III-443/13/06 - Kasy rejestrujące w spółce cywilnej powstałej ze spółki małżeńskiej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 czerwca 2006 r. Urząd Skarbowy w Wieluniu III-443/13/06 Kasy rejestrujące w spółce cywilnej powstałej ze spółki małżeńskiej.

"(...) Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług- Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm. podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zgodnie z § 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. nr 108, poz. 948 ze zm.), każda kasa fiskalna posiada numer unikatowy, który jest indywidualnym i niepowtarzalnym numerem nadanym pamięci fiskalnej kasy przez Ministra Finansów, jednoznacznie identyfikującym daną kasę, który nie może być przypisany innym urządzeniom.

Zgodnie z brzmieniem § 1 pkt 9 cyt. rozporządzenia pamięć fiskalna kasy to urządzenie umieszczone w twardej nieprzezroczystej masie, umożliwiające trwały jednokrotny zapis danych dopuszczonych, programem pracy kasy bez możliwości ich likwidacji oraz wielokrotny odczyt tych danych, które są nieusuwalne bez zniszczenia samego urządzenia.

W § 3 ww. rozporządzenia, zostały określone kryteria i warunki techniczne, jakie powinna spełniać kasa rejestrująca.

Z kolei z przepisu § 4 ust. 1 w/w rozporządzenia wynika, że kasa musi zapisywać w pamięci fiskalnej m. in. numer unikatowy kasy oraz NIP podatnika. Z przepisów tych wyraźnie wynika, iż kasa fiskalna jest urządzeniem, które może być wykorzystywane do pracy w trybie fiskalnym tylko przez jednego, określonego podatnika.

Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż kasy rejestrujące wykorzystywane dotychczas w Firmie zarejestrowanej na Małżonków, nie mogły być wykorzystywane do ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przez powstały inny podmiot- spółkę cywilną bez dokonania czynności odczytu zawartości pamięci, następnie wymiany pamięci fiskalnej i dokonania zmiany numeru ewidencyjnego nadanego przez urząd skarbowy. W takiej sytuacji, małżonek, którego NIP został wprowadzony do pamięci fiskalnej kasy nie może wykorzystywać jej jako urządzenia w spółce cywilnej, której staje się wspólnikiem, lecz jest obowiązany (z chwilą likwidacji jako osoba fizyczna) do odczytu pamięci kasy. Wynika to wprost z przepisu § 5 ust. 8 w/w rozporządzenia, który stanowi, iż w przypadku likwidacji działalności gospodarczej przez podatnika, konieczne jest zakończenie pracy w trybie fiskalnym przez każdą z kas oraz wymagane jest dokonanie odczytu zawartości pamięci fiskalnej przez serwisanta w obecności pracownika urzędu skarbowego i podatnika oraz sporządzenie protokołu wg określonego wzoru. Następnie urząd skarbowy dokonuje wykreślenia tych kas (użytkowanych na oboje małżonków) z rejestru urządzeń kasowych w oparciu o wymieniony powyżej protokół z czynności odczytania zawartości pamięci.

Nadanie powstałej spółce cywilnej nowego numeru ewidencyjnego kasie rejestrującej, po zainstalowaniu pamięci fiskalnej, następuje na podstawie zgłoszenia rejestracyjnego złożonego w urzędzie skarbowym. Stosownie do postanowień § 5 ust. 1 pkt 9 cyt rozporządzenia podatnicy są obowiązani do stosowania kas wyłącznie do prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży, bez prawa ich używania przez osoby trzecie, z zastrzeżeniem ust. 5.

Urząd Skarbowy nadaje ufiskalnionej kasie numer ewidencyjny, który nie może być przypisany innym urządzeniom (§ 10 w/w rozporządzenia).

Ww. rozporządzenie nie przewiduje możliwości zmiany przez Naczelnika Urzędu Skarbowego określonych przez Ministra Finansów warunków niezbędnych do ich stosowania.

Zgodnie z art. 111 ust. 2 ustawy o VAT

- Podatnicy naruszający obowiązek określony w ust. 1 do czasu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej tracą prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę stanowiącą równowartość 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług - co ma miejsce w przedmiotowej sprawie (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/12/59