ILPB1/415-1029/13-2/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1029/13-2/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2013 r. (data wpływu 12 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu rozpoznania przychodu w przypadku wystawienia Vouchera na konkretną usługę - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu rozpoznania przychodu w przypadku wystawienia Vouchera na konkretną usługę oraz w zakresie momentu rozpoznania przychodu w przypadku wystawienia Vouchera kwotowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Podatnik w ramach działalności gospodarczej zajmuje się m.in. działalnością hotelarską. Podatnik w ramach działalności hotelarskiej po otrzymaniu zapłaty zgodnie z zamówieniem kupującego wystawia Vouchery o określonej wartości nominalnej wyrażonej w pieniądzu, które uprawniają w określonym przedziale czasowym do skorzystania z usług świadczonych przez hotel (np. usług noclegowych, zabiegów SPA, usług gastronomicznych w hotelowej restauracji). Kupujący nie ma prawa zamiany Vouchera na równowartość gotówki.

Wystawiane są:

1. Vouchery na konkretną usługę (np. pobyt w hotelu, konkretny zabieg w SPA, romantyczna kolacja);

2. Vouchery kwotowe (nie jest wskazany rodzaj usługi, tylko kwota do wykorzystania).

W przypadku Voucherów wystawionych na konkretną usługę, otrzymane środki pieniężne nie stanowią przychodu podatkowego w dniu ich otrzymania. Przychód podatkowy jest rozpoznawany dopiero w momencie realizacji Vouchera, czyli wykonania usługi lub w przypadku niewykorzystania Vouchera #61485; w dniu upływu terminu ważności, o ile nie zostanie przedłużona ważność Vouchera. Otrzymana zapłata traktowana jest jako przedpłata lub zaliczka na poczet przyszłych usług, co wiąże się oczywiście z fiskalizacją sprzedaży oraz wystawieniem faktury VAT zaliczkowej.

W przypadku Voucherów kwotowych przychód jest rozpoznawany w momencie ich faktycznego wydania (sprzedaży). Otrzymana zapłata powoduje fiskalizację sprzedaży, wystawienie faktury VAT oraz wystawienie i przekazanie Vouchera kupującemu (np. przesłanie pocztą).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie w zakresie momentu rozpoznania przychodu w przypadku wystawienia Vouchera na konkretną usługę.

Czy w przypadku wystawienia Vouchera na konkretną usługę prawidłowo rozpoznawany jest przychód dopiero w momencie wykonania usługi lub upływu terminu ważności Vouchera.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do ww. pytania, w przypadku otrzymania zapłaty za Voucher na konkretną usługę, przychód podatkowy powstaje w chwili realizacji Vouchera (czyli po wykonaniu usługi) lub w przypadku niewykorzystania Vouchera przychód powstaje w dniu upływu terminu ważności. Otrzymana zapłata za Voucher na konkretną usługę traktowana jest jako przedpłata (zaliczka) na poczet przyszłych usług. Wystawieniu tego Vouchera towarzyszy fiskalizacja i wystawienie faktury VAT zaliczkowej. Wystawiony Voucher jest wysyłany do kupującego i stanowi"ozdobne" zaproszenie dla wskazanych przez kupującego osób do skorzystania z konkretnych, opłaconych usług w określonym terminie.

Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Zgodnie z art. 14 ust. 1c, za datę uznania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Jednym ze źródeł przychodów jest - wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy - pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z ogólną regułą zawartą w art. 14 ust. 1 cyt. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast stosownie do treści art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1 h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Przytoczony powyżej przepis należy traktować jako generalną zasadę określającą moment powstania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych. Wyjątek od tak skonstruowanej zasady wprowadza art. 14 ust. 1e, 1 h oraz 1i powołanej ustawy.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1e ww. ustawy, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Przepis ten ma zastosowanie w przypadku usług o charakterze ciągłym, gdy strony uzgodnią, że regulowanie wzajemnych należności i zobowiązań między stronami będzie obejmować kolejne określone okresy świadczenia tych usług w czasie trwania umowy.

Z kolei #61485; zgodnie z art. 14 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e i 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, obejmującej m.in. działalność hotelarską, wystawia Vouchery o określonej wartości nominalnej wyrażonej w pieniądzu, które uprawniają w określonym przedziale czasowym do skorzystania z usług świadczonych przez hotel (np. usług noclegowych, zabiegów SPA, usług gastronomicznych w hotelowej restauracji). Kupujący nie ma prawa zamiany Vouchera na równowartość gotówki. Wystawiane są m.in. Vouchery na konkretną usługę (np. pobyt w hotelu, konkretny zabieg w SPA, romantyczna kolacja). W przypadku takich Voucherów Zainteresowany rozpoznaje przychód podatkowy dopiero w momencie realizacji Vouchera, czyli wykonania usługi, lub w przypadku niewykorzystania Vouchera #61485; w dniu upływu terminu ważności, o ile nie zostanie przedłużona ważność Vouchera.

W związku z tym Zainteresowany powziął wątpliwość dotyczącą tego, czy prawidłowo określa moment powstania przychodu w przypadku wystawienia Vouchera na konkretną usługę.

Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego (www.sjp.pl)"voucher" to:

1.

dowód na piśmie,

2.

dokument świadczący o zawarciu transakcji,

3.

oświadczenie lub upoważnienie na piśmie,

4.

certyfikat, list uwierzytelniający.

Z powyższej definicji wynika, że voucher nie jest rzeczą ani prawem majątkowym, nie mieści się także w pojęciu "usługa". Jest jedynie dokumentem, który poświadcza przysługujące jego posiadaczowi uprawnienia, np. do nabycia w oznaczonym terminie pewnego świadczenia (lub zakupu towaru). Należy zatem uznać, że wydanie (sprzedaż) vouchera nie jest wydaniem towaru ani świadczeniem usługi.

Tym samym, w dacie wydania Vouchera na konkretną usługę nie powstaje po stronie Wnioskodawcy przychód podatkowy. Przychód ten powstanie dopiero w momencie wykonania przez Wnioskodawcę usługi.

Skoro przychód podatkowy winien być rozpoznany w momencie wykonania usługi, to też otrzymaną zapłatę za Voucher należy traktować jako zaliczkę na poczet późniejszego wykonania usługi. Tego rodzaju przysporzenia są wyłączone z przychodów na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2 (tekst jedn.: przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej), nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (...).

Natomiast w sytuacji, gdy w oznaczonym terminie klient nie zrealizuje uprawnień wynikających z Vouchera na konkretną usługę, Wnioskodawca ma obowiązek rozpoznania przychodu w wysokości niewykorzystanej przez klienta, na ostatni dzień okresu rozliczeniowego.

Podsumowując, w przypadku wystawienia Vouchera na konkretną usługę przychód należy rozpoznać dopiero w momencie wykonania usługi lub w momencie upływu terminu ważności Vouchera - w przypadku niewykorzystania Vouchera w wyznaczonym terminie.

W związku z tym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie momentu rozpoznania przychodu w przypadku wystawienia Vouchera na konkretną usługę należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Tut. Organ informuje, że wniosek Zainteresowanego w zakresie momentu rozpoznania przychodu w przypadku wystawienia Vouchera kwotowego został rozstrzygnięty interpretacją indywidualną z dnia 12 grudnia 2013 r. nr ILPB1/415-1029/13-3/AP.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl