IIUSPO4351/422/2004 - Zbycie udziałów między podmiotami mającymi siedzibę poza terytorium Polski

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 lipca 2004 r. Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach IIUSPO4351/422/2004 Zbycie udziałów między podmiotami mającymi siedzibę poza terytorium Polski

Pytanie podatnika

Jaka jest właściwość organu podatkowego w przypadku zawarcia umowy sprzedaży udziałów polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w przypadku gdy zbywca i nabywca mają stałe miejsce zamieszkania w Niemczech?

W odpowiedzi na pismo z dnia 01.06.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży udziałów w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zawartej pomiędzy osobami posiadającymi obywatelstwo niemieckie i stałe zameldowanie na terenie Niemiec Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach uprzejmie wyjaśnia, że sprawę regulują odpowiednie przepisy ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W dalszej części tego artykułu, w ustępie 4 widnieje zapis, iż podatkowi podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli ich przedmiotem są:

rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Skoro przedmiotem zawartej umowy są prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (udziały w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością) umowa będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Organem podatkowym właściwym miejscowo w przypadku umowy sprzedaży praw majątkowych, gdy strony umowy, zarówno nabywca i zbywca, zamieszkują na stale w Niemczech, jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście - o czym stanowi art. 12 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jednocześnie podaje się adres organu właściwego miejscowo w sprawie

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl