowotnych nie spowoduje - tak jak wskazał we wniosku Zainteresowany - powstania przychodu, od którego należy zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych, lecz skutkować będzie obowiązkiem doliczenia tych składek w zeznaniu podatkowym składanym za ten rok podatkowy do podatku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl