III US DPM 4/415/58/279/05 - Opodatkowanie cesji praw do wkładu mieszkaniowego w związku z zamianą własnościowego prawa do lokalu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 grudnia 2005 r. Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie III US DPM 4/415/58/279/05 Opodatkowanie cesji praw do wkładu mieszkaniowego w związku z zamianą własnościowego prawa do lokalu.

Pytanie podatnika

Pytanie podatnika brzmi czy zobowiązany będzie do uiszczenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, gdyby zamienił swoje mieszkanie spółdzielczo-lokatorskie na inne, również spółdzielczo-lokatorskie. Podatnik planuje, że środki ze spółdzielni nie będą wycofane lecz przekazane cesją na rzecz osoby, z którą dokona zamiany.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie (...):

- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

- prawa wieczystego użytkowania gruntów (...)

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane (...) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonujących zamiany.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik zamierza dokonać zamiany swojego spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na takie samo prawo. Zamiana ta będzie dotyczyć mieszkań należących do dwóch różnych spółdzielni. W związku z tym podatnik zamierza dokonać cesji wkładu mieszkaniowego na rzecz osoby z którą dokona zamiany.

Powyższa cesja nie mieści się w katalogu źródeł przychodu wymienionych we wcześniej powołanym przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 28 ust. 1 ww. ustawy.

Powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez wnioskodawcę w jego indywidualnej sprawie stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie, za pośrednictwem Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl