III MUS-WV/443/59/04/KC - Opodatkowanie usług transportu międzynarodowego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 września 2004 r. Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu III MUS-WV/443/59/04/KC Opodatkowanie usług transportu międzynarodowego

Pytanie podatnika

Pytania Spółki: Jaka stawka podatku obowiązuje na całej trasie transportu?

Jaka stawka podatku obowiązuje w przypadku refakturowania tych usług na odbiorcę towarów?

Odpowiedź

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Sp. z o.o. jest podmiotem współpracującym z licznymi kontrahentami posiadającymi siedziby poza terytorium Unii Europejskiej. Spółka nabywa usługi transportu międzynarodowego, które następnie refakturuje na odbiorcę towarów. Transport odbywa się najczęściej z terytorium Polski na terytorium kraju spoza UE.

Pytania Spółki: Jaka stawka podatku obowiązuje na całej trasie transportu? Jaka stawka podatku obowiązuje w przypadku refakturowania tych usług na odbiorcę towarów?

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyjaśnia: Usługi transportu międzynarodowego towarów, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 23 i ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), po 1 maja 2004 r., zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 tej ustawy, są opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%. Przy czym w przypadku usług transportowych miejscem ich świadczenia, co do zasady, jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Tym samym stawką podatku w wysokości 0% objęta będzie ta część usługi transportu międzynarodowego towarów, która faktycznie została wykonana na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Pozostała część tej usługi nie będzie objęta zakresem ustawy, co jest zgodne z § 7 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970). Ustawa o podatku od towarów i usług nie reguluje refakturowania, wobec czego należy się odwołać do orzecznictwa NSA, zgodnie z którym, w przypadku refakturowania usług spełnione muszą być dwa podstawowe uwarunkowania, przede wszystkim umowa zawarta pomiędzy podmiotem refakturującym i podmiotem, na rzecz którego refaktury są wystawiane, musi przewidywać tego rodzaju sposób wzajemnych rozliczeń, po drugie, do refakturowania usług podmiot refakturujący nie może doliczać żadnej marży. Ponadto z umowy musi wynikać, czy kwota określona jest w kwocie netto, czy brutto. W przypadku refakturowania, nie stanowi przeszkody w stosowaniu tej samej stawki opodatkowania co w fakturze pierwotnej, brak uprawnień do wykonywania danych usług przez podmiot refakturujący, jak również brak danego rodzaju usług w przedmiocie wykonywanych czynności w wydanym zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub wyciągu z rejestru sądowego. Po spełnieniu w/w warunków, w przypadku usług transportu międzynarodowego, na trasie Rzeczpospolita Polska - kraje trzecie, refakturując usługę na odcinku krajowym, Spółka będzie mogła zastosować stawkę 0%. Niniejsza odpowiedź została udzielona na podstawie obowiązujących przepisów prawa i przedstawionego stanu faktycznego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl