IIUSpbIA/1/415-104/163b/79/06/BB - Przychody z tytułu nieodpłatnych świadczeń w związku z korzystaniem z nieruchomości stanowiącej własność jednego ze wspólników

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 września 2006 r. Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku IIUSpbIA/1/415-104/163b/79/06/BB Przychody z tytułu nieodpłatnych świadczeń w związku z korzystaniem z nieruchomości stanowiącej własność jednego ze wspólników

Pytanie podatnika

Kwestia dotycząca przychodów z tytułu nieodpłatnych świadczeń w związku z korzystaniem z nieruchomości, stanowiącej własność jednego ze wspólników.

Stan faktyczny

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wspólnicy spółki cywilnej "..." są zobowiązani do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Przy prowadzeniu działalności wspólnicy spółki wykorzystują nieruchomość zabudowaną budynkiem handlowym w Białymstoku, przy ul...., stanowiącą własność jednego z nich, tj. Pana.... Na okoliczność przedmiotowego użytkowania nie została sporządzona jakakolwiek umowa użyczenia. Strona nadmienia, że podatnicy opłacają od uzyskanych dochodów należny podatek dochodowy od osób fizycznych wg stawki liniowej w wysokości 19%. Wydatki na utrzymanie wymienionej wyżej nieruchomości ponoszą wspólnie.

W tak przedstawionym stanie faktycznym wątpliwości dotyczą następującej kwestii, tj. czy fakt, iż Pani... jako wspólnik wyżej wymienionej spółki cywilnej wykorzystuje bez tytułu prawnego przy prowadzeniu działalności gospodarczej nieruchomość położoną w Białymstoku, przy ul.... powoduje, iż spoczywa na niej obowiązek ustalenia wartości nieodpłatnego świadczenia, o którym to świadczeniu mowa w art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), które to świadczenie będzie traktowane jako przychód z działalności gospodarczej i będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych wg stawki podatkowej w wysokości 19%?

Stanowisko podatnika

Bezspornie w niniejszej sprawie mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem, które w przypadku Pani... podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a którego to wysokość świadczenia winna zostać przez podatniczkę obliczona zgodnie z zasadami o których mowa w art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

Przychody podatników podatku dochodowego od osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą zostały określone w art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

Z treści tego przepisu wynika jednoznacznie, że każde inne nieodpłatne świadczenie jest przychodem z działalności gospodarczej.

Z przepisu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika m.in., że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Z przepisu tego wynika, że podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznychw zakresie dochodów uzyskiwanych z działalności prowadzonej przez spółkę osobową są wspólnicy tej spółki.

Zatem, jeśli wspólnik wykonuje świadczenie na rzecz spółki, to z podatkowego punktu widzenia jest to świadczenie "dla siebie samego" w takim zakresie, w jakim przychody i koszty spółki stanowią jego przychody i jego koszty. Gdy takie świadczenia są nieodpłatne, to u wspólnika nie wystąpi ani przychód, ani koszt. Nie będzie to też przychód uzyskany przez spółkę osobową z tytułu nieodpłatnego świadczenia, czy też przez wspólnika, ponieważ spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a wspólnik "świadczył samemu sobie".

Takie świadczenie może być przychodem pozostałych wspólników. W przypadku nieodpłatnego świadczenia na rzecz dwuosobowej spółki cywilnej przez jednego z jej wspólników - u drugiego wspólnika wystąpi przychód, ustalony proporcjonalnie do wynikającego z umowy spółki udziału w zyskach spółki.

Zatem, mając na uwadze cytowane wyżej przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny, zdaniem tut. organu podatkowego, w przypadku kiedy wspólnicy spółki cywilnej nie należą do osób zaliczonych do I lub II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadku i darowizn, u wspólnika nie będącego właścicielem nieruchomości powstanie przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia w związku z korzystaniem przez spółkę cywilną z nieruchomości. Ustalając natomiast wielkość przychodu wspólnika nie będącego właścicielem nieruchomości, należy obliczyć wartość nieodpłatnego świadczenia zgodnie z art. 11 ust. 2 i 2a pkt 3 ustawy podatkowej i ustalić ją w stosunku odpowiadającym wielkości udziałów. Następnie część przypadającą na tegoż wspólnika trzeba doliczyć do przychodu uzyskanego przez niego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, iż stanowisko przedstawione w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl