IIUSpbIA/1/415-77/118e/73/07/BB - Kurs walut w przypadku wyceny uzyskanych na rachunku dewizowym odsetek.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 września 2007 r. Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku IIUSpbIA/1/415-77/118e/73/07/BB Kurs walut w przypadku wyceny uzyskanych na rachunku dewizowym odsetek.

STAN FAKTYCZNY

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż spółka jawna jest podatnikiem VAT czynnym oraz jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych strona jest zobowiązana do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a podatnicy opłacają jako mali podatnicy zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych kwartalnie wg stawki podatkowej w wysokości 19%. W ramach prowadzonej działalności od dnia 1 stycznia 2007 r. przedsiębiorca dokonuje sprzedaży usług transportowych na terenie Unii Europejskiej oraz nabywa środki trwałe oraz towary handlowe na terenie Wspólnoty Europejskiej. Zapłaty za nabyte towary dokonuje za pośrednictwem rachunku walutowego, na który wpłaca dewizy nabywane też w kantorach wymiany walut.

W tym stanie faktycznym zostało postawione następujące pytanie: wg jakiego kursu walut zobowiązana od dnia 1 stycznia 2007 r. jest strona wyceniać uzyskane na rachunku dewizowym odsetki, które są zaliczane do przychodów oraz wg jakiego kursu walut od dnia 1 stycznia 2007 r. podatnicy są zobowiązani wyceniać ponoszone przez stronę opłaty, prowizje bankowe na rachunku dewizowym oraz wydatki związane z zakupem towarów i usług (np. paliwa, opłaty autostradowe, noclegi itp.) opłacone gotówką lub kartą płatniczą związane z zakresem prowadzonej działalności, które to wydatki są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów?

STANOWISKO PODATNIKA

Zdaniem pełnomocnika wspólników Spółki: "ponieważ strona jest zobowiązana do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wszelkie opłaty bankowe i nabycie towarów oraz usług zaliczanych do kosztów uzyskania wyrażonych w walutach obcych winno być wycenione stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w podatkowej księdze przychodów wyceniane i ewidencjonowane wg kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Natomiast przychody z tytułu odsetek winny być ewidencjonowane przez stronę wg kursu średniego NBP danej waluty z dnia otrzymania odsetek na koncie dewizowym."

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA

Przychody podatników podatku dochodowego od osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą zostały określone w art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Przepis art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy podatkowej stanowi, iż przychodem z działalności gospodarczej są również odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością.

Sposób przeliczania przychodów wyrażonych w walutach obcych reguluje przepis art. 14 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z jego brzmieniem obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. przychody wyrażone walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

W przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się przepisów art. 14 ust. 1c, 1e i 1h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty (art. 14 ust. 1i ww. ustawy).

Zatem w odniesieniu do odsetek od środków na rachunkach walutowych utrzymywanych w związku z wykonywana działalnością gospodarczą - datą powstania przychodu będzie dzień otrzymania odsetek na koncie dewizowym.

Zgodnie zaś z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Natomiast stosownie do art. 22 ust. 6b cytowanej ustawy, u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Zatem, mając na uwadze cytowane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przedstawionym stanie faktycznym należy stwierdzić, iż od 1 stycznia 2007 r. podatnicy są zobowiązani:

-

przychód z tytułu odsetek od środków zgromadzonych na rachunku walutowym przeliczyć na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu,

-

wydatki ponoszone w walutach obcych, takie jak opłaty, prowizje bankowe oraz wydatki związane z zakupem towarów i usług (np. paliwa, opłaty autostradowe, noclegi itp.) opłacone gotówką lub kartą płatniczą - przeliczyć na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, iż przedstawione w przedmiotowej sprawie stanowisko pełnomocnika wspólników Spółki w kwestii przeliczania kosztów wyrażonych w walutach obcych jest prawidłowe, natomiast w kwestii wyliczania przychodu z tytułu odsetek otrzymanych na koncie dewizowym - jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl