IIUSpbIA/1/415-75/288a/81/05/BB - Czy konieczność prowadzenia pełnej księgowości w 2006 r. ze względu na przekroczenie limitu obrotów upoważniających do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów wynikać będzie z obrotów uzyskanych z prowadzenia działalności indywidualnej?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 listopada 2005 r. Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku IIUSpbIA/1/415-75/288a/81/05/BB Czy konieczność prowadzenia pełnej księgowości w 2006 r. ze względu na przekroczenie limitu obrotów upoważniających do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów wynikać będzie z obrotów uzyskanych z prowadzenia działalności indywidualnej?

STAN FAKTYCZNY

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności (na obojga małżonków) prowadzi Pan z małżonką działalność gospodarczą (handel), ponadto małżonka na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej na własne imię i nazwisko prowadzi działalność gospodarczą w formie gabinetu stomatologicznego. We współnej działalności gospodarczej podatnikiem podatku VAT jest Pan. Między małżonkami istnieje wspólność majątkowa.

Z danych ewidencyjnych posiadanych w tut. organie podatkowym, wynika, iż zdarzenia gospodarcze z tytułu prowadzonej wspólnie działalności gospodarczej ewidencjonowane są w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

W myśl obecnie obowiązujących przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej małżonkowie zobowiązani są do końca roku do dokonania zmiany wpisu do ewidencji działalności. Dotychczasowa wspólna działalność będzie prowadzona na imię i nazwisko męża.

W tak przedstawionym stanie faktycznym pytanie brzmi: czy ewentualna konieczność prowadzenia pełnej księgowości w 2006 r. ze względu na przekroczenie limitu obrotów upoważniających do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów wynikać będzie z obrotów uzyskanych w okresie prowadzenia działalności na imię i nazwisko męża?

STANOWISKO PODATNIKA

Wg Pana ewentualna konieczność prowadzenia pełnej księgowości w 2006 r. ze względu na przekroczenie limitu obrotów upoważniających do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów wynikać będzie z obrotów uzyskanych w okresie prowadzenia działalności na imię i nazwisko Pana.

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA

Zgodnie z art. 68 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1808) organ ewidencyjny w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy wzywa każdego z małżonków, którzy są wpisani do ewidencji działalności gospodarczej pod wspólnym numerem ewidencyjnym, do złożenia wniosku o zmianę wspólnego wpisu.

Decyzja w jakiej formie małżonkowie będą prowadzić działalność gospodarczą, tj. czy w ramach zawiązanej spółki cywilnej, czy też jako odrębni przedsiębiorcy, czy też tylko jeden z małżonków - należy do podatników.

Artykuł 24a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zobowiązuje osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zwanej dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo ksiąg rachunkowych, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniania w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

W przypadku wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej na imię obojga małżonków przy zgłoszeniu tej działalności do ewidencji naczelnika urzędu skarbowego przez jednego z małżonków - małżonkowie dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzą jedną, wspólną ewidencję rachunkową. Natomiast przychody i koszty uzyskania przychodów z tytułu wspólnie prowadzonej działalności gospodarczej na imię obojga małżonków rozliczane są zgodnie z przepisami art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. proporcjonalnie do prawa udziału w zysku - w przypadku małżonków po 50% przez każdego z nich.

Stosownie do zapisu art. 24a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości.

Artykuł 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) stanowi, że osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000 euro, zobowiązane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych i stosowania przepisów powyższej ustawy.

Z przepisu art. 24a ust. 6 ustawy podatkowej wynika, iż wyrażone w euro wielkości, o których mowa w ust. 4 i 5, przelicza się na walutę polską według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu 30 września roku poprzedzającego rok podatkowy.

Cytowane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zobowiązują m.in. osoby fizyczne do prowadzenia ksiąg rachunkowych w przypadku gdy ich przychody w rozumieniu art. 14 za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość 800.000 euro.

Artykuł 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określa przychody z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, czyli pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przedstawionym stanie faktycznym pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona na imię obojga małżonków, dalej będzie kontynuowana tylko przez Pana bez konieczności dokonywania nowego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej pod dotychczasowym numerem. W przypadku zmiany działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków na działalność prowadzoną tylko przez jednego z małżonków następuje likwidacja wspólnego przedsięwzięcia małżonków, która dla celów podatku dochodowego nie spowoduje likwidacji działalności, bowiem działalność ta będzie prowadzona, tylko tyle, że przez jednego z małżonków. Zmiana sposobu rejestracji małżonków nie powoduje zaprzestania i likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonków - w sytuacji gdy istnieje między małżonkami wspólność majątkowa. A zatem w sytuacji, gdy zarówno nie doszło do zmiany formy organizacyjno - prawnej prowadzonej działalności gospodarczej jak i jej likwidacji, w przedmiotowej sprawie zachodzi ciągłość podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą i kontynuacja jego bytu prawnego.

Tak więc, w przypadku osiągnięcia przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2005 rok (prowadzonej na imię obojga małżonków i indywidualnej) co najmniej w równowartości 800.000 euro, obowiązany Pan będzie w 2006 r., na mocy cytowanego wyżej art. 24a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

W związku z powyższym stanowisko przedstawione w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl