III/443-32/06/WI - Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług usług doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania świadczonych na rzecz podatnika mającego siedzibę na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium RP oraz odliczenie podatku naliczonego, związanego ze świadczonymi usługami

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 czerwca 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna III/443-32/06/WI Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług usług doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania świadczonych na rzecz podatnika mającego siedzibę na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium RP oraz odliczenie podatku naliczonego, związanego ze świadczonymi usługami

Pytanie podatnika

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług doradztwa gospodarczego i zarządzania. Obecnie realizuje zlecenie na przeprowadzenie analizy organizacyjnej oraz przygotowanie i wdrożenie rozwiązań operacyjnych dla włoskiej firmy. Czy świadczone usługi nie podlegają polskiemu podatkowi VAT oraz, czy w związku ze świadczeniem wyżej wymienionych usług przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z prowadzoną działalnością?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 18 maja 2006 r. (uzupełnionym pismem z dnia 30 czerwca 2006 r.) (faks), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w Pani indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w przedmiocie opodatkowania podatkiem od towarów i usług usług doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania świadczonych na rzecz podatnika mającego siedzibę na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium RP oraz odliczenia podatku naliczonego, związanego ze świadczonymi usługami nie podlegającymi opodatkowaniu na terytorium RP - uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - "stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym".

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług doradztwa gospodarczego i zarządzania. Obecnie realizuje Pani zlecenie na przeprowadzenie analizy organizacyjnej oraz przygotowanie i wdrożenie rozwiązań operacyjnych dla włoskiej firmy.

Jako usługodawca, działając na podstawie zawartej z wyżej wymienioną firmą umowy, świadczy Pani na jej rzecz usługi doradztwa (PKWiU 74.14.1).

Szczegółowy opis świadczonych usług - zgodnie z informacją podaną we wniosku - znajduje się w załączonym piśmie Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Z opinii Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi wynika następująca klasyfikacja usług według obowiązującej dla celów podatkowych (na podstawie § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 06 kwietnia 2004 r. /Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm./) Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.):

usługi doradztwa takie jak: doradztwo w zakresie opracowywania analiz organizacyjno-informatycznych, doradztwo w zakresie badania przepływu informacji i jej usprawniania z uwzględnieniem nowoczesnych metod komunikacji i rozwiązań informatycznych, opracowanie na zlecenie wykazów niezbędnej dokumentacji elektronicznej z uwzględnieniem sposobów jej przepływu i archiwizacji, opracowanie planów i strategii działalności dla podmiotów gospodarczych i możliwości ekspansji na nowe obszary działalności mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.14.1 jako "Usługi doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania".

Kontrahent włoski, na rzecz którego świadczy Pani usługi, jest na terenie Włoch podatnikiem podatku od wartości dodanej, i podał swój numer, pod którym jest zarejestrowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terenie swojego kraju.

Za świadczone usługi otrzymuje Pani zapłatę w wysokości i na zasadach określonych w umowie. Zapłata przekazywana jest na rachunek bankowy na podstawie faktury VAT nie zawierającej kwoty podatku, z umieszczonym zapisem "obowiązek odprowadzenia podatku VAT ciąży na nabywcy usługi".

W Pani opinii świadczone usługi nie podlegają polskiemu podatkowi VAT, natomiast podlegają opodatkowaniu na terenie kraju nabywcy tych usług, na podstawie art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. - dotyczy usług doradztwa świadczonych na rzecz firmy włoskiej, miejscem świadczenia usług jest miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę.

Ponadto ma Pani wątpliwości dotyczące kwestii, czy w związku ze świadczeniem wyżej wymienionych usług przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z prowadzoną działalnością.

W Pani opinii przysługuje jej również zwrot podatku naliczonego wynikającego z deklaracji VAT-7K, całkowicie związany z prowadzoną działalnością, w terminie 60 dni na rachunek bankowy, na podstawie dołączonego wniosku. Stanowisko swoje opiera Pani na zapisie art. 87 ust. 5, w związku z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT. Według Pani przepis ten odnosi się do podatników krajowych, którzy realizują w okresie rozliczeniowym wyłącznie czynności poza terytorium kraju, nie będąc z tego tytułu opodatkowanymi w Polsce, a więc podatników niewykazujących sprzedaży usług opodatkowanej w Polsce.

Odnosząc się do zaprezentowanego przez Podatnika stanowiska tut. Organ stwierdza co następuje:

Podatek od towarów i usług jest podatkiem o charakterze terytorialnym. Opodatkowaniu w danym państwie podlegają tylko te czynności, które zostały wykonane w danym państwie, bądź które zostały uznane za wykonane w danym miejscu. Określenie miejsca świadczenia usługi determinuje miejsce jej opodatkowania.

Z przepisu art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) wynika, że w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Od ogólnej zasady regulującej miejsce świadczenia przewidziano szereg odstępstw, w zależności od rodzaju wykonywanej usługi.

W myśl regulacji z art. 27 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. - w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W katalogu usług wymienionych w ust. 4 znalazły się m.in. usługi doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1).

Zatem, w sytuacji świadczenia wyżej wymienionych usług na rzecz kontrahenta mającego siedzibę na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę (w tym przypadku Włochy) - usługi te nie będą podlegały opodatkowaniu na terytorium Polski. Miejscem świadczenia (opodatkowania) tych usług jest terytorium Włoch.

Odnośnie podniesionej w zapytaniu kwestii odliczenia podatku naliczonego związanego z prowadzoną działalnością - tut. Organ stwierdza co następuje:Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśli art. 86 ust. 2 wyżej cytowanej ustawy - kwotę podatku naliczonego stanowi między innymi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika (...).

Jednocześnie na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT - podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeśli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Zatem, jeśli podatnik posiada dokumenty, na podstawie których można ustalić związek dokonanych zakupów z opodatkowanymi poza terytorium RP usługami - ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących dokonane zakupy, przy uwzględnieniu ustawowych wyłączeń dotyczących odliczenia podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT - w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Stosownie do art. 87 ust. 5 ustawy o VAT - podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i nie dokonującym sprzedaży opodatkowanej, na umotywowany wniosek, przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 4, to jest 60 dni.

Jeżeli zatem wykonuje Pani usługi, których miejsce świadczenia (opodatkowania) znajduje się poza terytorium kraju, i na terenie RP nabywa towary lub usługi związane z tymi usługami, oraz nie dokonuje innej sprzedaży opodatkowanej - może, na umotywowany wniosek, żądać zwrotu podatku VAT.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja - zgodnie z art. 14b § 1 - nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast - zgodnie z art. 14b § 2 - organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl