III/443-71/05 - Zbycie środków trwałych, których nabycie było zwolnione z podatku VAT - likwidacja działalności

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 września 2005 r. Urząd Skarbowy w Zgierzu III/443-71/05 Zbycie środków trwałych, których nabycie było zwolnione z podatku VAT - likwidacja działalności

Pytanie podatnika

Zapłata podatku należnego przez podmiot prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą od sprzedaży środków trwałych przejętych w związku z likwidacją spółki cywilnej prowadzonej przez małżonków.

Wnioskiem z dnia 08.08.2005 r. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy należy zapłacić podatek od towarów i usług w przypadku odpłatnego zbycia towaru lub likwidacji działalności gospodarczej w sytuacji wcześniejszego przejęcia środków trwałych po likwidacji działalności prowadzonej w spółce ze współmałżonkiem.

Jak wynika z treści pisma w sprawie udzielenia interpretacji Strona wraz ze współmałżonką prowadziła działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. W 2001 r. spółka została zlikwidowana. Sporządzono remanent likwidacyjny. Podatek należny od towarów objętych spisem z natury został odprowadzony do urzędu skarbowego. Podatnik rozpoczął wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu jako osoba fizyczna. Do działalności gospodarczej zostały przejęte środki trwałe użytkowane we wcześniej zlikwidowanej spółce cywilnej. Podatnik nie skorzystał z odliczenia podatku VAT przejmując majątek trwały.

Zdaniem Podatnika w przypadku sprzedaży opisanych środków trwałych lub likwidacji działalności nie powstaje obowiązek odprowadzenia podatku VAT ponieważ będąc w ustawowej wspólnocie majątkowej podatek należny od przedmiotowych towarów został już raz odprowadzony w remanencie likwidacyjnym sporządzonym w związku z likwidacją spółki cywilnej.

Stosownie do treści art. 6a ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają towary własnej produkcji, które po nabyciu nie zostały odprzedane w przypadku min., rozwiązania spółki prawa cywilnego.

Na podstawie art. 6a ust. 7 powołanej ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług przez okres 12 miesięcy od dnia w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później niż 30 dnia od dnia rozwiązania spółki, czynności, których przedmiotem są towary objęte spisem z natury, pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych tym spisem.

Z danych rejestracyjnych tut. organu podatkowego wynika, iż Podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek z dniem 08.12.2001 r. (spółka cywilna została zlikwidowana 31.10.2001 r.). Pierwsza deklaracja VAT-7 została złożona za miesiąc grudzień 2001 r.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).

Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, w myśl ust. 2 pkt 1 i 2 art. 43 w/w ustawy rozumie się:

budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;

pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów tut. organ podatkowy stwierdza, iż wspólnicy spółki cywilnej w momencie likwidacji spółki dopełnili ustawowych przesłanek związanych z opodatkowaniem towarów w związku z likwidacją działalności gospodarczej. Przedmiotowe towary zostały przejęte do nowo rozpoczętej działalności przed upływem 12 - miesięcznego terminu wynikającego z treści art. 6a ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Tym samym Stronie nie służyło prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego z uwagi na zwolnienie w/w towarów z opodatkowania. W związku z powyższym Podatnik nie jest zobowiązany do odprowadzenia podatku VAT w przypadku zbycia opisanych środków trwałych, które w chwili rozpoczęcia użytkowania w nowej działalności gospodarczej podlegały zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do przepisu 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl