IIUS- II- 443/82/2006 - Czy rirma podatnika może świadczyć usługi w zakresie zwrotu VAT dla podróżnych tj. TAX FREE dla klientów innej firmy?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 września 2006 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie IIUS- II- 443/82/2006 Czy rirma podatnika może świadczyć usługi w zakresie zwrotu VAT dla podróżnych tj. TAX FREE dla klientów innej firmy?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) art. 127 ust. 8, ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu pisma Podatnika z dnia 7 sierpnia 2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu - 8 sierpnia 2006 r.) uzupełnionego w dniu 10 sierpnia 2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, postanawia uznać stanowisko Podatnika w sprawie będącej przedmiotem zapytania, zawarte www. piśmie za nieprawidłowe.

Jak wynika z treści pisma wnioskujący jest podatnikiem VAT i prowadzi sprzedaż tylko dla podmiotów gospodarczych, którą dokumentuje fakturami VAT. W związku z powyższym nie ma obowiązku instalacji kas fiskalnych. Około 99% prowadzonej przez niego sprzedaży stanowi sprzedaż zwolniona - sprzedaż walut. Podatnik prowadzi działalność od 5 lat. Przychód ze sprzedaży przekracza rocznie 400.000 zł. Przedmiotem zapytania jest kwestia, czy Firma Podatnika może świadczyć usługi w zakresie zwrotu VAT dla podróżnych tj. TAX FREE dla klientów innej firmy. W ocenie Podatnika spełnia on wymogi do świadczenia tego typu usług.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie dokonując oceny prawnej zaprezentowanego stanowiska wyjaśnia: W myśl art. 127 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podmioty nie będące sprzedawcami mogą dokonywać zwrotu, o którym mowa w art. 126 ust. 1 o ile spełnią następujące warunki:

1.

są co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia, o którym mowa w pkt 6, zarejestrowanymi podatnikami podatku;

2.

zawiadomiły na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozpoczęcia działalności w zakresie zwrotu podatku podróżnym;

3.

co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia, o którym mowa w pkt 6, nie mają zaległości w podatkach stanowiących dochody budżetu państwa oraz zaległości z tytułu składek wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;

4.

zawarły umowy ze sprzedawcami, o których mowa w ust. 1, w sprawie zwrotu podatku;

5.

złożyły w urzędzie skarbowym kaucję gwarancyjną w wysokości 5 mln zł w formie:

a)

depozytu pieniężnego,

b)

gwarancji bankowych,

c)

obligacji Skarbu Państwa co najmniej o trzyletnim terminie wykupu;

6.

uzyskały od ministra właściwego do spraw finansów publicznych zaświadczenie stwierdzające spełnienie łącznie warunków wymienionych w pkt 1-5.

Zgodnie z art. 127 ust. 9 cytowanej wyżej ustawy kaucja gwarancyjna, o której mowa w ust. 8 pkt 5, jest utrzymywana przez cały okres działalności związanej ze zwrotem podatku i podlega zwrotowi po jej zakończeniu. Art. 127 ust. 10 stanowi, iż podmiotem dokonującym zwrotu podatku może być wyłącznie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna. Biorąc pod uwagę powyższe przepisy tut. organ podatkowy stwierdza, iż w przedmiotowej sytuacji Podatnik nie może świadczyć usług w zakresie zwrotu VAT dla podróżnych tj. TAX FREE dla klientów innej firmy, gdyż nawet jeśli spełni warunki o których mowa w art. 127 ust. 8 to jest on osobą fizyczną prowadzącą działalność, a nie spółką z ograniczoną odpowiedzialnością czy akcyjną. W związku z powyższym tut. organ podatkowy dokonując oceny prawnej stanowiska wyrażonego przez Podatnika stwierdza, że jest ono nieprawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl