ILPB1/415-1018/09-2/AA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1018/09-2/AA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2009 r. (data wpływu 22 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wyboru formy opodatkowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wyboru formy opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, świadczy usługi w zakresie obróbki mechanicznej, spawania i montażu urządzeń. Zainteresowany prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, podatek dochodowy rozlicza wg zasad art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podatek liniowy 19%.

Wnioskodawca wykonuje między innymi obróbkę mechaniczną z powierzonego materiału dla kontrahenta, u którego w firmie zamierzał podjąć pracę w październiku 2009 r., jednocześnie prowadząc dotychczasową działalność gospodarczą. Wnioskodawca będzie zatrudniony początkowo w komórce zajmującej się rozwojem firmy, a następnie w dziale produkcji na stanowisku kierownika produkcji. Ze względu na brak zdolności produkcyjnych kontrahent zleca wykonywanie elementów w kooperacji zewnętrznej. Takie elementy wykonuje również Wnioskodawca.

Zlecaniem wykonywania elementów w kooperacji zajmuje się dział handlowy, który na podstawie otrzymanej z działu technicznego pracochłonności niezbędnej do wykonania elementów i całego urządzenia podejmuje decyzje o konieczności wykonania elementów w kooperacji, co ma zagwarantować terminowe wykonanie wyrobu finalnego.

Dział handlowy spośród otrzymanych ofert wybiera najbardziej korzystną ofertę pod względem cenowym i terminowym. Dział handlowy zlecający wykonanie elementów w kooperacji podlega pod Prezesa - Dyrektora Naczelnego. Natomiast dział produkcji, którym Wnioskodawca będzie w przyszłości kierował podlega pod Prezesa - Dyrektora Naczelnego ds. produkcji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca będąc zatrudnionym u kontrahenta na stanowisku kierownika produkcji i wykonując dla niego usługę w zakresie obróbki mechanicznej z powierzonego materiału - w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej - będzie nadal mógł rozliczać się wg zasad art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - 19% podatkiem liniowym.

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przedstawionych faktów przychody ze świadczenia usług w postaci wykonywania obróbki mechanicznej na powierzonym materiale dla przyszłego pracodawcy, nie będą odpowiadały czynnościom, które Zainteresowany będzie wykonywał jako pracownik.

Wnioskodawca uważa, że nie będzie podlegał treści art. 9a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. w tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W myśl art. 30c ust. 1 ww. ustawy podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Deklarując wybór 19% podatku, zgodnie z ww. przepisem podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 9a ust. 3 powołanej ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.

wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

2.

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zgodnie z powyższym, możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym ten rok w ramach stosunku pracy.

Dla możliwości wyboru opodatkowania 19% podatkiem nie stanowi natomiast przeszkody fakt świadczenia na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy innych usług, które nie odpowiadają czynnościom wykonywanym przez podatnika w ramach stosunku pracy.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, świadczy usługi w zakresie obróbki mechanicznej, spawania i montażu urządzeń. Wnioskodawca zamierza wykonywać m.in. obróbkę mechaniczną z powierzonego materiału dla kontrahenta, u którego w firmie podejmie pracę. Początkowo zatrudniony będzie w komórce zajmującej się rozwojem firmy, a następnie w dziale produkcji jako kierownik produkcji.

Wnioskodawca przedstawiając własne stanowisko wskazał, że czynności wykonywane na podstawie umowy o pracę nie odpowiadają czynnościom wykonywanym w ramach działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe, w sytuacji gdy zakres czynności, wykonywanych w ramach działalności gospodarczej nie pokrywa się z obowiązkami wynikającymi z umowy o pracę wykonywanymi w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy, to Wnioskodawca może opodatkować dochody uzyskane z prowadzonej działalności gospodarczej wg 19% stawki, na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie należy wskazać, iż jeżeli Wnioskodawca w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej świadczyć będzie usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy chociaż częściowo odpowiadające czynnościom, które wykonywał w ramach stosunku pracy w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku podatkowym, straci prawo do rozliczenia dochodów zgodnie z zasadami określonymi w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, Wnioskodawca będąc zatrudnionym u kontrahenta na stanowisku kierownika produkcji i wykonując dla niego usługę w zakresie obróbki mechanicznej z powierzonego materiału - w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, przy zachowaniu uwarunkowań przewidzianych w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - będzie podlegał opodatkowaniu 19% podatkiem, wg zasad art. 30c ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl