ILPB1/415-1006/10-2/AGr - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych dofinansowania z PFRON do wynagrodzeń pracowników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1006/10-2/AGr Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych dofinansowania z PFRON do wynagrodzeń pracowników.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2010 r. (data wpływu 6 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie otrzymanego dofinansowania z PFRON-u do wynagrodzeń pracowników - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie otrzymanego dofinansowania z PFRON-u do wynagrodzeń pracowników oraz w zakresie zwolnienia przedmiotowego dochodów z działalności strefowej związanych ze sprzedażą środka trwałego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dalej: SSE), na mocy zezwolenia przyznanego Zainteresowanemu przez "A" S.A. w grudniu 2003 r. W ramach działalności gospodarczej prowadzonej w strefie Wnioskodawca zatrudnia 2 osoby niepełnosprawne i w wyniku ponoszenia podwyższonych kosztów ich zatrudnienia otrzymuje z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń tych pracowników.

Przed przystąpieniem do SSE Wnioskodawca nabył maszynę, która po przeniesieniu do strefy była wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, określonej w zezwoleniu wydanym przez "A" S.A. W 2005 r. maszyna została w pełni zamortyzowana. W 2010 r. Wnioskodawca dokonał sprzedaży maszyny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie otrzymanego dofinansowania z PRON-u do wynagrodzeń pracowników.

Czy otrzymywane z PFRON dofinansowanie może być traktowane jako dochód z działalności strefowej, zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych, na mocy art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, dochód wynikający z otrzymywania dofinansowania z PFRON podlegać będzie zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych, ponieważ pracownicy, których dotyczy wspomniane dofinansowanie, przyczynili się do powstania przychodów osiąganych z usług strefowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Specjalne Strefy Ekonomiczne są częścią terytorium kraju wyodrębnioną administracyjnie, na której możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach, a w szczególności korzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych lub podatku dochodowego od osób fizycznych, o czym wyraźnie stanowi art. 12 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 274). Podstawą do korzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym jest zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (art. 16 ust. 1 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych).

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 5a-5c, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych, przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie niniejszego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Stosownie do art. 21 ust. 5a ww. ustawy zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 63a przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.

Pomocą publiczną udzielaną przedsiębiorcy prowadzącemu działalność gospodarczą na terenie strefy jest niezapłacony przez tego przedsiębiorcę podatek obliczony od dochodu osiąganego wyłącznie z działalności prowadzonej na terenie strefy na podstawie właściwego zezwolenia. Wielkość tego zwolnienia jest uzależniona od wysokości poniesionych przez przedsiębiorcę wydatków inwestycyjnych. Rodzaj tych wydatków został określony przez Radę Ministrów w rozporządzeniach ustanawiających poszczególne strefy ekonomiczne.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na mocy zezwolenia przyznanego Zainteresowanemu przez "A" S.A. w grudniu 2003 r. W ramach działalności gospodarczej prowadzonej w strefie Wnioskodawca zatrudnia 2 osoby niepełnosprawne i wyniku ponoszenia podwyższonych kosztów ich zatrudnienia otrzymuje z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń tych pracowników.

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z PFRON nie ma związku z prowadzoną działalnością strefową, lecz z zatrudnianiem niepełnosprawnych pracowników. Przedmiotowe dofinansowanie do wynagrodzeń przyznawane jest niezależnie od faktu, czy działalność gospodarcza prowadzona jest na terenie strefy, czy poza nią.

W związku z powyższym otrzymane przez Wnioskodawcę dofinansowanie z PFRON do wynagrodzeń pracowników nie może być traktowane jako dochód z działalności strefowej, zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych, na mocy art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Wniosek w części dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego dochodów z działalności strefowej związanych ze sprzedażą środka trwałego rozstrzygnięto w dniu 2 grudnia 2010 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-1006/10-3/AGr.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl