ILPB1/415-1001/09-2/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-1001/09-2/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, reprezentowanego przez pełnomocnika Pana, przedstawione we wniosku z dnia 18 września 2009 r. (data wpływu 21 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wniesienia nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wniesienia nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą polegającą głównie na pozyskiwaniu nieruchomości i przygotowywaniu ich pod przyszłe obiekty handlowe, a także doradztwem w tym zakresie.

Wnioskodawca wraz z przyszłym wspólnikiem lub wspólnikami zamierza założyć spółkę osobową (jawną lub komandytową) w rozumieniu ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeksu spółek handlowych (dalej: Spółka Osobowa).

Przedmiotem działalności Spółki Osobowej będzie również przede wszystkim pozyskiwanie nieruchomości (gruntów zabudowanych lub niezabudowanych) i przygotowywanie ich pod przyszłe obiekty handlowe. Nieruchomości te będą przeznaczone do wynajmu (dzierżawy) osobom trzecim lub w inny sposób wykorzystywane w działalności Spółki Osobowej. Potencjalnie nieruchomości te (własność lub użytkowanie wieczyste nieruchomości) mogą zostać sprzedane.

Wnioskodawca rozważa wniesienie do Spółki Osobowej tytułem wkładu niepieniężnego własne lub znajdujące się w użytkowaniu wieczystym nieruchomości zaliczone do majątku związanego z samodzielnie prowadzoną działalnością gospodarczą Zainteresowanego. W szczególności nieruchomościami tymi może być grunt zabudowany lub niezabudowany, niemieszkalny budynek, budowla lub ich część zaliczone do trwałego lub obrotowego majątku związanego z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę (dalej: Nieruchomości). Wniesione Nieruchomości będą stanowić środki trwałe lub obrotowe Spółki Osobowej.

Na potrzeby wniesienia Nieruchomości do Spółki Osobowej jako wkładu niepieniężnego wspólnicy określą ich wartość w umowie Spółki Osobowej, w oparciu o niezależną i profesjonalną wycenę podmiotu zawodowo zajmującego się dokonywaniem tego rodzaju wycen, nie wyższą niż wartość rynkowa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wniesienie przez Wnioskodawcę Nieruchomości do Spółki Osobowej tytułem wkładu niepieniężnego spowoduje powstanie u Zainteresowanego przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie Nieruchomości do Spółki Osobowej nie spowoduje powstania po stronie Zainteresowanego przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W opinii Wnioskodawcy brak jest przepisów w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, które wiązałyby z wniesieniem Nieruchomości do Spółki Osobowej skutek w postaci powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu. Podstawą powstania przychodu nie będzie w szczególności art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), który określa przychód stanowiący wartość nominalną udziałów objętych w zamian za aport w spółkach będących osobami prawnymi.

Wnioskodawca stoi również na stanowisku, iż wniesienie Nieruchomości aportem do Spółki Osobowej nie stosuje się art. 14 cytowanej ustawy (przychody z działalności gospodarczej). Zgodnie bowiem z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działalność gospodarcza "oznacza działalność zarobkową: (...) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową (...) prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9".

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości jeśli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej. Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie Nieruchomości aportem, pomimo, że Nieruchomości są zaliczone do majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie następuje w wykonaniu tej działalności. Trudno bowiem przypisać tej czynności cel zarobkowy. Nie stanowi ona też przejawu działalności wytwórczej, budowlanej, handlowej lub usługowej. Stanowi jedynie relokację składników majątkowych pomiędzy dwoma przedsiębiorcami.

Potencjalnie zatem, jak podaje Wnioskodawca wniesienie Nieruchomości aportem do Spółki Osobowej (jeśliby uznać, że jest odpłatnym zbyciem) może powodować powstanie przychodu ze źródeł o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, co jednocześnie wyklucza zastosowanie art. 14 ww. ustawy.

Jednakże w związku z wyraźnym wyłączeniem zastosowania art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy do wniesienia Nieruchomości w formie aportu do Spółki Osobowej na podstawie art. 10 ust. 2 ww. ustawy przychód taki nie może zostać opodatkowany jako przychód ze zbycia nieruchomości na podstawie art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podsumowując, zdaniem Zainteresowanego, literalna wykładnia wyżej wskazanych przychodów prowadzi do wniosku, że w obecnym stanie prawnym wniesienie Nieruchomości aportem do Spółki Osobowej nie może być traktowane jako źródło przychodów z których dochody podlegają opodatkowaniu.

Z ostrożności, na wypadek, gdyby wyżej przedstawione stanowisko nie spotkało się z aprobatą, Wnioskodawca przytacza dalsze argumenty przemawiające za tym, iż wniesienie Nieruchomości aportem do Spółki Osobowej nie może się wiązać z powstaniem przychodów należnych, o których mowa w art. 14 cytowanej ustawy.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 przychód z działalności gospodarczej stanowią kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 przychodami z działalności gospodarczej są również "przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących: a) środkami trwałymi, (...)".

Oceniając powyższe przepisy na gruncie regulacji dotyczących Spółek Osobowych, należy dojść do wniosku, iż wniesienie Nieruchomości do Spółki Osobowej nie może skutkować powstaniem po stronie podatnika (Wnioskodawcy) przychodu (kwot należnych) z tytułu odpłatnego zbycia składnika majątkowego. W żadnym bowiem przypadku, czy to dochodzi do wniesienia aportem do Spółki Osobowej środka trwałego, czy też środka obrotowego, nie powstaje w związku z tym przychód należny.

Należy zauważyć, zdaniem Wnioskodawcy, iż zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) dalej: k.s.h., spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej, co wyłącza ich opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych. Natomiast w świetle ww. ustawy spółki osobowe nie posiadają odrębnej podmiotowości podatkowej.

Zgodnie bowiem z art. 8 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych "przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, (...) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (...). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe." Z powyższego wynika, iż Spółka Osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Dochód uzyskany przez Spółkę Osobową jest opodatkowany u jej wspólników.

W związku z powyższym wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci Nieruchomości do Spółki Osobowej w sensie podatkowym jest wyłącznie alokacją majątku wspólnika, nie stanowi natomiast (ze strony wspólnika) zbycia ani (ze strony Spółki Osobowej) nabycia jakiegokolwiek majątku lub elementów majątku wspólnika w rozumieniu ustawy. Trudno mówić o "zbyciu", skoro w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w wyniku wniesienia wkładu nie dochodzi do przeniesienia własności (użytkowania wieczystego) na innego podatnika. Gdyby, przyjąć że w wyniku wniesienia aportu do Spółki Osobowej powstaje jakikolwiek przychód należny po stronie podatnika, byłby to przychód "od samego siebie".

Również k.s.h. wyraźnie i masowo rozróżnia pośrednio i bezpośrednio (art. 28, art. 311 § 1 pkt 4 k.s.h.) termin "zbycie" od terminu "wniesienie", którym posługuje się art. 28 (w stosunku do spółki jawnej) w zw. z art. 103 k.s.h. (w stosunku do spółki komandytowej). Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę stanowiące podstawę wykładni przepisów prawnych założenie o racjonalności ustawodawcy, należy bezwzględnie przyjąć, że ustawodawca posługując się w jednym akcie prawnym różnymi terminami "zbycie/nabycie" versus "wniesienie" nie miał na myśli jednej i tej samej czynności prawnej. Ponadto na różnice w rozumieniu terminu "wniesienie" oraz "zbycie" (w jego najbardziej charakterystycznej formie - sprzedaży) wyraźnie wskazują komentarze do przepisów Kodeksu spółek handlowych dotyczących spółek osobowych, zgodnie z którymi:

* "Z komentowanego przepisu art. 49 § 1 k.s.h. wynika, że wniesienie rzeczy do spółki na własność lub ustanowienie określonego prawa używania przedmiotu wkładu nie stanowi w pierwszym wypadku sprzedaży, a w drugim najmu." (k.s.h. Premium 2006 Komentarz, prof. dr hab. Stanisław Sołtysiński, prof. dr hab. Andrzej Szajkowski, prof. dr hab. Andrzej Szumański, prof. dr hab. Janusz Szwaja),

* "Wniesienie do spółki tytułem wkładu rzeczy (z wyłączeniem pieniędzy) nie może być traktowane jako sprzedaż na rzecz spółki." (k.s.h. Komentarz, Tom I Wydanie II prof. dr hab. Andrzej Kidyba),

* "Wniesienie na aport prawa własności określonego składnika majątkowego albo jego wniesienie do używania nie jest sprzedażą, czy też wynajęciem przedmiotu aportu na rzecz spółki". (k.s.h. Komentarz, Wydanie II dr Mateusz Rodzynkiewicz).

Nie mniej istotna jest dla podstawowej formy wykładni (wykładnia gramatyczna) słownikowa definicja terminu "zbywać", nie obejmująca swoim zakresem znaczeniowym pojęcia "wnosić", zgodnie z którą to definicją "zbywać" w podstawowym znaczeniu oznacza "sprzedawać, odstępować jakiś towar..." (Wielki Słownik Poprawnej Polszczyzny PWN, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008).

Niezależnie od faktu, że "wniesienie" nie jest "zbyciem" należy zauważyć, że wniesienie wkładu rzeczowego do Spółki Osobowej nie ma charakteru odpłatnego, czyli nawet, przy przyjęciu błędnego założenia, że "wniesienie" jest "zbyciem" nie ma ono charakteru odpłatności, co wyłącza zastosowanie do tej czynności prawnej dyspozycji norm prawnych wyrażonych w przepisach w art. 14 ust. 1, art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w wyroku WSA w Warszawie z dnia 17 lutego 2009 r., sygn. III SA/Wa 2926/08.

Zdaniem Wnioskodawcy, jak podkreślają organy podatkowe przez odpłatne zbycie należy rozumieć przeniesienie własności za wynagrodzeniem. Wniesienie Nieruchomości do Spółki Osobowej tytułem wkładu niepieniężnego nie ma charakteru odpłatnego. Wniesienie wkładu niepieniężnego nie skutkuje wypłatą jakichkolwiek środków pieniężnych na rzecz wspólnika, a jedynie określeniem udziału kapitałowego wspólnika.

Udział kapitałowy przysługujący wspólnikowi Spółki Osobowej za wniesienie wkładu niepieniężnego stanowi określoną wartość księgową wyrażoną w złotych, która stanowi podstawę dla określenia zakresu praw i obowiązków wspólnika w spółce w przypadkach przewidzianych przez ustawę lub umowę spółki (W. Pyzioł, Włodyka, Prawo, s. 324-325; A. Kappes, Spółka, s. 43; S. Sołtysiński, Sołtysiński, Szajkowski, Szwaja, Komentarz, t. I, s. 596).

Określenie i przyznanie udziału kapitałowego wspólnika na skutek wniesienia Nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego nie jest formą wynagrodzenia oraz nie ma charakteru odpłatnego. Umowa spółki może całkowicie arbitralnie przewidywać, że udział kapitałowy wspólnika jest mniejszy, równy lub większy od wartości rzeczywiście wniesionego wkładu do Spółki Osobowej (np. art. 50 k.s.h. w zw. z art. 37 § 1 k.s.h.). Nie można zatem mówić o odpłatności za wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci udziału kapitałowego wspólnika w momencie, gdy ustalenie wysokości takiego udziału kapitałowego zależy od arbitralnej decyzji wspólników wyrażonej w umowie spółki, w której udział kapitałowy wspólnika może być oznaczony jako nieadekwatnie mniejszy, równy lub większy od wartości rzeczywiście wniesionego wkładu.

Udział kapitałowy określa jedynie udział wspólnika w spółce na potrzeby wskazania zakresu praw i obowiązków wspólnika.

Udział kapitałowy nie może również być traktowany, jako wynagrodzenie wspólnika, gdyż nie jest wartością stałą i może przybrać wartość ujemną. Zgodnie bowiem z art. 52 § 2 (też w zw. z art. 103 k.s.h.) wynika, że udział kapitałowy może być uszczuplony przez straty natomiast zgodnie z art. 65 § 4 (w zw. z art. 103 k.s.h.) może mieć nawet wartość ujemną.

Podsumowując, Wnioskodawca uważa, że w przypadku wniesienia Nieruchomości do Spółki Osobowej tytułem wkładu niepieniężnego dochodzi do sytuacji, gdy podatnik wnoszący tego typu wkład, będzie w dalszym ciągu opłacał podatek dochodowy należy od zysków wypracowanych przez Spółkę Osobową przy pomocy przedmiotu wkładu. W konsekwencji należy uznać, że na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wniesienie Nieruchomości do Spółki Osobowej nie może być uważane za zbycie przedmiotu wkładu, a tym samym opodatkowane podatkiem dochodowym.

Należy ponadto podkreślić, że objęcie udziałów (akcji) w spółkach kapitałowych oraz spółdzielniach za wkład niepieniężny stanowi z woli Ustawodawcy odrębne źródło przychodu, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 powołanej ustawy. Skoro więc ustawodawca nie objął dyspozycją przepisu objęcia udziałów w spółkach osobowych stwierdzić należy konsekwentnie, że zamierzeniem Ustawodawcy było nieopodatkowywanie tych udziałów obejmowanych za wkłady niepieniężne.

Spółka Osobowa nie posiadająca osobowości prawnej, nie jest objęta dyspozycją przepisu. Ustawodawca wyraźnie wskazał więc, że w przypadku wkładu niepieniężnego jedynie objęcie udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych, nie zaś osobowych, podlega opodatkowaniu.

O tym, że ustawodawca odmiennie traktuje wkład do spółki kapitałowej oraz do osobowej świadczy także m.in. uzasadnienie projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który m.in. doprecyzowywał, że przedmiotem opodatkowania jest jedynie wkład niepieniężny w spółce kapitałowej, nie zaś w osobowej, gdyż:

"Udział w kapitale zakładowym spółek kapitałowych jest wartością ujętą kategorią ekonomiczną, stanowiącą cząstkę kapitału zakładowego i będącą odpowiednikiem nominalnej wartości wkładu pieniężnego i niepieniężnego. Udział kapitałowy w spółkach osobowych nie został natomiast zdefiniowany w przepisach kodeksu spółek handlowych. W spółce osobowej nie występuje kategoria wartości nominalnej udziału, bowiem inaczej funkcjonuje ten kapitał" (druk sejmowy nr 411 z 17 kwietnia 2002 r., s. 6 i 7).

Zgodnie z naczelną zasadą prawa podatkowego, że obowiązek podatkowy musi wynikać wprost z przepisów prawa należy stwierdzić, że w braku przepisu opodatkowującego wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej, nie można obowiązku takiego domniemywać.

Jak podaje Zainteresowany, przedstawiona powyżej argumentacja potwierdzona została bezpośrednio między innymi w następujących interpretacjach prawa podatkowego, dotyczących analogicznego stanu faktycznego oraz identycznego stanu prawnego:

1.

interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 30 kwietnia 2009 r., o sygn. ILPB1/415-213/09-2/IM,

2.

interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 14 listopada 2008 r., o sygn. IBPB1/415-654/08/AP,

3.

interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 grudnia 2008 r., sygn. IPPB1/415-1057/08-5/JB,

4.

interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 27 listopada 2008 r., sygn. ITPB1/415-523/08/PSZ,

5.

interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 czerwca 2009 r., o sygn. IPPB1/415-289/09-2/EC,

6.

interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 17 października 2005 r. o sygn. BI/4117-0049/05,

7.

interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 stycznia 2009 r., o sygn. ILPB3/423-697/08-2/HS.

Dodatkowo prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy została potwierdzona w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 lutego 2009 r. o sygnaturze III SA/Wa2926/08.

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę powyższe wniesienie Nieruchomości aportem do Spółki Osobowej będzie neutralne na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie spowoduje powstania opodatkowanego przychodu należnego ani po stronie Wnioskodawcy ani też po stronie Spółki Osobowej

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do art. 8 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą.

Wniesienie do spółki osobowej wkładu niepieniężnego powoduje przeniesienie własności rzeczy lub prawa będącego przedmiotem wkładu, na spółkę. Na mocy art. 50 Kodeksu spółek handlowych, wnoszący wkład otrzymuje udział kapitałowy, równy wartości wkładu określonej w umowie spółki, który stanowi podstawę do określenia praw lub obowiązków wspólnika. Zatem z punktu widzenia prawa cywilnego dochodzi do odpłatnego zbycia rzeczy lub prawa.

W myśl zasady określonej w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są m.in. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Wniesienie do spółki osobowej wkładu w postaci nieruchomości, stanowiącej środek trwały, wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej wnoszącego wkład (osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą), stanowi odpłatne zbycie tej nieruchomości. Wartość nieruchomości określona w umowie spółki stanowi, w rozumieniu przepisu art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z działalności gospodarczej Wnioskodawcy wnoszącego wkład do spółki.

Zatem nieprawidłowym jest stanowisko, iż wniesienie nieruchomości na poczet wkładu do spółki osobowej nie będzie skutkowało powstaniem przychodu i nie spowoduje w rezultacie powstania po stronie Zainteresowanego obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Odnosząc się natomiast do powołanego przez Wnioskodawcę wyroku Sądu Administracyjnego tut. Organ informuje, że w myśl zasady wyrażonej w art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.) został on wydany w indywidualnej sprawie i dotyczy wyłącznie tej sprawy, w której zapadł.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl