IIUSppII/443-252/334a/257/05/J - Usługi szkoleniowe.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 listopada 2005 r. Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku IIUSppII/443-252/334a/257/05/J Usługi szkoleniowe.

Jak wynika ze złożonego wniosku zamierza Pani, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, organizować i przeprowadzać szkolenia na rzecz swoich kontrahentów. Zakres planowanych usług obejmować będzie zarówno samo prowadzenie szkoleń, jak i przygotowanie ich programu i materiałów szkoleniowych oraz dokonanie wszelkich czynności związanych ze stroną techniczną przeprowadzania szkoleń. Jako czynności związane z techniczną stroną szkoleń rozumieć należy podjęcie w imieniu i na koszt kontrahenta czynności polegających na zapewnieniu odpowiednich pomieszczeń, jeżeli jest to konieczne to również noclegów, zapewnienie materiałów niezbędnych do szkoleń, etc.

W związku z powyższym usługi, jakie będą przez Panią świadczone, polegają na:

1)przygotowaniu programu i zakresu szkoleń,

2)przygotowaniu, w imieniu i na koszt kontrahenta, pomieszczeń do odbycia szkoleń (w razie konieczności z noclegiem dla uczestników) oraz materiałów szkoleniowych,

3)przeprowadzenie szkoleń lub współprowdzenie szkoleń wraz z innymi podmiotami, które zostają zaangażowane do szkoleń na koszt kontrahenta i które zostają pozyskane przez Panią w imieniu i na koszt kontrahenta.

Reasumując, wskazuje Pani, iż będzie świadczyć usługi w zakresie organizacji szkolenia, której jednym z elementów jest przeprowadzenie lub współprowadzenie szkolenia. Nadmienia Pani, iż nie będzie świadczyć usług polegających na wyłącznym prowadzeniu lub współprowadzeniu szkoleń.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego postawiła Pani pytanie, czy świadczone przez Panią usługi powinny być objęte ogólną stawką podatku od towarów i usług (22%), czy też stawką "zwolniony" przewidzianą dla usług sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Działalności pod poz. 80.42 (kształcenie ustawiczne dorosłych i pozostałe formy kształcenia, gdzie indziej niesklasyfikowane)?

Stoi Pani na stanowisku, iż świadczone usługi powinny być objęte ogólną stawką podatku od towarów i usług (22%). Zamiaru świadczenia przez Panią usługi nie można sklasyfikować jako kształcenia ustawicznego dorosłych i pozostałych form kształcenia, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKD 80.42). Oświadcza bowiem Pani, iż zamierza świadczyć kompleksową usługę polegającą na organizacji szkolenia. Samo szkolenie stanowi wyłącznie jeden z elementów usługi. Kontrahent Pani nie jest zainteresowany otrzymaniem częściowego świadczenia w postaci samego szkolenia lub samej organizacji. Wskazuje Pani, iż istotnym jest również fakt udziału danego elementu w cenie usługi. Największej pracochłonności wymaga przygotowanie szkolenia - ustalenie tematu i zakresu szkolenia, przygotowanie konspektu i materiałów pomocniczych oraz sprawy czysto organizacyjne. Samo szkolenie stanowi stosunkowo nieduży element całości usługi. Nadmienia Pani, iż na uwagę zasługuje również okoliczność, iż nie zawsze będzie Pani przeprowadzać samo szkolenie. Zaistnieją zatem sytuacje, gdzie będzie Pani występować wyłącznie w roli koordynatora szkolenia lub konsultanta. Jednocześnie nadmienia Pani, iż będzie występować w określonym zakresie jako przedstawiciel kontrahenta. To w jego imieniu i na jego koszt będzie Pani przygotowywała pomieszczenia do przeprowadzenia szkolenia (w razie potrzeby również z noclegiem) oraz materiały szkoleniowe. Powyższe okoliczności, zdaniem Pani, powodują, iż szkolenia jako część usługi nie można uznać za element determinujący jej charakter, a co za tym idzie, nie można opisanej powyżej usługi uznać za objętą stawką podatku od towarów i usług - zwolniony. W Pani ocenie do usług, jakie zamierza Pani świadczyć, zastosowanie ma podstawowa stawka podatku od towarów i usług - 22%.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Stosowanie zaś do art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod pozycją 7 tego załącznika wymieniono usługi w zakresie edukacji (PKWiU ex 80).

Należy jednak zauważyć, iż usługi szkoleniowe nie będą podlegały zwolnieniu w sytuacji, gdy stanowią one część pewnej dostawy towarów, czy też usługi. W przypadku, gdy usługi edukacyjne pełnią rolę pomocniczą do zasadniczej usługi czy też dostawy towarów, wówczas usługi takie objęte będą taką stawką podatku jak zasadnicza usługa lub dostawa towarów.

Przy realizacji umów, które w swoim przedmiocie składają się z kompleksu czynności usługowych, częściowo zmierzających do realizacji określonego w umowie dzieła - brak jest podstaw do ich odrębnego traktowania z punktu widzenia podatku od towarów i usług. Pod względem statystycznym i podatkowym należy je traktować jak usługę stanowiącą fragment realizowanej całościowo umowy.

Jak wynika ze złożonego wniosku, podatnik zamierza świadczyć kompleksową usługę polegającą na organizacji szkolenia, której jednym z elementów jest przeprowadzenie lub współprowadzenie szkolenia. W takim przypadku wszystkie czynności składające się na realizację określonego przedmiotu umowy muszą być opodatkowane według stawki właściwej dla usługi będącej przedmiotem zawartego kontraktu.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku podziela Pani stanowisko, iż usługi organizacji szkoleń, które zamierza Pani świadczyć, nie są objęte zwolnieniem od podatku, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, i podlegają opodatkowaniu 22% stawką VAT, jednakże pod warunkiem, iż nie mieszczą się one w grupowaniu usług w zakresie kształcenia PKWiU 80, lecz w grupie usług, do których nie ma zastosowania zwolnienie lub preferencyjna stawka podatku. Tak więc podstawę do ustalenia stawki podatku VAT stanowi symbol klasyfikacji statystycznej.

Jednocześnie nadmienia się, iż organy podatkowe nie są właściwe do dokonywania interpretacji klasyfikacji statystycznych, a co do zasady odpowiedzialnym za prawidłową klasyfikację jest w przypadku towarów ich producent, a w przypadku usług - podmiot świadczący usługę.

Wobec powyższego, w przypadku wątpliwości co do prawidłowego zaklasyfikowania usług organizacji szkolenia, które zamierza Pani świadczyć, może się Pani zwrócić się z wnioskiem do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź o wydanie opinii interpretacyjnej.

Pozostała kwestia zawarta we wniosku zostanie rozstrzygnięta w odrębnym postanowieniu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl