III/443-112/05 - Czy jest obowiązek dokonania odczytu pamięci fiskalnej w kasie rejestrującej w związku z likwidacją sklepu, zawieszeniem sprzedaży w drugiej filii oraz przeniesieniem kas do siedziby firmy?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 grudnia 2005 r. Urząd Skarbowy w Zgierzu III/443-112/05 Czy jest obowiązek dokonania odczytu pamięci fiskalnej w kasie rejestrującej w związku z likwidacją sklepu, zawieszeniem sprzedaży w drugiej filii oraz przeniesieniem kas do siedziby firmy?

Wnioskiem z dnia 10 listopada 2005 r. (uzupełniony w dniu 25 listopada 2005 r.) Podatnik wystąpił z zapytaniem dotyczącym obowiązku dokonania odczytu pamięci fiskalnej w kasie rejestrującej w związku z likwidacją sklepu, zawieszeniem sprzedaży w drugiej filii oraz przeniesieniem kas do siedziby firmy.

Jak wynika z treści pisma w sprawie interpretacji Strona prowadziła działalność gospodarczą w siedzibie firmy oraz w dwóch filiach. Jeden z punktów sprzedaży (ul. x w Zgierzu) został przez Podatnika zlikwidowany, natomiast sprzedaż w drugiej filii uległa zawieszeniu (ul. y w Zgierzu) w związku z prowadzonymi pracami remontowymi i modernizacyjnymi. Kasy fiskalne za pomocą których ewidencjonowano obrót i kwoty podatku należnego w ww. miejscach zostały przeniesione do siedziby, w której przeprowadzane są transakcje sprzedaży na rzecz podmiotów gospodarczych. Wnioskodawca zamierza (cytat z wniosku-"nie wykluczone", że uruchomię sprzedaż dla osób fizycznych), po rozbudowie budynku, otwarciu kolejnych sklepów i rozpoczęciu produkcji cukierniczej, uruchomić sprzedaż na rzecz osób fizycznych.

Zdaniem Strony w opisanym stanie faktycznym nie jest konieczne odczytanie pamięci kas fiskalnych.

Zgodnie z przepisem art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Na podstawie § 5 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 z późn. zm.), zakończenie pracy w trybie fiskalnym przez każdą kasę lub wymiana pamięci fiskalnej kasy wymaga dokonania, z udziałem pracownika urzędu skarbowego, czynności określonych w załączniku Nr 4 do rozporządzenia (czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy rejestrującej).

Analizując powołane normy prawne tut. organ podatkowy stwierdza, że jeżeli w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, świadczone przez Podatnika usługi będą wykonywane jedynie na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, nie wystąpi obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej. W przypadku ponownego rozpoczęcia sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej bądź rolników ryczałtowych powstanie obowiązek dokumentowania przeprowadzanych transakcji na kasie fiskalnej.

W związku z powyższym, w opisanym w zapytaniu stanie faktycznym Strona może:

1.

nie dokonywać czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy rejestrującej, jeżeli będzie prowadziła sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej bądź rolników ryczałtowych, mimo zmiany miejsca instalacji kas (podkreślenia wymaga, iż obowiązujące przepisy nie zabraniają podatnikowi zmieniać miejsca użytkowania kasy fiskalnej; formalności jakie w związku z tym należy dopełnić wynikają z cytowanego rozporządzenia: o zmianie miejsca użytkowania kasy podatnik musi zawiadomić urząd skarbowy, w którym kasa została zaewidencjonowana; informacja taka musi zostać naniesiona w książce serwisowej kasy i zaakceptowana przez urząd skarbowy; konieczne jest dokonanie zmian danych zakodowanych w pamięci fiskalnej dotyczących adresu punktu sprzedaży. Zmiana miejsca użytkowania kasy rejestrującej nie powoduje zmiany numeru ewidencyjnego kasy), bądź

2.

dokonać czynności odczytania zawartości pamięci kasy, jeżeli będzie prowadziła sprzedaż wyłącznie na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. W przypadku zaistnienia choćby jednorazowej sprzedaży na rzecz osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego, wystąpi konieczność ponownego ufiskalnienia kasy. W takiej sytuacji należy dopełnić w urzędzie skarbowym formalności związanych z nadaniem kasie nowego numeru ewidencyjnego.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl