IIIUS.DPP2/44406/05/35/2005 - Opodatkowanie usługi składowania zareklamowanego towaru

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 kwietnia 2005 r. Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie IIIUS.DPP2/44406/05/35/2005 Opodatkowanie usługi składowania zareklamowanego towaru

Do tutejszego organu podatkowego wpłynęło zapytanie, z którego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą na terenie morskiego portu w zakresie usługowego składowania, przechowywania i przeładunku mrożonej żywności. Towar nigdy nie jest własnością Spółki. Podatnik usługowo przechowuje, przeładowuje i wykonuje inne dodatkowe prace zgodnie ze zleceniem właściciela towaru. Po pewnym czasie towar jest reklamowany. Firma sprzedająca uznaje reklamację i przyjmuje towar na swój stan za odpowiednimi dokumentami. Podatnik w momencie otrzymania dokumentów przepisuje reklamowany towar na rzecz firmy sprzedającej, która w tym momencie jest również kontrahentem Spółki. Towar fizycznie nie opuszcza chłodni. Jest w dalszym ciągu składowany w magazynach (następuje tylko obrót dokumentami zmieniającymi właściciela). Chłodnia nie uczestniczy w dokonywanej reklamacji towaru. Podatnik otrzymuje tylko dokumenty, z których wynika, że towar jest przekazywany do pierwotnego właściciela na podstawie reklamacji spowodowanej zmianą asortymentu, rozmiarem, gatunkiem, który jest już złożony w chłodni, a nie odkupienia go. Towar nie opuszcza miejsca składowania, zmienia się tylko właściciel towaru, który pokrywa koszty przechowywania.

Wobec wątpliwości w stosowaniu przepisów prawa podatkowego podatnik sformułował pytanie, jaką stawką podatku opodatkować usługę składowania zareklamowanego towaru?

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, że usługa składowania powinna być obciążona podatkiem VAT w wysokości 22%.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie dokonując - na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - interpretacji art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 27 ust. 1 oraz art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), na podstawie stanu faktycznego zawartego we wniosku przedstawione stanowisko za zgodne z prawem.

Wobec powyższego postanowiono jak w rozstrzygnięciu z następujących przyczyn:

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Na podstawie przepisu art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługi posiada stałe miejsce prowadzenia działalności (...), z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22%(...).

Wykonywane przez Spółkę usługi przechowywania (składowania) mrożonej żywności należącej do kontrahentów krajowych jak i unijnych - są usługami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako odpłatne usługi krajowe. Ich miejscem świadczenia jest bowiem miejsce, gdzie podatnik posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności, z którego świadczy te usługi (na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy o VAT). Zmiana właściciela przedmiotowego towaru może spowodować jedynie zmianę podmiotu zobowiązanego do zapłaty za świadczoną usługę, jest natomiast bez znaczenia dla faktu opodatkowania powyższej usługi. Zatem jeśli podatnik świadczy w kraju usługi polegające na przechowywaniu, magazynowaniu (składowaniu) mrożonej żywności, jest zobowiązany zastosować podstawową stawkę podatku VAT w wysokości 22%, zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ww. ustawy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl