III/446/V-53/03 - Odliczenie podatku naliczonego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 stycznia 2003 r. Urząd Skarbowy w Żaganiu III/446/V-53/03 Odliczenie podatku naliczonego

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zmianami) w powiązaniu z art. 16 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 169, poz. 1387) Urząd Skarbowy w Żaganiu w odpowiedzi na pismo z dnia 17 grudnia 2002 r. informuje, że zasady rozliczania podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup usług remontowych w związku z likwidacją szkód powypadkowych należy rozpatrywać zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przesłanego w dniu 17 grudnia 2002 r. zapytania uzupełnionego następnie w dniu 14 stycznia 2003 r. wynika, że w wyniku kolizji drogowej uległ uszkodzeniu samochód osobowy Renault Clio będący środkiem trwałym firmy. Odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia zostało wypłacone przez firmę ubezpieczeniową w kwocie netto, która stanowi kwotę netto faktury wystawionej przez wykonawcę powypadkowej usługi remontowej samochodu osobowego. Zapytanie dotyczy prawa do odliczenia przez Podatnika podatku naliczonego zawartego w fakturze dokumentującej remont powypadkowy samochodu. Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zmianami) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Przepis art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r. poz. 654 z późn. zm.) stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodu strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym (AC).

W związku z powyższym jeżeli przedmiotowy samochód posiadał ubezpieczenie AC Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze dokumentującej remont powypadkowy tego samochodu.

Opublikowano: www.iszgora.mf.gov.pl