III/4408-1/14/05/IG - Możliwość zastosowania zwolnienia z VAT przy dostawie samochodu osobowego wykupionego po upływie 3-letniego okresu leasingu operacyjnego, jeśli nie był on użytkowany przez pół roku od daty wykupu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 lutego 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna III/4408-1/14/05/IG Możliwość zastosowania zwolnienia z VAT przy dostawie samochodu osobowego wykupionego po upływie 3-letniego okresu leasingu operacyjnego, jeśli nie był on użytkowany przez pół roku od daty wykupu

Pytanie podatnika

Czy można zastosować zwolnienie z VAT na podstawie przepisu § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) przy dostawie samochodu osobowego wykupionego po upływie 3-letniego okresu leasingu operacyjnego, jeśli nie był on użytkowany przez pół roku od daty wykupu?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a, art. 239 w związku z art. 226 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 7 lutego 2005 r. na postanowienie tutejszego Organu nr III/443-7/05/IG z dnia 31 stycznia 2005 r., odmawiające udzielenia interpretacji na wniosek z dnia 26 stycznia 2005 r. - uchyla w całości zaskarżone postanowienie i uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 stycznia 2005 r.

W dniu 26 stycznia 2005 r. wpłynął do tutejszego Urzędu wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), dotyczący opodatkowania planowanej dostawy samochodu osobowego, wykupionego po upływie okresu leasingu operacyjnego.

Postanowieniem nr III/443-7/05/IG z dnia 31 stycznia 2005 r. tutejszy Organ odmówił udzielenia interpretacji na wyżej wymieniony wniosek z uwagi na fakt, że pytanie dotyczyło zdarzenia przyszłego.

W dniu 7 lutego 2005 r. złożone zostało zażalenie na przedmiotowe postanowienie. W zażaleniu kwestionuje Pan, dokonaną przez tutejszy Organ, interpretację art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Jednocześnie wskazał Pan, że przedstawione we wniosku planowane działania zostały zrealizowane.

Tutejszy Organ po przeanalizowaniu złożonego zażalenia uznał, że zasługuje ono na uwzględnienie i stwierdza co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatników ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w miesiącu lutym 2005 r., po upływie 3-letniego okresu leasingu operacyjnego, wykupił Pan od leasingodawcy samochód osobowy. Samochód ten będzie następnie przedmiotem dostawy, potencjalny nabywca uiścił uzgodnioną zaliczkę.

Wątpliwości Pana związane są z użytym w ustawie pojęciem używania samochodu, w kontekście możliwości zastosowania zwolnienia z VAT na podstawie przepisu § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 3 ustawy o VAT - w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

DŁ = 357kg + n x 68kg, gdzie: DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność, n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy - kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł.

Natomiast zastosowanie zwolnienia, o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 5 wyżej cytowanego rozporządzenia Ministra Finansów, do dostawy samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, ma miejsce w przypadku, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy, tj. okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Jeżeli zatem przedmiotowy samochód był przez Pana używany przez okres co najmniej pół roku (licząc również okres leasingu operacyjnego przed wykupieniem samochodu) - przy dostawie będzie miało zastosowanie zwolnienie, o którym mowa wyżej.

Dodatkowo tutejszy Organ nadmienia, że - stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT - podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja - zgodnie z art. 14b § 1 - nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast - zgodnie z art. 14b § 2 - organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl